Syrské vládní jednotky popravily 134 civilistů z menšiny alavitů. Mezi oběťmi byly i ženy a děti

Syrské vládní jednotky v Latákíji a okolí, kde bojují s ozbrojenci, popravily 134 civilistů z řad alavitské menšiny. Podle agentury AFP to uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která disponuje v zemi rozsáhlou sítí svých informátorů. Vedle toho při bojích zemřelo 50 příslušníků vládních jednotek a 45 členů ozbrojených skupin, které úřady označují za stoupence bývalého prezidenta Bašára Asada, uvedla SOHR v předchozím prohlášení.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky HTS hledají u města Latákíja příznivce Asadova režimu

Jednotky HTS hledají u města Latákíja příznivce Asadova režimu | Foto: Mahmoud Hassano | Zdroj: Reuters

Agentury AFP a AP střety mezi ozbrojenci a provládními silami u měst Latákíja, Džabla a v okolních vesnicích na pobřeží Středozemního moře označily za „nejnásilnější útoky“ proti novému režimu od Asadova svržení.

Mezi popravenými je nejméně 13 žen a pět dětí, tvrdí také SOHR.

SOHR uvádí, že střety vypukly poté, co provládní síly se snažily zadržet představitele bývalého režimu ve městě Džabla. V pátek úřady oznámily, že chystají vojenskou operaci „proti lidem loajálním bývalému režimu“ ve městě Kardáha, odkud pochází Asadova rodina.

Rusko ztrácí vojenskou sílu v Sýrii. Lodě odvážejí vybavení ze základny v Tartúsu, ukazují snímky

Číst článek

Syrské úřady po tvrdých střetech vyhlásily zákaz nočního vycházení v přístavních městech Latákíja a Tartús, napsala agentura Reuters s odvoláním na syrská státní média.

Režim prezidenta Bašára Asada se zhroutil 8. prosince, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Asad funkci v čele země převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971.

Obnovení bezpečnosti v celé Sýrii je nejnaléhavějším problémem nového režimu, poznamenala AFP a připomněla, že boje v provincii Latákíja trvají již několik dnů.

Syrský lid teď nejvíce ze všeho potřebuje čas. Proces smíření potrvá dlouho, zdůrazňuje diplomat

Číst článek

Kvůli střetům vyzvali duchovní vůdci alavitské menšiny k poklidným protestům. V Latákíji a okolí žije menšina alavitů, ke které patřil i bývalý prezident Asad. Oblast je tak považovaná za baštu stoupenců bývalého režimu. Rada duchovních této odnože islámu z násilí viní vládu v Damašku. Podle rady jsou boje proti Asadovým stoupencům jen záminka pro terorizování Syřanů.

V nové syrské vládě zasedá několik představitelů či lidí blízkých HTS. Prozatímním prezidentem se pak stal bývalý vůdce uskupení Ahmed Šara. Nová vláda tvrdí, že chce respektovat náboženské menšiny a že se nechce mstít představitelům bývalého režimu. Současně však chce postavit před soud lidi, kteří se dopustili během bývalého režimu zločinů a porušovali práva Syřanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme