Podvodná zařízení tohoto typu jsou známá spíš v zahraničí. Podle experta na kyberbezpečnost Petra Špiříka se taky liší od čteček, které dokážou zkopírovat údaje z magnetického pásku na kartách.
I v rámci Evropské unie jsou rozdíly při placení a to třeba i v sousedních zemích. V Německu, v Rakousku ale i v oblíbeném Chorvatsku je placení kartou u obchodníků méně rozšířené než v Česku.
Podvodné inzeráty byly na historický vůz Škoda Felicia, ale i na prodej traktoru. Muž se už na policii přiznal, hrozí mu až pětileté vězení. Za stejnou věc byl v minulosti trestaný už sedmkrát.
Některé podvody jsou ale nové. „Jeden z nich je technická podpora. Na počítači vyskočí okno, že máte zavirovaný počítač a máte zavolat. Tam vám nabídnou pomoc, jen co pošlete 50 dolarů.“
Kdo chce na provoz památky přispět, může vhodit peníze do klasické pokladničky či využít darovací bankovní terminál, který stojí hned za dveřmi katedrály. Zaplatit mohou lidé pomocí platební karty.
První bankomat stál na Václavském náměstí, nyní se tísní ve sklepě. Je trochu větší než ty současné, ale jinak byste na něm našli vše, co znáte - displej nebo číselná klávesnice.
I dva měsíce před spuštěním elektronické neschopenky má systém stále slabiny, upozorňuje Mf Dnes.
Co se píše jinde? Dozvíte se v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Síť bankomatů, které budou sloužit i pro vklady, od listopadu spustí třeba EquaBank nebo Hello Bank!. Ani tradiční finanční domy ale nechtějí zůstat pozadu a pro své klienty zavádějí jiné novinky.
Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy.
V tisku se dočtete, že některé dálnice v Česku budou mít tři pruhy v každém směru. Napsala to Mf Dnes. Nájemníci bývalých bytů OKD chtějí podle deníku Právo jednat se státem o odškodnění.
V čase dovolených se vyplatí vědět, jak nejvýhodněji platit za své zahraniční útraty. Řada Čechů podle průzkumu přiznává, že před směnou si nijak neověřuje výhodnost kurzu.
Peněžní automat, platbomat, nebo taky automatický výdejní stroj na peníze - přesně tak dřív lidé říkali bankomatu. V pondělí slaví přesně půl století svojí existence.
Pražská policie řeší další případ napadení bankomatu, takzvaného skimmingu. Zadržela dva muže s italským občanstvím. Ti do bankomatu v Celetné ulici nainstalovali speciální čtecí zařízení a kameru, která je schopná zaznamenat číslo platební karty i pin kód.
Laser oskenuje oko a zámek na dveřích se otevře. Scénář, který lidé znají hlavně z akčních a sci-fi filmů. Díky nové technologii, kterou teď zkouší americká banka Citigroup a výrobce bankomatů Diebold, by akční scénu mohli zažít i lidé u bankomatů. Pro výběr peněz by totiž místo plastové karty mohl stačit pouze pohled na bankomat. Na svých internetových stránkách to píše Wall Street Journal.
Banky poslední dobou zkracují otevírací dobu a některé snižují i počty poboček. Fyzickou dostupnost bank měřil speciální průzkum, který ve spolupráci s KPMG a IBM mezi jednadvaceti bankami dělala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Hospodářských novin Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna. Zjistila mimo jiné, že otevírací dobu letos zkrátilo hned osm zkoumaných bank.
Trojici cizinců, která falšovala platební karty a vybírala v jihočeských městech peníze z cizích bankovních kont, zamítl Vrchní soud v Praze odvolání. Bulhar a dva Rumuni poškodili několik desítek klientů bank. Způsobili škodu za minimálně 130 tisíc korun. Jedná se o jeden z největších případů padělání platebních karet v Česku.
Společnost Microsoft končí s podporou systému Windows XP. V úterý pro něj přestane po celém světě vydávat bezpečnostní opatření. Uživatelé systému se tak budou muset obejít bez jakéhokoliv servisu. Kvůli tomu můžou mít problémy se zabezpečením hlavně firmy, které program používají na více počítačích zároveň. Uživatelé by měli podle odborníků zvolit buď novější verzi, nebo operační systém konkurence.
První bankomat na virtuální měnu bitcoin v České republice se nachází v pražských Holešovicích, v centru neziskové organizace Brmlab. Přístupný je také pro veřejnost. Vůbec první bitcoinový bankomat na světě začali lidé používat kocem loňského října v kanadském Vancouveru.
Důsledky smlouvy, kterou před lety uzavřela opavská radnice s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, teď pociťují místní. Město sice získalo zdarma budovu v bývalých kasárnách na Krnovské ulici, nesmí se v ní ale provozovat žádné komerční aktivity. A mezi ty patří i bankomat.