Pásmo Gazy chtějí osvobodit od Hamásu, jsou ale ‚dvousečnou zbraní‘. Co víme o milici Lidové síly?
Palestinské milice označované jako Lidové síly mají jen několik stovek členů a operují pouze v části Pásma Gazy, získaly si ale podporu Izraele. Staví se totiž do opozice vůči Hamásu, kterému chce Izrael vytvořit v Pásmu Gazy konkurenta. Podle odborníka Jakuba Záhory ale Lidové síly zatím nepředstavují skutečnou alternativu, i když Hamás po válce s Izraelem značně zeslábl.
V čele milice Lidové síly stojí Jásir abú Šabáb, který pochází z beduínského klanu z jihu Gazy. Kvůli pašování drog strávil roky za mřížemi, odkud se dostal na svobodu po 7. říjnu 2023 a následných izraelských útocích v Pásmu Gazy.
Hamás Izraeli nechce vyhovět. Po 21 měsících války ale možná nemá jinou možnost, myslí si Taterová
Číst článek
Právě kolem abú Šabába se loni začala formovat skupina, která podle serveru Euronews nyní čítá kolem 300 členů a operuje především v oblasti Rafahu na jihu Pásma Gazy. Spolupráci milic s izraelskou armádou přiznává jak vedení Lidových sil, tak vláda Izraele.
Podle Euronews abú Šabáb v nedávném rozhovoru prozradil, že jeho skupina „koordinuje“ činnost s izraelskou armádou v Rafahu. Spolupráci přiznal také izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér připustil, že Izrael financuje místní ozbrojené skupiny, které jsou v opozici proti teroristickému hnutí Hamás, včetně skupiny abú Šabába. „Co je na tom špatného?“ ptal se na videu zveřejněném na sociálních sítích Netanjahu a dodal, že tak chrání životy izraelských vojáků.
Reálný vliv Lidových sil je ale navzdory izraelské podpoře stále spíše marginální, míní odborník na Izrael z Katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Záhora.
„Izrael jim podle všeho dodává zbraně a koordinuje se skupinou Lidové síly své údery. Podle odhadů je ale počet jejich členů zhruba 300 a i když Hamás za poslední skoro dva roky války velmi zeslábl, není to síla, která by představovala skutečnou alternativu vůči Hamásu, což je důvod, proč Izrael tyto skupiny podporuje. Aby vytvořil konkurenta Hamásu,“ říká pro iROZHLAS.cz.
Pragmatická nutnost
Izraelský premiér obhajoval podporu Lidových sil v Pásmu Gazy poté, co opoziční poslanec a někdejší ministr obrany Avigdor Lieberman obvinil Netanjahuovu vládu z toho, že „dává zbraně skupině zločinců“.
Distribuce pomoci v Gaze nefunguje. Jsou to jatka, lidé umírají kvůli mouce, tvrdí Lékaři bez hranic
Číst článek
Například think-tank Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR) píše, že beduínský klan, ze kterého abú Šabáb pochází, má údajné vazby na teroristickou organizaci Islámský stát.
Samotného Jásira abú Šabába pak ECFR popisuje jako šéfa „kriminální skupiny“, který „je široce obviňován z rabování kamionů s humanitární pomocí“. To ale abú Šabáb popírá a tvrdí, že jeho skupina humanitárním konvojům naopak zajišťuje ostrahu.
„Skupina je obviňována z toho, že je jedním z gangů, které přepadávají konvoje s humanitární pomocí. To je ale jedna z věcí, které nejsou jasně potvrzené. Izrael obviňuje Hamás, že napadá konvoje, palestinské zdroje ale říkají, že to je z části Hamás a z části ozbrojené gangy, jako ten abú Šabába. Nicméně v očích Palestinců jim to nepřidává na legitimitě,“ popisuje Záhora.
Navzdory těmto obviněním se Izrael rozhodl Lidové síly podpořit, aby tak vytvořil jistou protiváhu Hamásu v Pásmu Gazy. Jak pro server Euronews tvrdí bývalý vysoce postavený člen protiteroristické jednotky Mosadu, podpora těchto milic je pro Izrael pragmatickou nutností.
„Nejsou to lidé, které vnímám jako dlouhodobou alternativu v Gaze. Myslím, že jsou to gangsteři, ale někdy musíte s gangstery spolupracovat, abyste svrhli Hamás,“ říká pod podmínkou anonymity pro Euronews, podle kterého tak zdroje z izraelských tajných služeb mají izraelskou podporu Lidovým silám za „krátkodobý taktický tah“.
