„Roháč obecný má velká kusadla, ale zaútočí s nimi jen na jiného roháče. Na člověka nikoliv, jenom bychom ho museli vyprovokovat,“ doplňuje etnolog Petr Šípek.
Pět tisíc kukel tropických motýlů přijelo ve speciálních přepravních boxech. Cesta z motýlí farmy v Anglii trvá necelý den. Aby kukly transport přežily, jsou boxy vybavené speciální termovložkou.
Botanická zahrada, která je příspěvkovou organizací hlavního města, musí také zaplatit 140 tisíc korun na úrocích a další statisíce korun za náklady soudního řízení.
V zahradách vídeňské univerzity vykvetla největší květina světa – zmijovec titánský. Rostlina z indonéských deštných pralesů může mít květenství vysoké až tři metry a vydává odporný zápach.
V pátečním tisku si přečtete, že obce v Česku často spoléhají na místní rozhlas. Účinně tak podle MF Dnes mohou oslovit seniory. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
V pondělním tisku se dočtete, že vlci nebo rysové jsou často oběťmi pytláků. Upozorňuje na to Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Skleníkem Fata Morgana v botanické zahradě v pražské Tróji opět poletují motýli. Návštěvníci si jich mohou prohlédnout více než 50 druhů, zejména z amerického kontinentu.
Rodiny si mohou zkrátit čekání na Ježíška v zoologických zahradách, vánočními prohlídkami památek nebo bruslením na veřejných kluzištích. Zoo zvou návštěvníky třeba na speciální vánoční krmení zvířat.
Liberecká botanická zahrada získala bonsaj, která je stará 337 let. Tropický stromek murája latnatá, nebo také jasmínový pomerančovník, pochází z Číny, odkud ho jeho majitelé vyvezli, aby jej zachránili před komunistickým režimem. Jde o nejstarší bonsaj ve střední Evropě.
V Botanické zahradě Masarykovy univerzity v Brně by ve čtvrtek měla vykvést viktorie královská. Květ největšího leknínu světa si zájemci můžou prohlédnout jen dvakrát do roka, a to při Noci vědců a během jazzového večera. Ten v zahradě začíná v 18 hodin.
Víte, co jsou to kruhule nebo řezance? Jde o jména rostlin, které pěstovali naši předkové. Až do konce prázdnin je vystavuje Botanická zahrada v Praze. Na výstavě najdeme i staré knihy o pěstování nebo nářadí, které se používalo k ošetřování zahrad.
V Botanické zahradě v Liberci vykvetl zmijovec titánský. Tato událost je podle hlavního zahradníka zahrady Zdeňka Eichlera unikátní. V evropských botanických zahradách totiž tato rostlina kvete zřídka.
Po třech letech rozkvete v liberecké botanické zahradě unikátní zmijovec titánský. Tato rostlina pocházející ze Sumatry kvete v Evropě velmi vzácně. Botaniky z Liberce těší, že se zmijovci, který má až třímetrový květ, daří dobře právě u nich.
Některé pokojové rostliny nebo květiny, které pěstujeme na zahrádce, jsou pro naše zdraví velmi nebezpečné. Jsou totiž jedovaté a mohou nám způsobit zdravotní potíže. Ty nejjedovatější právě vystavuje Botanická zahrada Praha.
V kritické finanční situaci se ocitla v těchto měsících Botanická zahrada v Liberci. Kvůli úsporným ekonomickým balíčkům liberecké radnice neměli zahradníci peníze na substráty na přesazení vzácných rostlin a ani na péči o mořská akvária. Radní peníze přislíbili, chtějí ale mimo jiné zvýhodnit vstupné.
Vleklý spor okolo skleníku Fata Morgana je u konce. Pražský městský soud s konečnou platností zamítl žalobu pražské botanické zahrady a přiklonil se na stranu architekta Zdeňka Deyla. Pro autora skleníku to znamená, že nemusí vyplácet zálohy ve výši 2,5 milionu korun, které mu zahrada vyplatila v roce 1999.
Liberec bude mít další raritu. V tamní botanické zahradě se začal stavět pavilon leknínů. Vyroste v něm největší bazén pro tyto rostliny v Evropě. Nový pavilon se otevře příští rok.
K unikátnímu areálu skleníků ve tvaru rostlinné buňky v Botanické zahradě v Liberci přibude atraktivní pavilon leknínů. Bude stát něco přes devět milionů korun. Většinu nákladů zaplatí Evropská unie.
Botanická zahrada v Bečově nad Teplou si dnes připomíná 9. výročí od svého znovuobnovení. Záchranné práce vede spolek Berkut, který má největší podíl na tom, že tento areál s unikátními druhy rostlin úplně nezanikl.
Kdo patří mezi obdivovatele rostlin a občas si zajde do olomouckých sbírkových skleníků nebo do vedlejší univerzitní botanické zahrady, nemusí už složitě bloudit a hledat svou oblíbenou květinu. Botanici a geoinformatici z Univerzity Palackého v Olomouci právě dokončili speciální web.
Před půl stoletím byla v Rakovníku při střední zemědělské škole založena botanická zahrada. Funguje dodnes, má na dva tisíce druhů rostlin a také jedinečnou sbírku drakovců obecných. Jejich výrazné, velké a zvláštně páchnoucí květy se objeví koncem června, vydrží ale jen několik dní, začátkem července už bude květina zase odkvétat.
Arboretum botanické zahrady VOŠ a SZeŠ v Táboře nabízí v současnosti návštěvníkům pohled na tisíce různobarevných květů. Jak poznamenal šéf zahrady Radek Kacerovský, s příchodem teplejších dnů začaly rostliny kvést skoro naráz.
Braniborská brána, televizní věž nebo East Side Gallery jsou nejznámější magnety pro návštěvníky Berlína. Za návštěvu rozhodně stojí i berlínská Botanická zahrada, největší ve střední Evropě. Právě v těchto dnech tam mohou návštěvníci vidět v rozkvětu tisíce různých druhů rostlin.
Stavbu tropického skleníku Fata Margana v pražské botanické zahradě budou opět řešit soudci. Vrchní soud v Praze projedná odvolání architekta Zdeňka Deyla. Ten se domáhá jednoho a půl milionu korun od botanické zahrady. Tvrdí, že porušila jeho autorské právo.