Anorexie, bulimie nebo ortorexie. Mezi dětmi a mladistvými přibývá těch, kteří trpí poruchy příjmu potravy. Zvlášť závažná čísla evidují statistici u dívek.
Nejčastěji lidé trpí anorexií, v poslední době přibývá také záchvatovitého přejídání. Objevují se ale i specifičtější problémy. Třeba takzvaná ortorexie, kdy je člověk posedlý zdravou stravou.
Cukrovka neboli diabetes mellitus a porucha příjmu potravy má jednoho společného jmenovatele – pozornost věnovanou jídlu. To může vést k rozvoji specifické nemoci zvaná diabulimie.
V Česku se loni s poruchami příjmu potravy léčilo celkem 5167 lidí, za deset let jejich počet vzrostl asi o 15 procent. Nejvíce se zvýšil počet pacientů mezi dospívajícími ve věku 15 až 17 let.
Léčba poruch příjmu potravy je tedy běh na dlouhou trať. Nemoc se může kdykoliv vrátit, tudíž je nutné kromě praktického lékaře navštívit i psychologa.
Spousta lidí trpících anorexií umírá předčasně. „Jsou podvyživení a cvičí několik hodin denně, tak tam může dojít k srdečnímu selhání, které my nedokážeme předvídat,“ říká Hana Papežová.
Policisté u sběratelů zbraní pátrají po částečně znehodnocených samopalech ze Slovenska. Lítačku nahradí od příštího roku platební karta. A roste počet mužů s anorexií nebo bulimií.
Ve Francii vstoupil v platnost zákon, který zakazuje využívání nezdravě hubených modelek a modelů. Modelky a modelové budou nově muset dodávat lékařské potvrzení o svém zdravotním stavu.
V Česku je stále více lidí, kteří trpí nejrůznějšími druhy poruch příjmu potravy. Ke známým a nebezpečným - anorexii a bulimii - navíc přibývají i zcela nové kombinace nemocí. I proto na Zlínsku startuje nový evropský projekt vzdělávání zdravotníků a terapeutů. Těch je totiž stále nedostatek.