Na rozdíl od původní odrůdy, ruského paličíku, má Rusinka ušlechtilejší chuť a odrůdu se podařilo zbavit virů. V palici je zpravidla čtyři až osm stroužků.
Loni pěstitel prodával sušený česnek. „Ale to bylo pracné na obdělání. Zaměstnáte moře lidí, co česnek čistí a tak. Samosběr svazků se mi zdá lepší,“ hodnotí.
„Vezmeme česnek, dáme ho do sáčku a pak do sušárny, kterou nastavíme na potřebnou teplotu. Teplotu využíváme k tomu, aby se významně změnily chutě i vlastnosti česneku,“ popisuje Smetana.
Před rokem jsem psala ve své gastroglose, že doba podivná brzy pomine a bude zase vše tak, jak má být. Sešel se rok s rokem, Velikonoce jsou za humny a doba normální v nedohlednu.
Řada farmářů měla vyprodané sklady už letos na jaře a čekala tak na další sklizeň, do obchodů se tak dostával hlavně česnek z ciziny. Do Česka se letos dovezlo zboží za víc než 120 milionů korun.
Pěstitelé česneku hlásí prázdné sklady. Svoji úrodu už řada z nich vyprodala a do další sklizně je daleko. Na pultech obchodů proto český česnek zdražuje.
Jak se může věda postavit k neustále zvyšující se rezistenci bakterií na syntetická antibiotika? „Jedním z našich cílů je vytvoření umělé česnekové buňky,“ říká chemik Ondřej Kašpar.
Dolní Němčí na Slovácku už není česnekovou velmocí. Místní zemědělské družstvo, kdysi jeden z největších pěstitelů v republice, letos česnek vůbec nevysadilo. Vytrácí se tak historická tradice, kvůli které má obec česnek i ve znaku. Zemědělci nedokázali vzdorovat levné konkurenci ze zahraničí a poklesu spotřeby.
Češi začínají dávat přednost českému česneku před čínským. Farmáři potvrzují, že se poptávka po českých odrůdách neustále zvyšuje a produkce se za poslední čtyři roky zhruba ztrojnásobila. Přesto se této zeleniny do Česka dováží daleko více, než pokryje domácí produkce.
Za zeleninovou samoobsluhu pod širým nebem zřejmě považují zloději zahrádkářské kolonie na Bruntálsku. Neváhají pěstitele připravit třeba o celou úrodu brambor nebo mrkve. Poslední dobou se zaměřují hlavně na žádaný český česnek.
Česnek jíst, česnek pít, plivat ho, házet s ním, zpívat o něm. Sobotní třináctý ročník Festivalu česneku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku všechno citované naplňuje. Tisíce lidí zahltily městečko i zámeckou zahradu. Na schodech před zámkem Festival česneku dopoledne i slavnostně zahájili.
Majitelům polí s česnekem začala nepřetržitá hlídací služba. Jejich pole se stala opět cílem četných nájezdů zlodějů. Ti nyní dělají starosti pěstitelům česneku na Vysočině, podobně jako nedávno na jižní Moravě.
Pěstitelé česneku začali hlídat svá pole před zloději. Zelenina teď dozrává a nejspolehlivější obranou před nenechavci je zůstávat na poli dnem i nocí a svou úrodu hlídat.
Čeští pěstitelé česneku chtějí po státu, aby lépe ohlídal nepoctivé obchodníky, kteří španělský česnek vydávají za český. Výzva je součástí usnesení z dnešního celostátního semináře s názvem O česneku, který hostí Buchlovice na Uherskohradišťsku.
V Hořovicích na Berounsku už po 25. prodávají cibuli a česnek. Na jejich tradiční Cibulový jarmark se sjíždějí lidé z širokého okolí. Mohou si tu pořídit i ponožky, kaktusy, kapesní svítilny nebo koupací sůl. Nechybí ani střelnice a kolotoče.
Pěstitelé česneku se i letos potýkají s nájezdy zlodějů. Jen z polí na jižní Moravě jim zmizela úroda za desítky tisíc korun. Jedinou účinnou obranou je česnek hlídat.
Český česnek se stále víc prosazuje v obchodech. Zvyšuje se také jeho produkce, ale poptávka je stále vyšší. Po roce 2000 totiž česnek z českých polí skoro vymizel. Dražší český česnek byl vytlačen česnekem z dovozu - ze Španělska, Polska a Číny, jehož cena je mnohem nižší. Kilo toho českého zákazník pořídí až za cenu pohybující se mezi 170 a 200 korunami.
Zájem o český česnek výrazně roste. Na trhu ho ale není dostatek. Během uplynulé dekády zmizelo téměř 90 procent ploch, na kterých se pěstoval, a zemědělci se k němu vracejí zatím jen pomalými krůčky.
Sdružení Českomoravský česnek začne zájemcům z řad tuzemských pěstitelů vydávat certifikát původu. Zákazníci by tak měli snáze rozeznat pravý český česnek od španělských nebo čínských odrůd. O certifikát si zažádá i největší pěstitel česneku na Vysočině Daniel Pech.
V rámci projektu Světová škola budou studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Horkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku prosazovat český česnek. Organizátorem projektu Světové školy je nezisková organizace Člověk v tísni. Patronát nad ním převzalo ministerstvo zahraničních věcí.
Na farmářských trzích se množí případy, kdy je laciný a nekvalitní česnek z čínského dovozu vydáván za český. Naposledy byli podvodníci odhaleni o víkendu na festivalu česneku v Buchlovicích na Slovácku.
Mezi Velkou Británií a Evropskou komisí vypukla česneková válka. Unijní exekutiva tvrdí, že britští celníci špatně spočetli daň na dovážený čínský česnek, a dává celou věc k soudu. Některé britské politiky to v době tvrdých úsporných opatření pobouřilo.
I přes vysokou cenu dávají lidé na Vysočině přednost českému česneku. Podle zákazníků i prodejců se tuzemská zelenina nedá po stránce kvality vůbec srovnávat s česnekem dovezeným ze zahraničí.
Na trzích už se začínají objevovat první česneky na sadbu, i když ještě nejsou suché a tedy takzvaně uznané. Poptávka po českém česneku je totiž stále obrovská a jeho nedostatek, který potrvá ještě několik let, může motivovat řadu lidí začít si pěstovat tuto oblíbenou zeleninu doma.
Česnek vypěstovaný v Česku je mnohde nedostupný. Obchody ho dovážejí z různých zemí světa od Španělska až po Čínu. Zdejším a vůbec evropským odrůdám a kultivarům ale svědčí zájem šlechtitelů a vědců. Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze-Ruzyni dnes uzavírá působení v projektu deseti evropských zemí s názvem ‚Dlouhodobé a bezpečné uchování ozdravené Evropské kolekce česneků‘.