„Hovoří se o tom, že Rusko mohlo použít chemické zbraně. V případě ukrajinské armády bych se přikláněl k tomu, že je nepoužila,“ řekl v rozhovoru Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze.
Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily proti ukrajinským vojákům chemické látky, a porušily tak mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.
Za tři minuty odhalí i nepatrné množství novičoku. Nový detektor paralytických látek vyvíjí experti Vojenského výzkumného ústavu pro českou armádu. Prototyp už testují liberečtí vojenští chemici.
OPCW v pátek uvedla, že téměř dvouleté vyšetřování zjistilo, že nejméně jeden syrský vojenský vrtulník v dubnu 2018 shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem.
Město, které dlouho bylo poslední baštou povstalců v oblasti u Damašku, bylo terčem bombardování syrské armády bojující na straně režimu Bašára Asada. Asad nicméně použití chemických zbraní popíral.
Vědci varují, že v průběhu let munice koroduje a uvolňuje do moře nebezpečné chemické látky. Problémem jsou také vraky, které mají stále plné palivové nádrže.
Fosforová munice způsobuje závažné popáleniny, ale není klasifikována jako chemická zbraň. Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že prověřuje informace o použití chemických zbraní v Mariupolu.
Zelenskyj v brzkém ranním projevu řekl, že opakované výhrůžky některých ruských představitelů o použití chemických zbraní znamenají, že Západ musí jednat hned, aby zabránil jejich nasazení.
Autoři zprávy vyzvali ruskou vládu, aby využila svého vlivu na syrský režim, aby ukončil „svévolné zadržování, mučení, ponižující zacházení ve věznicích, zabíjení a vynucená mizení“ lidí.
Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva ale ve středu prohlásil, že jeho organizace o tom nemá dostatek důkazů. „V horách v Latákíji jsme nezdokumentovali žádný chemický útok,“ sdělil.