V Kongu zesílily boje, od pátku zde zemřelo 13 vojáků mírových jednotek. OSN svolalo mimořádné jednání
Na východě Konga od pátku zemřelo 13 zahraničních vojáků z mírových jednotek, které tam pomáhají vládě v boji s povstalci. Devět zabitých vojáků bylo z Jihoafrické republiky, tři z Malawi a jeden z Uruguaye. Informovala o tom v sobotu agentura AFP.
O situaci na východě Konga, kde od začátku roku opět výrazně zesílily boje, má v neděli mimořádně jednat Rada bezpečnosti OSN.
Přes 100 000 uprchlíků během tří dnů. Z východu Konga utíkají lidé před bojem armády s povstalci
Číst článek
Konžská tajná služba má podle deníku The Guardian obavy z invaze vojáků ze Rwandy, která dlouhodobě podporuje povstalce ze skupiny M23, což Rwanda oficiálně popírá. Kongo také o víkendu podle britského deníku povolalo ze Rwandy své diplomaty.
„Rwandská armáda je u hranic, připravena k invazi,“ řekl deníku The Guardian nejmenovaný zdroj, jež má blízko ke konžským tajným službám. Podle něj někteří rwandští vojáci už v předchozích dnech do Konga tajně přešli.
Mluvčí konžské armády v sobotu podle AFP obvinil Rwandu, že se chce „zmocnit města Goma“, které leží u hranic se Rwandou a kde v posledních dnech výrazně zesílily boje armády s povstalci ze skupiny M23.
Město Goma má asi milion obyvatel a další stovky tisíc lidí do něj uprchly před boji, napsala AFP. Podle ní povstalci už téměř celé město obklíčili.
V předchozích dnech několik zemí, včetně Británie, Francie, Německa či USA, vyzvalo své občany, aby Gomu opustili. Také OSN zahájila evakuaci části svých zaměstnanců z Gomy, napsala v neděli AFP. Podle BBC povstalci v oblastech, které dobyli, zabili několik stovek civilistů a stovky zraněných jsou v nemocnicích v Gomě.
Češka, která bojovala s mpox v Kongu: Někteří pacienti skutečně trpí. Úmrtí jsou hlavně mezi dětmi
Číst článek
Sedm jihoafrických vojáků, kteří byli zabiti v bojích na východě Konga v pátek, bylo součástí jednotek Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) a dva byli z mírových sil OSN MONUSCO. Tři vojáci z Malawi byli rovněž vyslaní v rámci jednotek SADC a Uruguayec byl z jednotek OSN.
SADC je mezivládní organizace sdružující 16 zemí jižní Afriky, která vznikla v roce 1992 primárně s cílem ekonomické spolupráce a boje proti chudobě. Mírové jednotky OSN v Kongu působí od roku 1999, původně se mise jmenovala MONUC, od roku 2010 má název MONUSCO. Podle AFP mají jednotky MONUSCO nyní asi 15 000 členů.
Konflikt mezi konžskou armádou a skupinou M23 na východě Konga, kde jsou bohatá ložiska vzácných kovů a minerálů, včetně zlata, kobaltu, diamantů či koltanu, trvá už mnoho let. Od začátku letošního roku boje opět výrazně zesílily a vyhnaly z domovů už na 400 000 lidí.
Skupina M23 vznikla v roce 2012 a mimo jiné tvrdila, že chce bránit tutsijské obyvatelstvo před diskriminací. V posledních letech ovládla území s ložisky nerostného bohatství a podle jejích kritiků se Rwanda jejím prostřednictvím snaží na východě Konga získat ekonomický a politický vliv.