Slovensko si ve čtvrtek připomíná 80. výročí zahájení Slovenského národního povstání, tedy ozbrojeného vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu.
„Naši předkové překonali názorové rozdíly a začali doslova vystěhovávat fašismus z našeho území. Je to příklad, kterým by se měli inspirovat všechny dnešní elity na Slovensku,“ řekl Pellegrini.
„Trefilo to tenké střevo tak, že sice bylo pětkrát prostřelené, ale lékaři dělali zázraky,“ uvedl šéf Ficových poradců Erik Kaliňák. Útočník, kterým má být 71letý Juraj C., střílel na Fica z pistole.
Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl po atentátu z poloviny května hospitalizován, se postupně zlepšuje, potvrdilo pondělní konzilium na základě výsledků vyšetření.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) uvedl v rozhovoru pro stanici RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný. Premiér má být ale o aktuálním dění na Slovensku informovaný.
Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica byl červenou čárou, za kterou nikdy nikdo neměl zajít. Tak někteří mluví o bezprecedentním útoku na předsedu vlády. Co o něm zatím víme?
Na místo vyrazili záchranáři i členové takzvaného Zásahového týmu pro medvěda hnědého. Zraněnou dvojici přepravil do nemocnice v Banské Bystrici vrtulník.
Podle průzkumů budou výsledky velmi těsné. A tak se před hlasováním hraje o každý hlas. Kandidující expremiér Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok svádí ještě jeden osobní souboj.
Proti Slotovi odmítlo vypovídat několik svědků. Někdejší šéf národně orientované Slovenské národní strany se vyhlášení rozsudku neúčastnil. Už dřív kauzu označil za politicky motivovanou.
Obvykle se v tehdejším centru povstalců Banské Bystrici sejdou desítky tisíc lidí. Letos je ale oficiální část programu včetně piety a proslovu prezidentky Čaputové otevřená jen pro pozvané hosty.
Začněte s vystěhováním - tak znělo heslo, kterým před 76 lety začalo Slovenské národní povstání. Do jeho čela se postavili generálové Rudolf Viest a Ján Golian.
Podle prokuratury se Alena Zsuzsová před deseti lety podílela na vraždě někdejšího primátora města Hurbanovo. V celé vraždě měla figurovat jako zprostředkovatelka. Zsuzsová vinu odmítla.
Slovenské vysoké školy v současnosti nemohou odebrat absolventům titul. Umožnit jim to má novela vysokoškolského zákona, kterou ve středu projednala slovenská vláda.
Slovenský krajně pravicový politik Marián Kotleba skončil ve funkci hejtmana Banskobystrického kraje. Složením slibu ho v úřadu nahradil podnikatel Ján Lunter.
Aktivisté i politici spoléhají na to, že sobotní regionální volby zbaví Mariana Kotlebu funkce župana. Jeho strana ale jde do voleb připravenější než kdy dřív a hlasování ji může výrazně posílit.
Ne v našem městě - tak se jmenuje slovenská iniciativa z Banské Bystrice. Chce přesvědčit lidi, aby v listopadových krajských volbách volili někoho, kdo nebude šířit v jejich okolí extremismus.
Na podzim to budou tři roky, co hejtmanské volby v Banskobystrickém kraji vyhrál Marian Kotleba. Šéf krajně pravicové Lidové strany - Naše Slovensko sliboval, že sníží „závislost regionu na eurofondech“. Svůj slib splnil. Některé eurodotace příjemcům sám stopnul a o další miliony eur přišel kraj třeba kvůli porušování zákona či formálním chybám. To kritizují aktivisté, kteří Kotlebu dlouhodobě sledují. Peníze podle nich budou chybět ve školách, v sociálních službách či na silnicích.
Čínština je jazykem budoucnosti a vědí to i na Slovensku. Banskobystrické gymnázium se rozhodlo otevřít první dvojjazyčnou slovensko-čínskou třídu. Jde o vůbec první takový projekt ve střední a východní Evropě. Ke studiu se mohou přihlásit i žáci z Česka.
Banskobystrickému kraji už skoro čtvrt roku vládne nový hejtman - Marián Kotleba. Šéfa Lidové strany - Naše Slovensko do křesla dostala ekonomická frustrace obyvatel regionu, nízká volební účast i protiromská rétorika. Atmosféra v kraji začíná houstnout.
Nejsem žádný extremista, tvrdí nový hejtman Banskobystrického kraje na Slovensku Marián Kotleba. Populista známý svými protiromskými výroky tam vyhrál druhé kolo krajských voleb. Slovenští politici se mezitím obviňují, kdo z nich vlastně za Kotlebův úspěch může. A část obyvatel Banské Bystrice vzkazuje, že se s novým hejtmanem jen tak nesmíří.