„Obsazení probíhá velmi rychle. V podstatě v řádech hodin už dosahují Prahy a nad ránem za rozbřesku už jsou na Hradčanech první vozy,“ upozorňuje Vojtěch Kyncl z Vojenského historického ústavu.
„Studio 39 přeneslo minulost do současnosti a představuje tak odvážný, nový formát na populární rozhlasové vlně,“ řekl o projektu Radiožurnálu člen poroty František Černý.
Zrušení Sokola nacisty neodradilo některé jeho členy v tom, aby dál cvičili tajně. Olympijský medailista Zdeněk Růžička třeba s kamarády vytvořil improvizovanou tělocvičnu v cihelně, nebo ve stodole.
Jméno Karl Hermann Frank bylo v době nacistické okupace symbolem bezpráví a bolesti. Bezohledný nacista krutě pronásledoval hlavně české odbojáře. Není divu, že mu soud vyměřil nejvyšší trest.
Česko si připomíná začátek jednoho z nejtemnějších období naší historie. Radiožurnál proto připravil sedmihodinové vysílání ve speciálním rozhlasovém studiu na hlavním nádraží v Praze. Podívejte se.
Pro nacistickou moc mohl být po okupaci Československa nebezpečný i sport. Ne snad přímo kopaní do míče, ale organizace Sokol, která sahá i daleko jinam než k hranicím sportovišť.
Smutné a tragické události z 15. března 1939 připomněl Radiožurnál v historické zpravodajské rekonstrukci ve speciálním projektu STUDIO ´39 vysílaném z pražského hlavním nádraží.
Před 80 lety, 15. března 1939, obsadila nacistická vojska Čechy a Moravu a o den později vůdce třetí říše Hitler na Pražském hradě vyhlásil protektorát Čechy a Morava.
Konrád Henlein nebyl krajní politik ani klasický vůdce. Přislíbil věrnost Adolfu Hitlerovi a zasloužil se o zničení Československa. Pak ale jeho politická hvězda pohasla.
František Moravec pravděpodobně sestavil plán na likvidaci Reinharda Heydricha. Válečný zpravodaj byl posléze v první třicítce generálů, jež chtěli komunisté odstranit.
Adolfa Hitlera přitahoval bohatý zbrojní průmysl. V rámci svého plánu si nemohl dovolit žádnou pochybu. I proto měla násilná okupace Československa vypadat jako pacifikace, kterou si Češi sami přejí.