Dnes běžná součást každodenního života, před 50 lety technologická novinka. Bankomat slaví půl století

Peněžní automat, platbomat, nebo taky automatický výdejní stroj na peníze - přesně tak dřív lidé říkali bankomatu. V pondělí slaví přesně půl století svojí existence. První peníze si lidé mohli vybrat v Anglii. Do Česka se přístroj dostal až o dvacet let později. Od té doby bankomat získal hned několik funkcí. Kromě výběru peněz můžou klienti do přístroje hotovost i vkládat, posílat platby nebo si zařídit třeba i pojištění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat (ilustrační foto)

Bankomat (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Psal se rok 1989. Na Václavském náměstí v Praze se tehdy slavnostně otevřel první bankomat. K penězům se ale dostali jen majitelé sporožirového účtu. O tehdejší novince informovala i Československá televize. „Další už dovezený přístroj se objeví ve Vodičkově ulici začátkem příštího roku. V červnu už jich bude dvanáct a z toho tři v nepřetržitém provozu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes běžná součást každodenního života, před 50 lety technologická novinka. Bankomat slaví půl století. Téma pro Zuzanu Švejdovou

V současnosti je po celé republice přibližně čtyři a půl tisíce bankomatů. Na začátku jejich éry si klienti mohli vybrat jen tisícikorunu denně, a to díky děrnému štítku.

„Náš první bankomat pracoval takzvaně offline - klienti si mohli vybírat jen hotovost a zůstatek na účtu tehdy nemohli zjistit. Pro zaměstnance banky to znamenalo každý den do jednotlivých bankomatů nahrávat například seznamy zakázaných karet a z bankomatů zase sbírat data o vybíraných částkách. Zpracování dat z bankomatu probíhalo na základě diskety, kterou bylo nutné každý den z bankomatu vyjmout a vyměnit za novou," vysvětlila Radiožurnálu mluvčí Finanční skupiny České spořitelny Pavla Kozáková.

Vybírání i vkládání peněz na účet

Děrný štítek později nahradila magnetická platební karta. Navíc limity výběru si dnes může každý nastavit sám. Vybrat si tak lidé můžou i stovky tisíc korun za týden. Dávno už ale neplatí, že bankomaty umí jen vydávat peníze.

„Bankomat dnes umí i plno jiných užitečných věcí, ale snadný a rychlý přístup k penězům zůstal i po 50 letech jeho hlavní funkcí. Dnes si zvolíte sami skladbu bankovek anebo přes bankomat naopak peníze na účet i vložíte," dodává manažer společnosti Air Bank Jaromír Vostrý.

Místo karty upřít zrak, tak se rýsuje budoucnost bankomatů

Číst článek

Právě vkladomatů v Česku přibývá. Dnes jich je kolem tisícovky. Vůbec nejvíc je využívají podnikatelé. Peníze, které přes den utrží, totiž nemusí nosit do banky, ale rovnou je vloží do automatu.

„Ty inteligentní - takzvané IQ bankomaty umí výběrovou i vkladovou funkci. Přesně si naskenují jednotlivé papírové bankovky a poznají, jestli je to česká měna, případně že je to zahraniční měna - když se spleteme a dáme v tržbě třeba eurovou bankovku, tak nám ji vrátí," říká mluvčí UniCredit Bank Pavel Plocek.

Od letoška má Česko i první čistě bezkontaktní bankomat na světě. Přístroj nemá otvor pro vložení karty ani klávesnici pro zadání PINu. Lidé z něj můžou vybírat peníze jen přiložením bezkontaktní karty nebo nálepky ke čtečce. Ve světě jsou ale bankovní domy ještě o krok dál. Třeba klienti jedné brazilské banky se už dnes přihlásí do bankomatu pouhým otiskem prstu.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme