Libye zažívá další boje mezi ozbrojenými skupinami. V Benghází se třetí den válčí mezi obytnými domy
V druhém největším libyjském městě Benghází se již několik dní v řadě odehrávají ozbrojené střety znepřátelených vojenských frakcí. Telekomunikace jsou přerušené, informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na OSN a místní média.
Mise OSN v Libyi v pondělí sdělila, že je znepokojena střety a narušením spojení v Benghází, které spolu s východem země kontroluje Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara.
Podle libyjských médií se příslušníci LNA od pátečního večera střetávají s ozbrojenou skupinou napojenou na bývalého ministra obrany Mahdího Barghasího. Ten kdysi vedl jednotku bojující po boku Haftarových sil, pak se však stal spojencem západolibyjské vlády sídlící v Tripolisu, kterou Haftar neuznává.
V Libyi podle médií hrozí protržení dvou přehrad. Úřady to popírají, z jedné ale odčerpávají vodu
Číst článek
Premiér tripolské vlády Abdal Hamíd Dbaíbá v pondělí uvedl, že Benghází je svědkem „výjimečných událostí“. Podle něj se v obytných čtvrtích odehrávají ozbrojené střety a „záměrné přerušování komunikací“.
Libyjská státní telekomunikační společnost v Tripolisu uvedla, že výpadek spojení byl způsoben přerušením optického kabelu a jeho oprava zabere určitý čas.
Libye zažila od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 jen krátká období míru. Od roku 2014 v zemi bohaté na ropu zuřila občanská válka, v níž proti sobě stály jednotky LNA, které s podporou Ruska, Spojených arabských emirátů, Egypta či Jordánska stály za vládou v Benghází, a jednotky vlády z Tripolisu podporované OSN, Tureckem či Katarem.
V roce 2020 získaly milice stojící za tripoliskou vládou převahu a vyhnaly Haftarova vojska z okraje Tripolisu a řady západolibyjských měst. V říjnu 2020 pak obě znesvářené vlády podepsaly v Ženevě dohodu o trvalém příměří.