V CHKO Broumovsko letos zahnízdilo sedm párů sokolů stěhovavých. Dvě hnízdění úspěšná nebyla, přesto hnízda opustilo nejvíc sokolích mláďat v novodobé historii, bylo jich celkem čtrnáct.
„Zdá se, že v některých oblastech čáp vymizel. Jeho počty možná ani nedosáhnou pěti set párů na celou Českou republiku,“ říká František Pojer z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Čápi černí jsou obvykle plaší a svá hnízda si staví vysoko na stromech, kde jsou špatně dohledatelná. Ornitologové se teď snaží mláďata chránit a očekávají, že do dvou týdnů se začnou učit létat.
Velkou radost mají pracovníci zoo v Hluboké nad Vltavou z narození čtyř mláďat čápů černých. U tamního čapího páru se to za patnáct let stalo teprve podruhé. Ve voliéře, kde čápi nemají přirozené prostředí, se to dlouho nedařilo.
Poslední roky měli ornitologové ze žďárské Agentury ochrany přírody možnost sledovat pouť a vyvádění potomků čápa černého, kterého před dvanácti lety okroužkovali. Tento příběh nyní skončil. Čáp letos v létě uhynul.
Nejenom díky plánovanému celoevropskému sčítání se stali čáp bílý a čáp černý ptáky roku 2014. Opeřenec s typickým dlouhým zobákem, který se dostal do bajek, rčení a pranostik, je velmi oblíbený i mezi lidmi na jihu Čech. Navíc je jakýmsi indikátorem stavu životního prostředí, a také proto je neustále pod drobnohledem.
Ptákem roku 2014 vyhlásila Česká společnost ornitologická čápa černého a čápa bílého. K volbě přispělo několik důvodů, mimo jiné i celoevropské sčítání obou druhů plánované na letošní rok.