„Její úporná snaha udělat z technické věci problém politický asi lze připsat horku těchto dní,“ uvedl ministr financí v reakci na tvrzení Schillerové, že chystá další daňový balíček.
„Máme za sebou bezprecedentní rok. Vláda zaspala, nechala utrhnout energie ze řetězu. A teď tady máme daňový balíček 2.0,“ uvedla pro Radiožurnál místopředsedkyně hnutí a poslankyně Alena Schillerová.
Sněmovna v pátek po poledni schválila takzvaný konsolidační balíček, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. Pro hlasovalo 108 poslanců, proti 86 zákonodárců.
Jednání Sněmovny pokračuje. Dolní komora dosud neodhlasovala ani program schůze. Opoziční poslanci pokračují v přednášení změn programu sněmovní schůze.
Vyjednávání o vládním konsolidačním balíčku zřejmě spějí do finále. Ve středu večer bude koalice jednat o změnách a návrzích odborářů a zástupců zaměstnavatelů.
Minulý týden schválila poslanecká sněmovna vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění. Tu vedení SPD kritizuje. Chystáme ústavní stížnost, řekl Tomio Okamura.
Mimořádná schůze začala v úterý. Ve středu začali poslanci jednat po přestávce ve 14.00. Opozice kritizuje vládu za nedodržování programového prohlášení a okrádání občanů. To kabinet odmítá.
„Z hlediska dopadu na nízkopříjmové skupiny obyvatel lze pozitivně hodnotit skutečnost, že ve snížené sazbě budou položky jako teplo a vodné a stočné,“ říká Jelínek.
Vládní koalice ve čtvrtek představila úsporný balíček, který by měl ozdravit veřejné finance. Zástupci opozice však upozorňují, že změny zasáhnout zejména firmy a OSVČ.
Konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z „neřesti“ nebo daně z nemovitosti Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance.
Příjmy z daně z mimořádných zisků mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let.
Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečnost i nutné investice a občanům zajistí nadstandardní pomoc, prohlásil ve sněmovně premiér Petr Fiala.
Zeman v přípisu předsedovi sněmovny z 28. prosince 2020 výslovně uvedl, že se rozhodl svůj podpis nepřipojit a že zákon vrací „k dalšímu opatření“, což neznamená, že jej vetuje.
Celkové výdaje územních rozpočtů v prvním čtvrtletí stouply o šest miliard na 150,4 miliardy Kč. Z toho běžné výdaje vzrostly o sedm miliard na 134,7 miliardy korun.
„Když budete dávat šest razítek místo třiceti, tak nepotřebujete tolik úředníků a vše bude rychlejší. Zvýší se produktivita v národním hospodářství. To je cesta k vyšším reálným mzdám,“ říká ekonom.
Ministerstvo financí podle Aleny Schillerové dál pracuje na nové makroekonomické predikci, která bude zveřejněna 20. ledna. Až po jejím zveřejnění začne pracovat na rozpočtové novele.
Od 1. ledna platí například nový daňový balíček, který obsahuje zrušení superhrubé mzdy nebo novou paušální daň. Také se mění zákoník práce a začínají platit elektronické dálniční známky.
Kvůli daňovému balíčku vypukly v posledních dnech spory. Prezident Zeman zákon nevetoval, ani nepodepsal. Nelíbí se mu, že daňová změna může podle něj prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí.
„Z té samotné věty bych neučinil závěr, že prezident chtěl zákon vetovat, protože opakovaně řekl, že ho vetovat nechce,“ řekl ústavní právník Jan Kysela v rozhovoru pro Radiožurnál.
Podle některých právníků i politiků je ale možné, že Zeman formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat sněmovna.
Prezident Miloš Zeman normu nepodepsal, ale ani nevetoval a v pondělí ji vrátil předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi. Daňový balíček jako jednu z hlavních změn přináší zrušení tzv. superhrubé mzdy.
Zeman Vondráčkovi napsal, že se rozhodl podpis pod zákon nepřipojit. Nelíbí se mu, že daňová změna může podle něj „prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí, zejména státního rozpočtu“.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce v březnu předložit novelu zákona o státním rozpočtu, která by zahrnovala i stomiliardový výpadek v příjmech, který způsobily změny v daňovém systému.
Sněmovna v úterý po poledni schválila návrh upravený Senátem. Pro přijetí návrhu hlasovalo 70 poslanců, proti jich bylo 22 ze 104 přítomných. Nyní ho dostane na stůl prezident Miloš Zeman.