„Vypadá jako helikoptéra. Má samozřejmě čtyři ližiny. Je velká asi jako dvě krabice od bot. Bavíme se tedy o jakémsi malém dronu, který helikoptéru připomíná. Váží asi 1,8 kg.“
Vozítko Perseverance vyráží na Mars. Nahradit by mělo slavnou sondu Curiosity a pro zkoumání rudé planety je vybaveno například robotickou helikoptérou.
Sonda Curiosity opustila Zemi 26. listopadu 2011 a na Marsu přistála v srpnu 2012. Její očekávaná životnost byla pouhé dva roky, nyní vědci doufají, že by mohla fungovat až do roku 2026.
Americké vozítko Curiosity nalezlo na Marsu pradávné stopy po organických látkách a zjistilo sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře rudé planety. Informoval o tom ve čtvrtek magazín Science.
Robot Curiosity slaví nový milník, na Marsu strávil 2000 tamních dní. Šestikolové vozítko letos v srpnu oslaví osm let své kariéry na rudé planetě. Podívejte se na výběr nejzajímavějších fotografií.
Na Marsu přistála přesně před pěti lety pojízdná laboratoř Curiousity. Na rudém povrchu zkoumá třeba dávné sladkovodní jezero. Zjistila také, že na Marsu skutečně mohly být podmínky pro vznik života.
Hit ostravské patriotky Věry Špinarové "S raketou na Mars" ožil na akademické půdě. Pod vousy si ho pobrukovali vědci a studenti, kteří zaplnili sál Vysoké školy báňské. Jako magnet je přitáhla přednáška amerického experta z NASA, který pomáhal sestrojit planetární vozítko Curiosity.
Americké robotické vozítko Curiosity je na Marsu přesně rok. NASA si první výročí přistání připomíná řadou speciálních programů. Mise už totiž splnila hlavní úkol. Ukázalo se, že na Marsu dříve mohly být podmínky vhodné pro výskyt života.
Vedoucí kalifornského střediska NASA, které technicky řídí misi Curiosity, se nechal slyšet, že sonda zřejmě našla na povrchu Marsu jednoduché organické molekuly, které jsou předstupněm živých organismů. Americký vesmírný úřad ale tlumí původní informace, podle nichž by měl počátkem prosince oznámit převratné zprávy z mise své sondy.
Vesmírné vozítko Curiosity začne zítra odebírat první vzorky písku z povrchu Marsu. Oznámili to vědci z americké agentury pro letectví a vesmír NASA. Sonda tak pokračuje ve svém pátrání po stopách života na planetě. Na výsledky měření si však budeme muset chvíli počkat.
Americké vozítko Curiosity našlo na povrchu Marsu stopy po vodě. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír zveřejnil fotografie ukazující horniny tvořené pískem a ohlazenými kamínky, které svůj tvar získaly nejspíš právě díky vodní erozi. Vědci považují dobře viditelné oblázky za důkaz, že na této planetě kdysi mohla být tekoucí voda, a tedy podmínky vhodné pro vznik života.
Inženýři z NASA si vydechli, vozítko Curiosity na Marsu zvládlo další zatěžkávací zkoušku. Při první testovací jízdě ujelo tři metry, otočilo se o 90 stupňů a zacouvalo. NASA tak oznámila další úspěch své mise na rudé planetě.
Ředitel projektu výsadku vozítka Curiosity na Mars Pete Theisinger je z dosavadního průběhu celé mise nadšený. Před novináři se svou radost nesnažil zakrýt. Má ji díky úspěšné první testovací jízdě vozítka, které dokázalo tři metry popojet, otočit se o 90 stupňů a zacouvat.
Americké vozítko Curiosity mělo dnes na programu další zatěžkávací zkoušku. První testovací jízdu po povrchu Marsu. Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír nejprve odstavili čtyři ze šesti kol sondy, aby vyzkoušeli řízení. Pak pojízdná laboratoř ujela asi tři metry, otočila se doprava a zacouvala na novou parkovací pozici.
Sonda Curiosity má za sebou nad očekávání hladké přistání na Marsu a nabitá nejnovějšími technologiemi vyráží vpřed. Zatím ale jen na zkušební jízdu několika metrů. Bez hladkého chodu po povrchu planety by Curiosity stěží mohla splnit svůj hlavní úkol, pátrat, jestli na Marsu někdy panovaly podmínky vhodné pro život.
Mediální zájem o vozítko Curiosity v posledních dnech trochu ochabl. Zdálo by se, že sonda zahálela. Opak je ale pravdou. Měnil se počítačový software, aby mohla sonda pojíždět. Musela vyzkoušet a protestovat všechny aparatury a vědecké přístroje.
NASA zveřejnila plány první cesty vesmírného robota Curiosity. Ten by měl začít zkoumat horniny na povrchu Marsu. Nejdřív se zaměří na sedm centimetrů velký kámen, ležící hned vedle místa přistání. Už za pár dní ho zničí pomocí laseru o výkonu více než milion wattů. Barvy záblesku, který přitom vznikne, vědcům ukážou, ze kterých prvků se hornina skládá. To je ale teprve začátek.
Je doba dovolených, a tak si často prohlížíme fotografie z nejrůznějších koutů světa. Na Marsu už několik dní fotí speciální vozítko o velikosti auta, které bude po dva roky odkrývat tajemství této planety. Předevčírem jeho zatím nejsložitější aparát, který kdy člověk vyslal do meziplanetárního prostoru, vyfotil a poslal na Zemi první barevnou fotku rudé planety.
Na Marsu přistála ráno v 7.30 SELČ dosud největší pojízdná kosmická laboratoř v historii. Vozidlo Curiosity má rozměry téměř tři krát tři metry. V následujících dvou letech má pátrat po stopách života na rudé planetě.
Americká sonda Curiosity se připravuje na přistání na Marsu. Vesmírné průzkumné vozítko za dvě a půl miliardy dolarů má na rudé planetě zkoumat její geologické složení. A také to, jestli na ní někdy existovaly podmínky vhodné pro vznik biologického života.