Politolog: Hamás je kůň v Netanjahuově hře, který se vymkl kontrole. Ultraortodoxní Židé se vyhýbají válce

Druhý týden probíhají jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Obě strany se obviňují ze sabotování, v Gaze zatím dál umírají civilisté. „Aktuální situace svým způsobem Netanjahuovi vyhovuje, protože brání mírovému procesu a zároveň i vzniku palestinského státu,“ osvětluje pro Český rozhlas Dvojka politolog Marek Čejka.

Jak to vidí... Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ultraortodoxní Židé v Izraeli

Ultraortodoxní Židé tvoří zhruba milion lidí z 9,5 milionového Izraele (ilustrační foto) | Foto: Timo Wielink | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Tehdy byla v USA jiná politická konstelace a jako hlavní vítěz studené války a globální supervelmoc začaly vyvíjet větší tlak na Palestince i Izrael.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: politolog Marek Čejka. Moderuje Věra Štechrová

Mírový proces zkrachoval v roce 2000. O jeho obnovu se pokoušely i další země. Včetně Ruska nebo zemí EU. „Poté přichází období Benjamina Netanjahua, který se dlouhodobě stavěl proti mírovému procesu.“

„Na palestinské straně je radikalizace Hamásu a neschopnost palestinské autonomie. V asymetrických konfliktech, což izraelsko-palestinský je, hraje důležitější roli silnější strana.“

Od té doby se opakuje stále stejný scénář, kdy relativní klid naruší incident z jedné nebo druhé strany. Tato situace svým způsobem Netanjahuovi vyhovuje, protože brání mírovému procesu a zároveň i vzniku palestinského státu.

Kdo financuje Hamás

„V souvislosti s brutálním konfliktem v Gaze a akcemi izraelské armády velmi trpí civilisté. Bez ohledu na to, jestli jsou členové Hamásu, nebo ne,“ upozorňuje Čejka. „Je ale prokazatelné, že Benjamin Netanjahu využíval Hamás a zprostředkovával mu obrovské finanční částky. Byl to kůň v jeho hře, který se mu ale vymkl z kontroly.“

Židé trávili Arabům studny, to je pravda. A podporuje to antisemitské nálady, dodává Tureček

Číst článek

Za vzestupem Hamásu ale stojí více faktorů. Podílelo se na něm hnutí Fatah proslulé svou zkorumpovaností a neschopností. Kromě palestinské samosprávy rozmach Hamásu ovlivnila i existence dalších radikálních džihádistických skupin.

Agresivní osadníci

Svůj vliv na situaci Palestinců má i geografické rozložení jejich území a agresivní izraelské osadnické plány. Některé radikální komunity se usazují na palestinském území a tím porušují jak mezinárodní právo, tak izraelské zákony.

„Řada osadníků jsou radikálové, proudy paralelní třeba s evropskou ultrapravicí nebo neonacisty,“ přibližuje Čejka. „Jsou často velice dobře vojensky vycvičeni a vyzbrojeni a také mimořádně agresivní.“

Nejradikálnější proudy teď mají zastoupení i v izraelské vládě a tím v podstatě legalizují řadu věcí, které byly během minulých izraelských administrativ nelegální.“ Další výraznou a potenciálně problematickou skupinou izraelské společnosti jsou ultraortodoxní Židé.

Výjimka z vojenské služby

„Ultraortodoxní Židé pragmaticky přijímají Izrael, ale zároveň fungují na úplně jiných duchovních a kulturních hodnotách. Velice se odlišují a tím ztěžují kompaktnost izraelské společnosti,“ potvrzuje Čejka.

Netanjahuovu koalici opouští další strana. Je tak druhá v pořadí, vláda si ale většinu udrží

Číst článek

Pro své náboženské založení čerpají řadu výjimek ze zákona – nejkontroverznější je zproštění povinné vojenské služby. „To je dlouhodobá praxe od začátku existence Izraele,“ vysvětluje Čejka.

„Sekulární politici typu David Ben Guriona, zakladatele Izraele, souhlasil s tím, aby studenti náboženských škol nenastupovali do armády. V tom ultraortodoxním judaismu je ale studium celoživotní. A oni říkají: My se za Izrael modlíme a tato naše duchovní činnost je podobná tomu, jako kdybychom byli v armádě.“

Ultraortodoxní Židé tvoří zhruba milion lidí z 9,5milionového Izraele. „Ne všichni jsou ale způsobilí služby. Jsou v tom staří lidé, děti.“ Výjimku z branné povinnosti ale loni zrušil nejvyšší soud a vyzval vládu, aby okamžitě začala s povoláváním ultraortodoxních Židů. Sporu o obnovení výjimky aktuálně hýbe vládou.

Věra Štechrová, esta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme