Do hnědých popelnic se většinou nesmí házet živočišný odpad, jako třeba zbytky vařených potravin. Každý druh bioodpadu se totiž rozkládá jinak a v kompostárnách by to mohl být problém.
Většina bioodpadu končí v popelnicích na směs a následně ve spalovnách. Města stále častěji řeší jiné alternativy, jak s ním naložit. Například Mladá Boleslav využívá vzniklý biometan v MHD.
Podle ekologů tvoří biologicky rozložitelné odpady v ČR asi 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, stále ho ale hodně končí na skládkách, což má být v roce 2024 zakázáno.
„Dnes často města berou především bioodpad jako velmi cennou surovinu právě do svých komunálních bioplynek nebo kompostáren,“ říká ministr životního prostředí Brabec.
V sobotních novinách se dočtete, že kojenecké ústavy v Česku jen tak neskončí. Píše to regionální Deník. Podle Práva je závislost na alkoholu a lécích skrytý, ale obrovský problém českých seniorů.
Česku se příliš nedaří třídit bioodpad. Ročně ho každý z nás vytřídí v průměru jen do 150 kilogramů. Vyplývá to z průběžných výsledků organizace Arnika a společnosti EKO-KOM, která svoz bioodpadu zajišťuje. Větve, posekanou trávu, ale třeba i odpadky z kuchyně by lidé měli vyhazovat do speciálních hnědých kontejnerů nebo svážet do sběrných dvorů a kompostáren. Česko se snaží vyhovět evropské směrnici, která nařizuje do roku 2020 snížit objem bioodpadu na skládkách na třetinu.
V Česku přibývá popelnic na trávu nebo listí. Obce mají nově povinnost zajistit lidem, aby mohli třídit bioodpad. Například Ostrava teď rozváží tisíce hnědých popelnic, za které obyvatelé nemusí platit ani korunu.
Kompostování už zdaleka není pouze záležitostí menších obcí. K třídění bioodpadu se postupně přidávají i lidé ve městech, výskyt hnědých kontejnerů na ulicích se tak zvyšuje. Na Zlínsku například právě startuje třetí kolo rozdávání bezplatných kompostérů, na Přerovsku si dnes mohou lidé vyzvednout první hnojivo z nové kompostárny.
Česká inspekce životního prostředí už řešila pět stížností, že obce špatně likvidují biologický odpad. Recyklaci bioodpadu musí všechny obce a města povinně zajišťovat od začátku dubna do konce října. Vedle kontejnerů na sklo, papír, plasty, textil nebo elekroniku tak v ulicích přibyly hnědé popelnice.
Novela zákona o odpadech a nová vyhláška nařizuje obcím třídit bioodpad. Povinnost platí od začátku roku. V Plzeňském kraji mohou lidé už několik let odvážet biologicky rozložitelný odpad do sběrných dvorů, v posledních letech vznikají i kompostárny a menší obce pořizují hlavně popelnice na bioodpad. V Holoubkově na Rokycansku, kde žije 1400 obyvatel, teď obec zdarma nabízí zahradní kompostéry.
Speciální popelnice na bioodpad by lidé od ledna měli najít i tam, kde dosud nebyly. Zodpovědné jsou za to obce a města. Povinnost vyhazovat rostlinné zbytky ze zahrad a domácností zvlášť zavádí od Nového roku vyhláška ministerstva životního prostředí. Měla by ulevit skládkám směsného odpadu.
Lidé z havířovských sídlišť si vyzkoušejí další třídění odpadu. Do barevných kontejnerů už poctivě rozdělují papír, sklo nebo plasty. Od září jim radnice na dva měsíce přistaví speciální nádoby na bioodpad, do kterých mohou vyhazovat například zbytky ovoce, zeleniny nebo rostlin. Podobně jako domácnosti z okrajových částí města tak mají lidé z paneláků ulehčit skládkám.
Popelnici na bioopad mohou získat zdarma obyvatelé Šternberka, Lhoty nebo Dolního Žlebu, kteří bydlí v rodinných domech. Speciální nádoby mají objem 240 litrů a město je bude vyvážet jednou za dva týdny od dubna do listopadu.
V Pardubicích roste počet rodinných domů, které mohou nevzhledné komposty v rohu zahrady s klidným svědomím zrušit. Za poslední rok stoupl na dvojnásobek počet lidí, kteří třídí biologický odpad do speciálních popelnic.
Jihlavanům ubude starost o bioodpad. Větve, posekanou trávu nebo shrabané listí už nebudou muset vozit například do sběrného dvora, postačí vyjít před dům a otevřít hnědou popelnici. Právě ty budou od března stát v místních částech Pávově a Zborné. V dalších letech je pak bude mít každá domácnost v krajském městě.
Téměř dvacet obcí z mikroregionu Jilemnicko se snaží zužitkovat biodpad. Ten nově třídí ze směsného komunálního odpadu a vozí jej do kompostáren. Důvodem je ochrana životního prostředí. Hnijící bioodpad na skládce například produkuje skleníkové plyny a vytváří toxické výluhy v půdě.
Technické služby Hradce Králové dnes obnovily svoz biomasy z domácností. Zimní přestávka byla letos delší kvůli současnému stále mrazivému počasí. Ode dneška už ale budou vozy bioodpad pravidelně každý týden svážet.
V Českých Budějovicích se staví nový sběrný dvůr. Po provozovnách u hlavního hřbitova nebo na Švábově Hrádku tak bude už třetím ve městě. Obyvatelé českobudějovické čtvrti Suché Vrbné a Pětidomí, kteří budou mít nový sběrný dvůr v Plynárenské ulici poblíž svých domů, se ale obávají druhů odkládaného odpadu. Sepsali proto petiční stížnost, kterou se musela zabývat rada města.