‚Když nejsou ryby, není tam ani čáp.‘ Sucho v posledních letech ovlivňuje populaci brodivých ptáků

Po deseti letech ochránci přírody opět sčítají čápy černé. Chtějí zjistit přibližný počet hnízdících párů v Česku. Při posledním monitorování v roce 2014 jich napočítali přes 500. Čáp černý patří mezi zvláště chráněné druhy a narozdíl od toho bílého hnízdí především v lese. U Broum na Berounsku ornitologové okroužkovali dvě mláďata.

Broumy (Berounsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Pojer z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky vyndal z přepravky mládě čápa černého, které spustil z vysokého stromu jeho kolega. „Mláděti je něco přes měsíc. Dáme mu plastový kroužek s označením, které začíná šestkou. To první číslo je pro Českou republiku, protože je to mezinárodní projekt,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více v reportáži Natalie Máchové

Sčítání čápů černých zavedl v České republice v roce 1994 právě František Pojer a sčítá se každých deset let. Letos tedy opět probíhá a ornitologové zjistí, jaká je aktuální populace čápů černých v Česku.

„V posledních několika letech, zejména v těch nejsušších, vyschly potoky v některých místech, a protože čáp černý se živí hlavně rybami, tak když nejsou ryby, není tam ani čáp. Zdá se, že v některých oblastech vymizel. Jeho počty možná ani nedosáhnou těch pěti set párů na celou Českou republiku (údaj z roku 2014). Letos to po skončení sčítání budeme vědět,“ vysvětluje Pojer.

Nedaleko Broum na Berounsku se letos páru černých čápů vylíhla dvě mláďata, z hnízda vylétnou do poloviny července. Celkové výsledky sčítání čápů černých budou známé letos na podzim.

Čáp černý

Čáp černý je méně známý příbuzný čápa bílého. Je rozšířen z centrální Evropy po sibiřskou tajgu až po severovýchodní Čínu a Koreu. Je mnohem plašší než jeho bílý příbuzný, žije skrytě v lesích.

Na začátku 20. století tento druh vymizel z části střední Evropy, ve 30. letech začal znovu osídlovat původní území. Čáp černý opětovně osídlil území České republiky od 40. let minulého století. Předtím hnízdilo několik párů pouze v lužních lesích na jižní Moravě. Znovuosídlení probíhalo ze severovýchodu, koncem 40. let 20. století byla prokázána hnízdění na severní a střední Moravě, v roce 1952 bylo nalezeno první hnízdo v Čechách v Krkonoších a přibližně o 10 let později již hnízdil v Čechách na více místech, především v pohraničních horách a v zachovalých lesních porostech chráněných území. Počet černých čápů rychle narůstal – v roce 1966 byl odhadován na 50 párů, v letech 1973-77 to bylo již 150 párů.

Od prvního sčítání v roce 1994, kdy byl jejich počet odhadnut již na 330 párů, počty utěšeně narůstaly (400 párů v roce 2004 až na 505 párů v roce 2014). V posledních letech ale přicházejí z různých míst a oblastí zprávy o tom, že čápi černí téměř vymizeli a nejsou pozorováni.

Jakými zvuky reagovala čapí mláďata na kroužkování a jak čápy černé můžeme chránit? Poslechněte si reportáž v nahrávce v úvodu článku.

Natalie Máchová, jmy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme