Dnes běžná součást každodenního života, před 50 lety technologická novinka. Bankomat slaví půl století
Peněžní automat, platbomat, nebo taky automatický výdejní stroj na peníze - přesně tak dřív lidé říkali bankomatu. V pondělí slaví přesně půl století svojí existence. První peníze si lidé mohli vybrat v Anglii. Do Česka se přístroj dostal až o dvacet let později. Od té doby bankomat získal hned několik funkcí. Kromě výběru peněz můžou klienti do přístroje hotovost i vkládat, posílat platby nebo si zařídit třeba i pojištění.
Psal se rok 1989. Na Václavském náměstí v Praze se tehdy slavnostně otevřel první bankomat. K penězům se ale dostali jen majitelé sporožirového účtu. O tehdejší novince informovala i Československá televize. „Další už dovezený přístroj se objeví ve Vodičkově ulici začátkem příštího roku. V červnu už jich bude dvanáct a z toho tři v nepřetržitém provozu."
Dnes běžná součást každodenního života, před 50 lety technologická novinka. Bankomat slaví půl století. Téma pro Zuzanu Švejdovou
V současnosti je po celé republice přibližně čtyři a půl tisíce bankomatů. Na začátku jejich éry si klienti mohli vybrat jen tisícikorunu denně, a to díky děrnému štítku.
„Náš první bankomat pracoval takzvaně offline - klienti si mohli vybírat jen hotovost a zůstatek na účtu tehdy nemohli zjistit. Pro zaměstnance banky to znamenalo každý den do jednotlivých bankomatů nahrávat například seznamy zakázaných karet a z bankomatů zase sbírat data o vybíraných částkách. Zpracování dat z bankomatu probíhalo na základě diskety, kterou bylo nutné každý den z bankomatu vyjmout a vyměnit za novou," vysvětlila Radiožurnálu mluvčí Finanční skupiny České spořitelny Pavla Kozáková.
Vybírání i vkládání peněz na účet
Děrný štítek později nahradila magnetická platební karta. Navíc limity výběru si dnes může každý nastavit sám. Vybrat si tak lidé můžou i stovky tisíc korun za týden. Dávno už ale neplatí, že bankomaty umí jen vydávat peníze.
„Bankomat dnes umí i plno jiných užitečných věcí, ale snadný a rychlý přístup k penězům zůstal i po 50 letech jeho hlavní funkcí. Dnes si zvolíte sami skladbu bankovek anebo přes bankomat naopak peníze na účet i vložíte," dodává manažer společnosti Air Bank Jaromír Vostrý.
Místo karty upřít zrak, tak se rýsuje budoucnost bankomatů
Číst článek
Právě vkladomatů v Česku přibývá. Dnes jich je kolem tisícovky. Vůbec nejvíc je využívají podnikatelé. Peníze, které přes den utrží, totiž nemusí nosit do banky, ale rovnou je vloží do automatu.
„Ty inteligentní - takzvané IQ bankomaty umí výběrovou i vkladovou funkci. Přesně si naskenují jednotlivé papírové bankovky a poznají, jestli je to česká měna, případně že je to zahraniční měna - když se spleteme a dáme v tržbě třeba eurovou bankovku, tak nám ji vrátí," říká mluvčí UniCredit Bank Pavel Plocek.
Od letoška má Česko i první čistě bezkontaktní bankomat na světě. Přístroj nemá otvor pro vložení karty ani klávesnici pro zadání PINu. Lidé z něj můžou vybírat peníze jen přiložením bezkontaktní karty nebo nálepky ke čtečce. Ve světě jsou ale bankovní domy ještě o krok dál. Třeba klienti jedné brazilské banky se už dnes přihlásí do bankomatu pouhým otiskem prstu.