„Cíl bylo zjistit, jak se pulec vyvíjí v žábu. Zkoumáme embrya, která pak následně oplodníme a v různých částech jejich vývoje je tzv. umrtvíme a naskenujeme,“ říká Jakub Harnoš pro Český rozhlas.
„Zkoumali jsme 3D tisk a metody, které můžeme při 3D tisku používat a taky materiály. A pak jsme testovali i jejich mechanické vlastnosti při různých zkouškách,“ popisuje student pro Český rozhlas.
Takový stimulátor by mohl usnadnit třeba léčbu epilepsie nebo Crohnovy choroby. Zatím jsou výzkumníci ve fázi experimentálního testování. Do lidského těla by se mohl dostat až za několik let.
Lék se podává lidem, u kterých už nemoc propukla. A podle klinických studií účinkuje i u pacientů s vážnějšími symptomy – třeba i když už potřebují kyslík.
Praha||Veronika Sedláčková, lup|Věda|Interview Plus
Vedoucí výzkumné skupiny CEITEC Pavel Plevka se domnívá, že v české populaci může být přirozená odolnost pro onemocnění covid-19. Teorii chce podpořit aplikovaným výzkumem.
Kov ruthenium by mohl podle brněnských vědců zásadně zlepšit léčbu rakoviny. Biochemici z výzkumného centra CEITEC si myslí, že takové léky by byly šetrnější k lidskému tělu a při boji s nádory zároveň účinnější. Výzkum ale bude trvat ještě minimálně pět let.
Brněnský technologický institut CEITEC získal tento týden speciální rentgen až z Japonska. Jde o jeden z mála exemplářů na světě, všechny ostatní zůstávají v Japonsku. Takzvaný nanotomograf dokáže proskenovat předměty o velikosti buněk a potom vytvořit jejich 3D obraz. Pomoci tak může například archeologům nebo konstruktérům letadel. V Brně s ním už teď pracují švédští odborníci na embryologii.