„Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ řekl Vorlíček.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
Jednalo se o první letošní ohnisko nákazy ptačí chřipkou v republice, druhé se týdnu objevilo v Skleném na Svitavsku. Obě chovné haly patří firmě Mach Drůbež.
Lidé si slepice začali pořizovat loni na podzim po skokovém zdražení vajec. Drůbežárny tak čelí náporu zájemců o mladé slepičky i o ty starší, o které dřív zájem nebyl.
„Cenu vajec ovlivňuje také vyšší poptávka, která bude nyní před Velikonocemi,“ míní předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Původně se nákaza potvrdila v polovině jedné ze tří hal. V úterý ale veterináři potvrdili, že nemoc se vyskytla i ve druhé polovině haly. Je nutné zlikvidovat také několik milionů vajec z chovu.
V českém tisku se na začátku týdne dočtete třeba o chystaných sankcích na firemy, které jsou v Česku napojené na Rusko a Bělorusko. Píše o tom deník E15.
Ochránci zvířat dlouho prosazují zákaz klecového chovu. Sněmovna bude brzy projednávat zákaz. Jednotlivé strany ale nejsou zajedno. Zemědelci se bojí velkých investic, nebo levných vajec ze zahraničí.
Drtivá většina vajec prodávaných ve velkoobchodech pochází od slepic z velkochovů, které většinou nikdy neopustily klec. Proč je to špatně? A jak poznat kvalitní vejce od spokojené slepice?
„Klecové chovy by se měly postupně zrušit. V roce 2018 je takový způsob zacházení se zvířaty nepřijatelný,“ říká Pavel Buršík z organizace OBRAZ – Obránci zvířat
Češi mají podle farmářů stále větší zájem o vejce z chovů, kde se slepicím žije lépe. Reagují na to i některé obchodní řetězce, které v budoucnu nechtějí prodávat vejce z klecových chovů.