Strategii, kdy se izraelská vláda snaží podpořit protiváhu Hamásu v podobě Lidových sil, opatrně kritizuje také místostarostka Jeruzaléma a zvláštní vyslankyně izraelského ministerstva zahraničí Fleur Hasan-Nahumová.
„Tyto Lidové síly jsou dvousečná zbraň,“ říká izraelská politička pro Euronews. „Nemluvíme o mírumilovných demokratech. Jsou to gangy, které už mají dost největšího gangu ze všech, kterým je Hamás,“ dodává místostarostka Jeruzaléma, podle které tyto ozbrojené skupiny nyní vycítily slabost Hamásu a snaží se toho využít.
Jak silný je Hamás?
Šance, že Lidové milice získají v Pásmu Gazy nějaký silnější vliv, jsou ale podle Záhory v současnosti spíše minimální. V očích palestinské veřejnosti jim kazí pověst nejen obvinění z vykrádání humanitárních kamionů, ale také zprávy o spolupráci s Izraelem.
Shorf: Myšlenka Hamásu se může přelít dál. V Gaze jsou i jiní teroristé, kteří ji mohou převzít
Číst článek
„Hamás sice ztrácí popularitu v důsledku příšerné války, kterou vyvolal útokem ze 7. října. Nicméně spolupráce s Izraelem, které se Lidové síly podle všeho dopouští, je pro Gazany a Gazanky také diskvalifikující. Zatím se tedy nejedná o nějakou důležitější alternativu k Hamásu,“ vysvětluje analytik pro iROZHLAS.cz.
Jak navíc upozorňuje bývalý vojenský historik Izraelských obranných sil (IDF) a odborník na Hamás Guy Aviad, získat si přízeň obyvatel Pásma Gazy je složité pro jakoukoliv novou entitu, která by chtěla konkurovat Hamásu. Teroristické hnutí totiž ovládá Pásmo Gazy od roku 2007.
„Většina obyvatelstva zná pouze hnutí Hamás. Více než polovina obyvatelstva v Pásmu Gazy je mladší 18 let. Takže většina obyvatelstva byla vzdělávána systémem Hamásu. To je to, co znají,“ vysvětluje Aviad. Hamás podle něj navíc dobře ví, jak konkurenty potlačit, což pro osoby jako Jásira abú Šabába nevěstí nic dobrého.
„Hamás má velmi sofistikovaný a velmi efektivní bezpečnostní aparát, který ví, jak najít ty, kteří spolupracovali s Izraelem,“ říká pro Euronews.
Analytik Kraus: Írán není vítěz, ani poražený. Izrael by porušením příměří vrazil Trumpovi dýku do zad
Číst článek
Hamás už ostatně má abú Šabába v hledáčku. Vojenský soud podléhající Hamásu začátkem července vyzval vůdce milic, aby se vzdal úřadům, a Palestinci, kteří vědí, kde abú Šabáb pobývá, to mají nahlásit bezpečnostním složkám.
I to nicméně značí, že nervozita Hamásu v poslední době roste. Jak pro stanici BBC přiznal vysoce postavený představitel této teroristické organizace, Hamás vypsal na Šabábovu hlavu vysokou odměnu v obavách, že by mohl odpor vůči Hamásu sjednotit a postavit se do čela jeho nepřátel.
Důstojník Hamásu pod podmínkou anonymity také uvedl, že Hamás za poslední dva roky ztratil kontrolu nad zhruba 80 procenty Pásma Gazy a na jeho místo nyní nastupují gangy a ozbrojené klany. Stále častěji tak zaplňují vzniklé bezpečnostní vakuum a jejich vliv sílí.
Případné další posilování těchto skupin přitom pro obyvatele Pásma Gazy může v budoucnu znamenat další zdroj nestability.
„Největší riziko pro palestinské obyvatelstvo je pořád izraelská válka, způsob vedení války ze strany Izraele, neuvěřitelné lidské ztráty a humanitární katastrofa, za kterou je ve výsledku zodpovědný Izrael. Pokud by skupina jako Lidové síly nebo nějaké další posilovaly, může dojít k něčemu, jako je občanská válka. Už jsme tomu byli svědky v roce 2007 mezi Fatahem a Hamásem. Tam ale nyní rozhodně nejsme,“ uzavírá Záhora.