V Libyi je drženo 18 sicilských rybářů, kteří v tamních vodách lovili garnáty. Země na severu Afriky požaduje po Sicílii propuštění čtyř svých fotbalistů, jinak rybáře odmítá vydat nazpět.
Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.
Nedávná eskalace bojů v Libyi mezi stoupenci mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu a vojskem maršála Chalífy Haftara hrozí přerůst v plnohodnotnou občanskou válku.
Američtí žalobci nebudou požadovat trest smrti pro muže podezřelého z plánování útoku na konzulát Spojených států v libyjském Benghází. Ahmed abú Chattála tak může dostat maximálně doživotní trest.
Při americkém leteckém úderu v Iráku zahynul jeden z radikálů, které USA spojují s útokem na konzulát v libyjském Benghází. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo obrany, podle něhož je mrtvým Alí Harzí. Muže téhož jména v souvislosti s útokem, při němž v roce 2012 zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance, soudilo a osvobodilo Tunisko.
Libye volá do ciziny o pomoc. V Tripolisu hoří obří skladiště pohonných hmot, v plamenech jsou dvě nádrže. Libyjské vedení tvrdí, že samo si s požárem neporadí, a varuje, že oheň ohrožuje lidi i životní prostředí. Hrozí humanitární a ekologická katastrofa.
Libyjské úřady slavnostně představily v Benghází na východě země sídlo nového parlamentu. Umístění sněmovny do neklidného regionu má ujistit tamní obyvatele, že s nimi tripoliská vláda počítá. Přitom právě vládní armáda a policie v Benghází selhává v jejich ochraně před ozbrojenými skupinami.
Spojené státy dopadly muže podezřelého ze zorganizování útoku na americkou diplomatickou misi v libyjském Benghází v roce 2012, při kterém zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance. Americké jednotky strůjce útoku podle Pentagonu zadržely během speciální operace v Libyi.
Velitel vládních libyjských sil v Bengází se připojil k jednotkám odpadlického generála Chalífy Haftara. Společně teď vedou na východě země boj proti islamistickým a revolučním milicím. Generál Haftar postupně získává na svou stranu především příslušníky policie a armády.
Devět lidí přišlo o život v libyjském Benghází, kde ozbrojení islamisté zaútočili na vojenskou hlídku. Islamistické skupiny a tamní milice se podílely na svržení Kaddáfího režimu, teď ale odmítají složit zbraně. Libyjská vláda teprve státní armádu buduje a její vojáci jsou zatím stále nováčky.
U švédského velvyslanectví v libyjském městě Benghází explodovala nastražená bomba. Výbuch poškodil přední část budovy a několik okolních domů. Zatím nejsou žádné informace o případných obětech. K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil.
Teroristická síť Al-Káida plánuje únosy Britů a Němců v Libyi. S odvoláním na německé zpravodajské zdroje to ve svém nejnovějším vydání píše týdeník Der Spiegel. Bezpečnostní situace v Libyi je i dva roky po svržení plukovníka Kaddáfího špatná.
Hillary Clintonová v posledních letech působila hlavně jako rázná šéfka americké diplomacie. Teď ale v Senátu ukázala i slzy. To když vysvětlovala okolnosti útoku na americký konzulát v libyjském Benghází loni v září.
Teroristé na Sahaře představují novou hrozbu pro Spojené státy i celý svět, proto je nutné jim aktivně čelit, upozornila senátory americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přijímá odpovědnost za nedávný útok na ambasádu Spojených států v libyjském Benghází. Zahynuli při něm čtyři lidé, včetně amerického velvyslance.
Spojené státy z bezpečnostních důvodů dočasně stahují další zaměstnance svého velvyslanectví v Libye. Obávají se dalších možných útoků po pátečních modlitbách, které právě končí. V Benghází, kde při nepokojích 11. září zahynul americký velvyslanec Chris Stevens, je i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.
Západ se po nedávných vražedných útocích na americké diplomaty snaží zjistit, zda zůstává Libye severoafrickým spojencem Ameriky a Evropy, nebo je to horká půda, z níž může vzejít nebezpečí. Ani sami Libyjci ale nevědí, kam vlastně jejich země po odstranění diktátorského režimu směřuje.
Za vypálením amerického konzulátu v Benghází jsou teroristé z Al-Káidy, domnívá se úřadující libyjský prezident Muhammed Magarief. Islámští radikálové podle něj útok plánovali dlouho dopředu.
Na komplex amerického velvyslanectví ve východolibyjském městě Benghází někdo v noci na dnešek zaútočil bombou. Exploze zasáhla vnější bránu ambasády, nikdo při tom nebyl zraněn.
V Benghází na východě Libye vyhlásili místní kmenoví předáci autonomii a ustavili svou politickou reprezentaci. Ústřední Národní prozatímní vláda, sídlící v hlavním městě Tripolis, ale s federalizací Libye nesouhlasí a varuje před rozpadem země.
Radost, obavy i nejistoty, takové jsou pocity lidí rok po vypuknutí libyjské revoluce. Libye se za rok změnila k nepoznání. Zbavila se diktatury, ale ke svobodné společnosti má ještě daleko. Oslavy roku od zahájení revoluce probíhají za přísných bezpečnostních opatření.
Arabské jaro vypuklo v Tunisku a rychle se rozšířilo do Egypta a Libye - právě posledně jmenovaná byla asi nejzvláštnější diktaturou světa. Plukovník Muammar Kaddáfí se zmocnil vlády pučem v roce 1969. Zakázal politické strany, zrušil kina i divadla.
Francie dostala povolení Organizace spojených národů uvolnit 2 miliardy dolarů ze zmrazených účtů Muammara Kaddáfího. Do Benghází také dorazily první peníze z Británie, více než miliarda dolarů v hotovosti.
Válečný konflikt v Libyi, stejně jako kdekoli jinde, nepřináší jen oběti, zraněná a zbořená nebo vypálená města. Jeho důsledky pociťují všichni - obchodníci, restauratéři i cizinci. V době ramadánu mají cizinci o potíž víc.
Zajmutí libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se prý přiblížilo. Podle povstaleckého ministra spravedlnosti Muhammada Aladžího bojovníci údajně obklíčili místo v hlavním městě Tripolisu, kde se má skrývat svržený Kaddáfí se svými nejbližšími. V Benghází mezitím oslavují muslimský postní měsíc. Ten má svá pravidla i za války.