Aby mohlo Diamo začít sarkofág budovat, potřebuje si nechat od báňského úřadu schválit plán pro nakládání s těžebním odpadem a pro provoz úložného místa. K oběma návrhům měl ale zatím úřad připomínky.
Podle Diama záměr na sarkofág nepadá, podnik se pouze musí vypořádat se vznesenými připomínkami. Celý projekt to významně nezdrží ani nijak neprodraží, ujišťuje mluvčí Diama Tomáš Indrei.
„Z mého pohledu je to návrat někde o třicet let nazpátek, kdy se státní podnik snaží silou protlačit nějaké své řešení,“ vysvětluje podnikatel Dalibor Tesař, proč s ním zřejmě státní podnik nejednal.
Žalobu podaly například města Hodonín, Kyjov, Uherský Ostroh nebo obce Moravský Písek, Starý Poddvorov a další. Argumentují obavou z ohrožení zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí.
Starší okruh návštěvníky vedl takzvaným krytem – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 vestavěla armáda do jeskynní chodby jako samostatný objekt.
„Voda je špinavá. Určitě se nedá pít,“ ukazuje František Morávek mladší studnu, kde dříve bývaly až tři metry vody. Problémový vrt si - podle starosty načerno - nechal vyhloubit jeho soused.
Jeden ze zraněných z pátečního požáru a výbuchu v pardubické Explosii v sobotu zemřel ve vinohradské nemocnici. V neděli ráno o tom na svém facebooku informovala společnost Explosia.
Kontroloři prověřili vzorek peněz v objemu přes 983 milionů korun a majetek státu za více než 5,5 milionu korun. Český báňský úřad hospodařil s prostředky státu podle platných právních předpisů.
Těžební společnost OKD chce do konce týdne provést průzkum části míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo 13 lidí.
Čtvrtinu z počtu pracovníků v dolech OKD na Karvinsku tvoří zaměstnanci externích firem. Právě oni tvořili nejvíce obětí prosincové tragédie na dole ČSM.