Delegáti listopadové konference COP29 v ázerbájdžánském Baku se nakonec dohodli, že bohaté země mají ty chudší podpořit částkou nejméně 300 miliard dolarů ročně, a to až do roku 2035.
„Největší ze znečišťovatelů je Čína. Když se ale současně podíváme na objem instalovaných obnovitelných zdrojů energie, tak za loňský rok jich dala Čína dohromady víc, než celá Evropa,“ říká Miko.
Investice do klimatických opatření považuje Romana Jungwirth Březovská za prospěšné pro ekonomiku. Alternativou je totiž investovat do systému, který už není udržitelný.
Český premiér Petr Fiala (ODS) zároveň nabídl sdílet českou pozitivní zkušenost s jadernou energetikou, kterou označil za bezpečný zdroj velmi čisté energie.
Ázerbájdžánská ekonomika silně závisí na fosilních palivech. Data Mezinárodní agentury pro energii ukazují, že ropa a plyn tvoří přes 90 procent hodnoty exportu a téměř 50 procent HDP státu.
Nizozemská vláda vyšetřuje, jestli byly přehlédnuty varovné signály z Izraele. Konference, která se bude konat od 11. do 22. listopadu, se podle plánu zúčastní ministryně pro klima Sophie Hermansová