Databáze osob spojených s Panama Papers obsahuje desítky jmen z Česka
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejnilo na internetu základní data z takzvaných panamských dokumentů. Holanďan, Královna Jihu nebo Šéf šéfů - to jsou pseudonymy některých známých zločinců, kteří podle dat s pomocí kanceláře Mossack Fonseca prali peníze přes firmy v daňových rájích. Databáze obsahuje i 272 jmen osob a firem, které mají souvislost s Českou republikou.
Databáze, kterou konsorcium uvedlo do provozu včera večer, obsahuje celkem přes 360 tisíc jmen jednotlivců a firem, kteří se objevují ve známých panamských dokumentech, ale také v dalším podobném menším balíku dat, který konsorcium získalo před třemi lety.
Je možné tam hledat podle zemí, kam stopy vedou, i podle konkrétních jmen osob nebo firem. Je to ale strojově zpracovaná databáze, takže tam mohou být duplicity.
O databázi offshorových firem uvedených v panamských dokumentech mluvila investigativní reportérka ČRo Jana Klímová
Zároveň tam nejsou detailní informace typu bankovních účtů, e-mailů nebo finančních transakcí, které jinak balík takzvaných panamských dokumentů obsahuje.
Databáze je tak spíš informativní a bez znalosti konkrétních dokumentů se při dalším pátrání nelze obejít.
„Pokud si tam najdeme kupříkladu jméno Michala Koreckého, o kterém jsme informovali, tak vám databáze vyjede pouze jméno firmy, se kterou je spojen, u které byl veden jako akcionář, popřípadě místo, kde a kdy byla registrována. Ale už se nedostanete k dokumentům, které jsou podstatné pro pochopení jeho role,“ říká Eliška Hradilková Bártová ze serveru hlidacipes.org.
Desítky jmen s vazbou na Česko
Pokud si necháme vyhledat Českou republiku, najde databáze 272 lidí a firem. Řada jmen je ale evidentně cizojazyčná - namátkou třeba Robin Morrison - a bez znalosti konkrétních dokumentů je těžké posoudit, jaké jsou skutečné vazby těchto lidí na Česko.
Navíc mohou být v databázi duplicitní údaje a v řadě případů tam není konkrétní jméno, ale je uvedeno jen The Bearer čili Nositel.
Databáze pak najde také 233 konkrétních adres v České republice, kde mají tyto fyzické nebo právnické osoby sídlit. A 173 společností v daňových rájích, které mají vazby na Česko.
Přes všechny nedostatky se ale například analytický útvar ministerstva financí bude údaji z této databáze zabývat.
„Určitě to jsou informace, které se pokusíme propojit s buď již existujícími případy, nebo založíme některé nové z informací, které z toho systému získáme,“ potvrdil ředitel útvaru Libor Kazda.
České úřady se snaží získat kompletní údaje z panamských dokumentů a mohou se také snažit získat informace přímo z konkrétních daňových rájů.
Mossack Fonseca kryla zločince
Vlastnit společnost v takové zemi není samo o sobě nelegální. Konsorcium ale zveřejnilo konkrétní případy, kdy služeb panamské právní kanceláře Mossack Fonseca využívali usvědčení kriminálníci.
Například Marllory Rossellová z Guatemaly, proslulá jako Královna jihu a známá narkobaronka, která si momentálně odpykává ve Spojených státech trest za pašování drog a praní špinavých peněz.
Uniklé dokumenty ukazují, že kancelář Mossack Fonseca jí pomohla založit krycí společnost i bankovní účet v Panamě, kudy protekly miliony dolarů.
Podobných případů zveřejnilo konsorcium hned několik a dokazují, že účty v daňových rájích se rozhodně nevyužívají jen k legitimním cílům nebo k obcházení daní, ale také k trestné činnosti.