Od čtvrtka se lidé nemusí při využívání služeb a při vstupu na hromadné akce v Česku povinně prokazovat certifikátem o očkování či o prodělaném covidu. Pro cestování do zahraničí jsou dál potřeba.
S prodloužením lhůty souhlasila jen těsná většina 135 hlasů, 125 poslanců bylo proti. Parlamentní debata byla dlouhá a opozice vládě vyčítala, že chce od parlamentu „bianko šek“.
Součástí návrhu zákona je také zpřísnění trestů za zfalšování covid pasů – podle navrhované legislativy by za to hrozilo až pět let vězení a pokuta v přepočtu skoro dva miliony korun.
Již jedenáctou sobotu v řadě kvůli jejich vyžadování vyšli do ulic lidé napříč Francií. V italském Terstu se sešly tisíce lidí, kteří nesouhlasí s plánem povinných covidových pasů pro zaměstnance.
Podle představitelů zábavního průmyslu by šlo o diskriminaci. Za nepřijatelnou zátěž pro podnikatele tyto průkazy označili někteří členové vládní Konzervativní strany.
Lidé ve Francii se od tohoto týdne musí zdravotnickými pasy povinně prokazovat v kavárnách a restauracích, ale i při návštěvách v nemocnicích či domovech pro seniory.
Oficiální čísla vypovídala, že proti zavedení pasu napříč Francií demonstrovalo více než 237 000 lidí. Ti tvrdí, že to omezuje jejich lidská práva. Minulý víkend bylo demonstrantů o 37 000 méně.
V Itálii je od pátku nutné prokazovat na řadě míst covid bezinfekčnost. Bez důkazu o očkování, aktuálním negativním testu nebo prodělání nemoci lidé nesmí například do vnitřních prostor restaurací.
Francie od 1. srpna zavádí povinnost předložit průkaz o bezinfekčnosti ve všech barech, restauracích i kavárnách. Epidemická situace se přitom zhoršuje hlavně na francouzském pobřeží.
Michael Durčák byl naočkovaný ve Spojených státech. Od května se v Česku snažil o uznání své vakcíny, ale bez úspěchu. V lékárně v Drážďanech mu potvrzení vydali za tři minuty.
Uvolnění koronavirových opatření se uvádí v dekretu premiéra Viktora Orbána, který se v úředním věstníku objevil v úterý pozdě večer a účinnosti nabyl s okamžitou platností.
Evropský parlament jasnou většinou hlasů schválil zavedení takzvaných covidových pasů. Státy je pro cesty přes hranice mají začít uznávat od začátku července.
Europoslanci v dopolední debatě dávali najevo, že digitální certifikáty budou velkou úlevou pro obyvatele Evropské unie i strádající turistický průmysl.
Sněmovna se měla návrhem zabývat už minulý týden ve zrychleném režimu, ale klub hnutí ANO ho nakonec stáhl. Podle jeho předsedy Jaroslava Faltýnka nepanuje na podobě certifikátů mezi poslanci shoda.
„Společenská poptávka po rozvolnění je, na druhou stranu byla i u předešlých vln a nedopadlo to úplně dobře,“ podotýká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) návrat na úřad neočekával, jak uvedl na tiskové konferenci. Příležitost chce využít i k dotažení vlastních rozpracovaných zákonů.
EU spěchá na zavedení covid pasů, které by usnadňovaly cesty přes hranice. Unie by také do poloviny června měla změnit současná doporučení k omezením přeshraničních cest, shodli se členské země.
Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský přislíbil vydávání dvoujazyčných potvrzení o očkování s platností do doby, než začnou fungovat jednotné evropské certifikáty.
Vyjednávání se protáhlo kvůli sporům o ceny testů. Europoslanci původně žádali bezplatné testování, nakonec se s unijními státy dohodli na dotování testů.
Opětovnému uzavírání ekonomiky se lze podle ministra vyhnout proočkováním co největšího počtu lidí. V určitém okamžiku podle něj nabídka očkování převýší poptávku.
„Vláda bude jednat, jestli udělá první krok k usnadnění cestování pro poměrně velkou skupinu, která už má očkování a je tudíž o něco méně riziková,“ řekl náměstek ministerstva zahraničí Martin Smolek.