Sonda Curiosity má za sebou první testovací jízdu po povrchu Marsu. Ujela tři metry

Americké vozítko Curiosity mělo dnes na programu další zatěžkávací zkoušku. První testovací jízdu po povrchu Marsu. Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír nejprve odstavili čtyři ze šesti kol sondy, aby vyzkoušeli řízení. Pak pojízdná laboratoř ujela asi tři metry, otočila se doprava a zacouvala na novou parkovací pozici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncept americké sondy Curiosity

Koncept americké sondy Curiosity | Zdroj: Reuters

„Curiosity to zvládla a jsme na novém parkovacím místě,“ říká odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Podle něj to z čistě technického hlediska nebyl pro vozítko až tak náročný test:

„Plánují se mnohem delší přejezdy v řádu až stovek metrů za den. Ale myslím si, že pro tým, který to vozítko připravil a řídí, to byla velká zatěžkávací zkouška, řekněme na jejich nervovou soustavu,“ vysvětluje Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Až dnes jsme tedy dostali odpověď, zda je vozítko schopno jezdit na Marsu. Samo má za sebou půlmiliardový přelet mezi Zemí a Marsem, pak drsné přistání, přetížení 11G a výsadek na Marsu.

„Tam je tisíc věcí, které se mohou pokazit. Dneska jsme dostali odpověď na to, že se žádná z tisíci věcí nepokazila,“ říká Přibyl.

Jízda k první oblasti, která experty z NASA zajímá, je vzdálená půl kilometru a Curiosity těch 500 metrů urazí přibližně za měsíc.

„Rozhodně je to pomalá jízda, ale vozítko není sprinter. Jeho jediným úkolem není jezdit co nejrychleji a natočit co nejvíce kilometrů, byť ty se počítají nejlépe. Jeho úkolem je provádět průzkum různých lokalit, geologicky zajímavých míst. Navíc si vezměme, že je to stále nováček na Marsu. V následujících měsících se s ním budeme teprve učit. Budeme se ho učit obsluhovat, instalovat nový software, naučit se ho řídit a pak si myslím, že to NASA rozjede naplno,“ je přesvědčen Přibyl.

NASA bude v příštích dnech provádět zkoušky přístrojových aparatur a zkoušky řízení.

„Nám to přijde strašně jednoduché, otočíme klíčkem a robot se rozjede. Ne, on musí být maximálně autonomní a samostatný. Vždyť signál z Marsu na Zemi letí 14 minut. To znamená, že není možnost do řízení zasahovat. Robotovi není možnost nějak napovídat. To je jedna z drobností, která vypadá jednoduše, ale která bude třeba odladit,“ dodává Přibyl.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme