Z rušné ulice odbočím ke staré dřevěné bráně, za ní je podlouhlé jezírko a malý dřevěný můstek. Pak už se přede mnou otevírá chrámové nádvoří a hlavní budova. Co se v ní nachází?
2:49
Kamenné Žehrovice (Kladensko)||Martina Topinková, ČTK|Zprávy z domova|vizualizace a video
Široký úsměv na tváři a rozvalený pupek jsou charakteristické rysy pro zobrazení reinkarnace Buddhy. A vzor hojnosti v Thajsku začíná odpovídat skutečnosti, poznamenává americký list New York Times.
Afghánská vláda otevřela v provincii Bámján vůbec první přírodní rezervaci v zemi – oblast horských jezer Band-e Amir. Kraj navštíví ročně tisíce Afghánců, mnozí věří, že voda v jezerech je posvátná a že má léčivé účinky. Vláda doufá, že rezervace bude jednou atraktivní i pro zahraniční turisty.
Tisíc let stará soška Buddhy pocházející z Tibetu zvaná Iron Man nemá ve světě obdoby, je totiž vyrobena z meteoritu. Potvrdila to vědecká expertiza, podle které pochází použitý materiál skutečně z vesmíru. Jde tak o světový unikát.
Němečtí vědci chtějí zrekonstruovat sochy Budhů v afghánském Bámjánu. Starobylou kulturní památku nechal před deseti lety zničit radikální Taliban jako ‚modly protivící se bohu‘. Nezabránila mu v tom ani ostrá mezinárodní kritika.
Němečtí odborníci tvrdí, že by mohli opravit jednu ze soch Buddhy v západoafghánské provincii Bámján. Obří pískovcové sochy nechalo před deseti lety strhnout hnutí Taliban. Jejich obnova se bude zítra řešit na schůzce UNESCO v Paříži.
Budhisté slaví po celém světě významný svátek Vesak. Typická je pro něj štědrost. V asijských buddhistických státech lidé rozvěšují lampiony, dávají krev v nemocnicích a v některých zemích dokonce mají státní svátek. Brněnští buddhisté při příležitosti Vesaku otevřou od 14 hodin pro veřejnost svoje meditační místo, nabídnou prohlídku i několik přednášek.
Buddhisté v mnoha zemích si dnes připomínají takzvaný den parinirvány. Příznivci tohoto náboženství si připomínají úmrtí Buddhy. Oslavy jsou rozšířené zejména ve východní Asii a liší se místo od místa.