Hubert Seipel podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů dostával od oligarchy blízkého Putinovi peníze za práci na dvou knihách, které podle mnohých vyznívají ve prospěch šéfa Kremlu.
Počínání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, na které upozornil novinářský projekt Pandora Papers, vykazuje podle senátní komise znaky trestných činů včetně podvodu.
Mezinárodní konsorcium novinářů upozornilo na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) přes své firmy v daňových rájích nakoupil nemovitosti ve Francii, a to i po vstupu do politiky v roce 2011.
Vedle světových lídrů se v odhalených dokumentech ale objevují také jména miliardářů z Ruska nebo Spojených států, některé světoznámé celebrity, jako je například kolumbijská zpěvačka Shakira.
Praha||Martin Štorkán, Anna Urbanová|Zprávy z domova|přehled výroků
„Kdybych chtěl udělat dotační podvod, nebylo by nic jednoduššího než zřídit offshorovou firmu třeba na Kypru a tam by majitele nikdo nikdy nedohledal,“ prohlásil Andrej Babiš (ANO) v roce 2017.
Mezi obviněnými jsou lidé pracující přímo či zprostředkovaně pro panamskou právní firmu Mossack Fonseca, která stojí v centru skandálu týkajícího se více než 200 000 subjektů z dvou stovek zemí světa.
Nový únik dokumentů odhalil napojení řady světových politiků na firmy ukryté v karibských daňových rájích. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku se zhruba 12 tisíc dokumentů týká Česka.
Washington / Praha||miz, ČTK|Ekonomika|Paradise Papers
Kanada, Izrael nebo Spojené státy jsou na seznamu zemí, které Evropská unie zvažuje zařadit na černou listinu daňových rájů. Unie chce seznam sestavit do konce roku a ministři financí osmadvacítky v úterý hodnotí její přípravu. Unie touto černou listinou reaguje na rozsáhlé ukrývání peněz v daňových rájích, které odhalily takzvané Panamské dokumenty.
Poprvé po deseti letech loni klesl počet českých firem vlastněných z daňových rájů. A to o 234 na zhruba 13 tisíc. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila společnost Bisnode. Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál a stát se významným finančním centrem. V posledních letech ale sílí mezinárodní tlak na omezování daňových zvýhodnění.
Česká národní banka podala trestní oznámení na ERB banku ruského podnikatele Romana Popova, která vznikla za účelem financování obchodu mezi Ruskem a Českem. Popov podle strážců českého bankovního sektoru vlastní banku vytunelovat prostřednictvím fiktivních dluhopisů, část peněz údajně skončila v daňových rájích.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejnilo na internetu základní data z takzvaných panamských dokumentů. Holanďan, Královna Jihu nebo Šéf šéfů - to jsou pseudonymy některých známých zločinců, kteří podle dat s pomocí kanceláře Mossack Fonseca prali peníze přes firmy v daňových rájích. Databáze obsahuje i 272 jmen osob a firem, které mají souvislost s Českou republikou.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) rozšířilo databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje, přidáno bylo více než 200 tisíc firem z kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers). Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s ČR 139 offshoreových společností, 36 adres a 36 lidí, teď je to 173 firem, 233 adres a 272 lidí. Podle ICIJ byla publikována hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.
Novináři dnes večer zveřejní databázi firem, politiků a dalších lidí v kauze Panama Papers. Seznam se objeví na webu Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů. Žurnalisté odhalí jména klientů panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, která zakládala a spravovala společnosti v daňových rájích víc než dvěma stům tisícům firem a lidí z celého světa.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble připravil desetibodový akční plán, kterým chce bojovat proti praní špinavých peněz a daňovým únikům. Svůj záměr oznámil týden poté, co světová média začala informovat o finančních aférách ve spojitosti s takzvanými panamskými dokumenty (Panama Papers).
Takzvané panamské dokumenty přinášejí každý den nová a nová odhalení. Zatímco na Islandu vedly informace k pádu vlády, ruský prezident Putin jakékoli podezření z korupce a skrývání miliard dolarů odmítá. Ve Spojených státech přinesla debata o možném praní špinavých peněz i jedno zajímavé zjištění: právě USA patří mezi těmi, kdo chtějí podvádět, na žebříčku daňových rájů k nejoblíbenějším destinacím.
Kreml odmítá spekulace o napojení ruského prezidenta Vladimira Putina na skandál kolem takzvaných panamských dokumentů. Údaje vynesené z panamské společnosti Mossack Fonseca ukazují na existenci nastrčených firem v daňových rájích, přes které se řada předních světových politiků a obchodníků vyhýbala placení daní. V dokumentech jsou i jména lidí z okolí Vladimira Putina.
Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí prý ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část dnes zveřejnilo několik předních světových médií. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů.
Evropská komise představila opatření proti daňovým únikům. Jejich cílem je zabránit nespravedlivému zvýhodňování firem volnějšími daňovými režimy. Unie také chce prosadit, aby velké firmy platily daně tam, kde vytvářejí zisky, a nepřesouvaly svá sídla do daňových rájů.
Stále neubývá českých firem, jejichž vlastníci sídlí v daňových rájích. Proto se na ně zaměřuje finanční správa. Loni proběhla celorepubliková akce, v rámci které provedly finanční úřady u českých firem desítky šetření, zaměřených na vazby a transakce se subjekty v daňových rájích. Výsledkem akce bylo dodatečné doměření daně z příjmů v částce 50 milionů korun.
Roste počet českých firem se sídlem v daňových rájích. Jen za letošní první pololetí tam svoji adresu přesunulo více než 160 podniků, které mají provozovny nebo továrny v Česku. Mezi českými miliardáři je největší zájem o Kypr, cílem je ale třeba i Lucembursko.
Skoro čtvrt bilionu korun z veřejných peněz proteklo v posledních osmi letech z Česka do firem z daňových rájů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bisnode a Transparency International.
Firmy z takzvaných daňových rájů stále častěji investují do českých podniků. Celkový podíl na základním kapitálu tuzemských společností už tvoří více než 430 miliard korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bisnode.
České firmy mají stále častěji adresu v některém z takzvaných daňových rájů. Vlastníka ve státech s nižšími daněmi nebo větší anonymitou podnikání má už přes 13 tisíc společností. To je o jedno procento více, než kolik jich bylo loni. Vyplývá to z dat společnosti Bisnode.
Mezi lidmi, které firmy v daňových rájích vlastní, jsou například rodinní příslušníci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo bývalého premiéra Wen Ťia-paa.Nejpopulárnější jsou Kajmanské a Britské Panenské ostrovy. Zjistili to západní novináři. V Číně je ale téma tabu.