Zdánlivě nekonečný příběh odcházení Miroslava Ševčíka z vedení Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické se podle všeho uzavírá. Ševčík v pátek skončil ve funkci proděkana pro ekonomiku.
Fakulta si nechala akreditaci na habilitační řízení v oboru ekonomie propadnout, nezaslala včas Národnímu akreditačnímu úřadu žádost o novou akreditaci. Už od jara nemůže jmenovat profesory ekonomie.
Bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík se vrací do funkce jako proděkan. Rektor Petr Dvořák situaci popsal v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Svým záměrem jmenovat Ševčíka proděkanem dává najevo, že důvody, kvůli kterým byl odvolán z funkce děkana, pro ni nejsou významné,“ reagoval rektor Petr Dvořák na záměr nové děkanky.
Zástupci senátu oslovili Pavla Řežábka s podmínkou, aby se v případě jeho zvolení proděkanem stal právě Ševčík. Na pondělním zasedání Akademického senátu VŠE na to poprvé upozornil rektor Dvořák.
Mezi studenty Národohospodářské fakulty VŠE panuje strach. Zatímco odpůrci odvolaného Miroslava Ševčíka se obávají „pomsty za své názory“, jeho příznivci zase štvanice na sociálních sítích.
Senát se kvůli volbě sešel podruhé, při prvním pokusu odmítl zvolit jediného kandidáta Zdeňka Chytila. Fakultu od prosincového odvolání Miroslava Ševčíka vedla statutární zástupkyně Adéla Zubíková.
Vědecká rada nedoporučila jeho jmenování. Podnět jí dala rektorka školy Zuzana Kročová, která zpochybnila i proces habilitačního řízení včetně jeho délky.
O odvolání bývalého děkana Miroslava Ševčíka rozhodl rektor školy Petr Dvořák loni v prosinci, Ševčík proti rozhodnutí podal žalobu. Soud ale žalobě nepřiznal odkladný účinek.
Podle děkanky FF UK se také pracuje na podrobné bezpečnostní analýze hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, ze které vyplynou další opatření a doporučení.
„Správní žaloba směřuje proti rozhodnutí rektora. Spěchal jsem, jak jen to šlo, protože ta žaloba je poměrně dlouhá. Byla tedy podána dnes (v pátek, pozn. red.) datovou schránkou,“ řekl.
„Byl jsem vyzván k tomu, abych odstoupil, na základě nepravdivého článku o tom, že jsem se pokoušel strhnout ukrajinskou vlajku, která visí na Národním muzeu. Nebyla to pravda,“ říká Ševčík.
„I odmítnutí se vyjádřit je vyjádření se,“ myslí si bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. „Když řekne, že tou věcí se nehodlá dál zabývat, je to vyjádření,“ dodává.
„Je potřeba si uvědomit, že fakulta je stále součástí VŠE, jsme jedna univerzita. Pan Ševčík svým jednáním ovlivňuje všechny,“ říká akademický senátor Petr Staněk.
Návrh v tajném hlasování na mimořádném jednání univerzitního akademického senátu podpořilo 20 z 26 přítomných senátorů. Podle rektora Ševčík poškozuje dobré jméno školy.
Fakultní senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické má zaujmout další stanovisko. Členové musí rozhodnout, zda vidí důvody k odvolání Ševčíka z funkce děkana.
Rektor Ševčíkovi vytýká, že se několikrát účastnil protivládních shromáždění a na některých vystoupil s projevem. Ševčík trvá na tom, že nejsou důvody, aby v čele fakulty skončil.
Hlavní bod schůze senátu by mělo být projednání výzvy rektora VŠE Petra Dvořáka, který požaduje odvolání Miroslava Ševčíka. Pokud ho senát podrží ve funkci, navrhne sám rektor Ševčíkovo odvolání.
„Přivolání policie jsem nevyloučil pouze pro případ, kdy by došlo k ohrožení bezpečnosti osob nebo majetku. Také mi vzhledem k současné situaci vadí termín „okupační stávka,“ brání se děkan.
Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka v rozhovoru pro iROZHLAS.cz přislíbil, že podobné chování se nebude na půdě jeho instituce opakovat. Změní se i způsob výuky anatomie.
„Osobně, sám za sebe, ale i jménem fakulty bych rád vyjádřil podporu všem obětem takového jednání, protože je mi jasné, že není jednoduché v podobných případech vystoupit,“ napsal v prohlášení děkan.
Epidemiologa Rastislava Maďara vybral jako nového děkana akademický senát fakulty. Svůj návrh předloží rektoru Janu Latovi, jenž děkana na návrh senátu jmenuje do funkce.
Ve věku 89 let v sobotu zemřel významný teolog, duchovní Církve československé husitské a dlouholetý děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Zdeněk Kučera.
Zpočátku možná šlo o způsob organizování školy nebo o věcnou kritiku postupů děkana vůči vybraným kolegům, kdy jedni byli preferováni, druzí ostouzeni. Tato racionalita ale dávno zmizela.
FAMU v Praze může přijít o svého děkana. Zdeňka Holého chce odvolat akademický senát. Hlasovalo pro to osm z devíti jeho členů. Holý je v polovině svého mandátu.