Evropská směrnice o platebních službách PSD2, která vejde v účinnost v sobotu 13. ledna, zakazuje účtovat poplatky za platbu kartou a přináší řadu změn v ochraně klientů a jejich práv.
Fio banka, u které má transparentní účty většina prezidentských kandidátů, se rozhodla neúčtovat poplatky za příchozí platbu v zahraniční měně. Reaguje na snahu finančně poškodit prezidenta Zemana.
Přes 36 miliard korun Češi loni zaplatili bankám na poplatcích. Už třetím rokem po sobě se ale suma zmenšuje, a to v řádech milionů korun. Důvodem je vysoká konkurence na trhu, která nutí banky poplatky snižovat nebo je úplně rušit. Pomohla tomu i soutěž o nejabsurdnější poplatek. Tu letos vyhrál poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking.
Ústavní soud zamítl první stížnost na poplatky za vedení úvěrového účtu. Česká spořitelna nemusí vracet klientce 7200 korun. Senát ústavního soudu přijal argumenty soudů nižších instancí, které žádost zamítly už dříve.
ČSOB vyhrála soud o vrácení bankovních poplatků. Šlo o 1100 korun za správu spotřebitelského úvěru sjednaného v roce 2011. Nepotvrdilo se tak, že by v případě nedávného sporu o poplatky, který soud rozhodl ve prospěch klienta Hypoteční banky, mělo jít o precedens.
Klienti bank mají v rukou trumf ve sporech o vrácení úvěrových poplatků. Obvodní soud v Praze se postavil na stranu klienta a nařídil Hypoteční bance nezákonně vybíraný poplatek vrátit. Rozsudek je pravomocný a podle iniciativy proti poplatkům znamená průlom v rozhodování, který ovlivní desítky tisíc obdobných sporů. Hypoteční banka ale tvrdí, že jde o specifický případ a nelze ho brát jako precedent.
Ještě po Velikonocích mají klienti bank možnost připojit se k těm, kteří žádají vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů. I když lhůta pro zaslání plné moci oficiálně vyprší už 31. března, několik dní je budou iniciativy bojující za vrácení poplatků ještě přijímat.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS chce, aby vláda jednala o pomoci lidem, kteří bojují s bankami o vrácení poplatků za vedení spotřebitelských a hypotečních účtů. Řekl to v České televizi. Podle ministra banky jednají protiprávně.
Už desítky tisíc nespokojených klientů spojily své síly v boji s bankami o zbytečné poplatky. Pomáhá jim v tom hned několik iniciativ a webových serverů. Banky se zatím brání tím, že postupují v souladu se zákonem a že s poplatky lidé souhlasí při podpisu smlouvy.
Poplatek za předčasně splacený úvěr zvítězil v letošním ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Na serveru bankovnipoplatky.com o tom rozhodlo svým hlasem 25 tisíc lidí. Banky ale o jeho rušení neuvažují, s předčasným splacením prý mají vyšší náklady a přicházejí i o část zisku.