Římem pochodovaly desítky tisíc lidí. Demonstrovaly proti útoku na hlavní odborovou centrálu

V Římě v sobotu protestovaly desítky tisíc lidí proti útoku na sídlo hlavní odborové centrály v zemi CGIL, kterého se minulou sobotu dopustili někteří účastníci protestu proti covidovým certifikátům. Demonstrující skandovali hesla proti fašismu, jelikož policie z útoku podezírá členy a představitele neofašistických organizací, informovala italská média. Protesty proti covidovým opatřením se dnes uskutečnily i ve Francii a Švýcarsko.

Řím (Aktualizováno: 23:07 16. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Římě se demonstrovalo za podporu sídla hlavní odborové centrály CGIL

Demonstranti opakovaně zpívali píseň Bella Ciao, která se stala symbolem italského protifašistického odboje | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Podle policie se v sobotu v Římě na demonstraci na podporu svazu CGIL shromáždilo 60 tisíc lidí, organizátoři mluví až o 200 tisících účastníků. Šéf centrály CGIL Maurizio Landini v projevu vyzval parlamentní síly, které vyjádřily konfederaci podporu, aby trvaly na rozpuštění organizací, které podporují fašismus.

Další řečníci vyzvali ke zlepšení pracovních a hospodářských podmínek v zemi. Podle nich chudoba a nejistota podkopávají demokracii. Demonstranti opakovaně zpívali píseň Bella Ciao, která se stala symbolem italského protifašistického odboje.

Útok na sídlo CGIL se uskutečnil minulou sobotu při pochodu proti covidovým pasům, kterého se zúčastnilo několik tisíc lidí. Část demonstrantů pronikla do odborového sídla, které chránilo jen několik málo policistů.

Podle prvních výsledků vyšetřování se jednalo především o příznivce krajní pravice. Tento týden v souvislosti s útokem policie vzala do vazby několik čelných představitelů neofašistických organizací.

Demonstrace v dalších městech

V dalších italských městech se v sobotu uskutečnily protesty proti covidovým certifikátům na pracovišti. Výrazně menší bylo sobotní shromáždění před vjezdem do přístavu v Terstu, kde v pátek demonstrovalo přes pět tisíc lidí.

V sobotu bylo demonstrantů několik stovek, informovala agentura Agenzia Nazionale Stampa Associata. Několik tisíc lidí se shromáždilo také v Miláně. V pátek, kdy vstoupila povinnost mít covidový pas na pracovišti, se v zemi uskutečnily protesty, blokády a stávky.

Ve Francii proti covidovým pasům v sobotu protestovalo podle údajů ministerstva vnitra na 40 tisíc lidí. Lidé proti opatření demonstrují od července, v posledních týdnech ale účast klesá. Na konci září ministerstvo vnitra napočítalo v ulicích na 60 tisíc lidí. V červenci a srpnu dostali organizátoři do ulic i přes 100 tisíc lidí.

Další den protestů proti covidovým pasům zaznamenalo také Švýcarsko, kam vyšly do ulic tisíce lidí. Až tři tisíce lidí se sešlo na mítinku v německojazyčné obci Rapperswil-Jona. V Bernu se uskutečnila levicová protidemonstrace za solidaritu, které se zúčastnilo na 300 lidí. Demonstrace se obešly bez střetů s policií.

Italské covid pasy a vakcinace

V Itálii si covidový pas mohou stáhnout zaměstnanci, kteří dostali první dávku očkování proti covidu-19, mají negativní test nebo se maximálně před šesti měsíci uzdravili z nemoci covid-19.

Podle nadace GIMBE, která se zabývá zdravotními statistikami, nemají očkování přes tři miliony zaměstnanců. Lékárny tak hlásí výrazný nárůst zájmu o testování.

Největší odborové svazy byly kritické k zavedení této povinnosti a navrhovaly zavést povinné očkování proti covidu-19. Vyzvaly také vládu k zajištění bezplatných testů. V současnosti jsou ceny testů v Itálii zastropované, zaměstnanci si je však musí platit sami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme