„Stávkovat bude například více než padesát procent škol a bude to celodenní stávka,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu předseda konfederace Josef Středula.
Rašínova měnová politika ale byla pro nový stát klíčová. „Zvolil cestu umírněné deflace, zkvalitňování měny. Pro lidi to bylo zprvu zdrcující. Pak byla koruna tvrdou a funkční měnou,“ říká historik.
Inflace v eurozóně v červenci klesla na 5,3 procenta, v Česku se drží těsně pod deseti procenty. Podle ekonoma Havránka se Česká národní banka nechová v boji proti deflaci a inflaci symetricky.
Kvůli nízké inflaci v eurozóně bude Evropská centrální banka pokračovat v intervencích. Její šéf Mario Draghi to prohlásil v Evropském parlamentu. Ekonomika zemí platících eurem se totiž oživuje pomaleji, než bankéři čekali.
Spotřebitelské ceny se na Slovensku a v Německu v září snížily. Hlavním důvodem jsou klesající ceny ropy a také levnější energie. Protože jsou obě země významnými obchodními partnery českých podniků, bude to mít podle analytiků vliv i na Českou republiku.
Evropská centrální banka dnes rozhodne o nákupu vládních dluhopisů v hodnotě stovek miliard eur. Opatřením by mohla podpořit hospodářský růst evropských zemí a zamezit deflaci.
Eurozóna se poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Vyplývá to z rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostatu. Největší podíl na tom mají nižší ceny pohonných hmot. Podle ekonomů díky deflaci klesnou ceny paliv i v České republice.
Rozhodnutí České národní banky (ČNB), která chce nejméně půldruhého roku držet slabší korunu, a tím podpořit domácí poptávku, rozděluje ekonomy i politiky. Jedni ho považují za dobré, druzí ho zpochybňují. Oslabení koruny v praxi znamená, že se zdraží zboží z dovozu. Banka tím chce předejít deflaci, tedy dalšímu poklesu cen. Očekává, že růst cen zboží přiměje lidi nakupovat.
Analytici předpokládají, že cenová hladina meziměsíčně poklesla o čtyři desetiny procenta. To by z meziročního pohledu znamenalo naprostou stagnaci cen. Což je ale vzhledem k ekonomické situaci stále ještě lepší varianta než možná deflace.
Pokračující problémy globálního a zprostředkovaně domácího hospodářství dál tlačí tuzemské podniky k tomu, aby snižovaly své ceny. V zemědělství proto v červenci ceny meziročně poklesly o 26,7 procenta a meziměsíčně o 1,7 procenta.