Záchranáři se kvůli izraelským omezením nedostanou ke zraněným a obětem izraelského bombardování, někteří lidé umírají v ulicích a troskách, uvádí šéf úřadu UNRWA Lazzarini.
Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině zároveň za září zaznamenala 1220 zraněných civilistů a smrt devíti dětí. Upozornila, že 46 procent obětí tvořili senioři starší šedesáti let.
„Je dost pravděpodobné, že začíná ofenziva v Rafáhu. Tam ale teď bylo těžiště palestinské populace. Lidé se teď mají přesunout koridorem do Chán Júnisu,“ přibližuje Břetislav Tureček.
V Oděské oblasti na jihu Ukrajinu ve středu večer raketový úder zabil čtyři lidi, včetně desetileté dívky, a dalších sedm lidí zranil, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper.
„Politické mlčení u nás je pro mě, musím říct, trošku traumatizující. Ta situace je z mého úhlu pohledu tak katastrofální, že tím mlčením cítím spoluzodpovědnost,“ říká Klus.
Podle úterní bilance úřadů v Gaze, které ovládá Hamás, pokládaný EU a USA za teroristickou organizaci, zemřelo v důsledku bojů od října nejméně 28 473 Palestinců, většinou žen, dětí a mladistvých.
Izrael dělá podle Pavla vše pro to, aby při své vojenské operaci v Pásmu Gazy minimalizoval ztráty na civilním obyvatelstvu a aby se k palestinským občanům dostala pomoc.
„Pokud bychom brali jako relevantní vyjádření izraelských vojenských představitelů, tak tím přesto vzniká podhoubí dalšího odporu do budoucna, i křivd, které civilisté neodpustí,“ říká analytik Řepa.
Humanitární pomoc se do Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.
Mise OSN pro lidská práva na Ukrajině, která má v zemi desítky pozorovatelů, upozornila, že skutečná bilance obětí bude ještě výrazně vyšší. Na potvrzení dalších obětí se totiž podle ní stále pracuje.
Izraelské síly podle deníku The Jerusalem Post ale popřely, že nařídily evakuaci pacientů a zdravotníků. Tvrdí, že jejich přesun pouze umožnily na základě požadavku od ředitele nemocnice.
Dalších 587 vyvázlo se zraněním, řekl ve čtvrtek plukovník Pavlo Vozňuk z ukrajinského ministerstva obrany, kde působí jako zástupce náčelníka odboru pověřeného zneškodňováním min.
V poli nyní operuje na 3 000 specialistů, k úplnému odminování ale Ukrajina potřebuje dalších 7 000, citovala média ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.
Izraelské tanky jsou podle svědectví lidí z místa citovaných na okraji města Gazy. Izraelské obranné síly tuto informaci nepotvrdily. Podle Macka jde stále o první fázi izraelské operace.
Uprchnout by chtěla Hanna, její matka však odejít odmítá. „Nemohu ji opustit. Řekla, že chce spát ve své vlastní posteli. Je jí jednasedmdesát let a má problémy s nohama.“
„Podle mezinárodního práva nemůžete zasahovat civilní cíle. Ano, Hamás toho využívá a skrývá se. Ovšem ani to neopravňuje Izrael k tomu, aby tyto cíle napadal. K tomu ale dochází,“ říká Záhora.
Běsnění teroristů přečkal s manželkou a malými dcerami v úkrytu svého domu v kibucu. Deset hodin seděli potichu ve tmě, zatímco venku se proháněli ozbrojenci Hamásu.
Poradce prezidenta mezinárodně neuznávané arménské karabašské republiky David Babajan uvedl, že situace v separatistickém regionu je tvrdá - lidé mají hlad, nefunguje elektřina a chybí palivo.
Organizace spojených národů vydala zprávu, kde popisuje systematické mučení civilistů z ruské strany. Ale týrání zajatců se odehrávalo i z ukrajinské strany.
Když Tomáš Pancíř se svým týmem odkryl neoznačené hroby dvanácti lidí z konce druhé světové války, přispěl tím k poznání, co se v pohraniční oblasti u Nové Bystřice v té době dělo.
„Přijde den, kdy Mariupol osvobodíme. Přijde den, kdy všichni pachatelé válečných zločinů proti Ukrajincům skončí v sálech Mezinárodního trestního tribunálu a národních soudů,” řekl Zelenskyj.
„Našli jsme prakticky v téměř každé vesnici Charkovské oblasti místa, na nichž byli zabíjeni civilisté,“ řekl ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin.