Pokud na sebe nějak upozornila, tak svými přešlapy, které byly hodně medializované. Například když v projevu při výročí vzniku národní transfuzní služby citovala z románu Dracula.
Prezident zároveň k dnešnímu dni zrušil pověření vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) řízením ministerstva pro místní rozvoj.
Lipavský uvedl, že respektuje výsledky hlasování členské základny o konci Pirátů ve vládě. S odchodem Pirátů do opozice se ale neztotožňuje, poznamenal.
Lipavský uvedl, že vše, co bylo řečeno na konferenci Pirátů, nebylo špatné, ale celá interpretace vládnutí se posunula způsobem, který už není schopen hájit.
Kuleba stál v čele svého rezortu od roku 2020 a není pochyb o tom, že to byl muž na svém místě a diplomat každým coulem – vždy dokonale elegantní, vybavený výbornou angličtinou.
„Administrativa si dává pozor, aby to nevypadalo jako odvolání vlády, ale jako dílčí rekonstrukce,“ říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.
Na Ukrajině odvolání členů vlády schvaluje parlament. Podle jeho předsedy by zákonodárci měli o demisích jednat na jednom z nejbližších zasedání sněmovny.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijal demisi vlády premiéra Gabriela Attala. Zároveň ale ministry požádal, aby své úřady vykonávali dál, dokud nevznikne nový kabinet.
V Maďarsku není proces udělování prezidentských milostí veřejný a omilostnění se provalilo náhodou poté, co se odsouzený člověk u Nejvyššího soudu domáhal toho, aby mohl dál učit a stýkat se s dětmi.
Shapps za poslední rok vedl už čtyři ministerstva – dopravy, vnitra, obchodu a energetické bezpečnosti. Ve vedení ministerstva energetické bezpečnosti ho nahradí Claire Coutinhová.
Nekula zdůvodnil opuštění funkce nedostatkem podpory od vlastní strany. Kritiku sklízel mimo jiné za způsob komunikace témat spojených s růstem cen. Opozice jeho odchod uvítala.
Dosluhující premiér Heger řekl, že prezidentka Čaputová nepřijala jeho návrhy na řešení situace po ohlášené rezignaci dvou ministrů. Podle listu Sme povede nový kabinet Ľudovít Ódor z centrální banky.
Pád vlády Eduarda Hegera. Na Slovensku vyvrcholila vládní krize - a teď už naši sousedé vládu s důvěrou nemají. Co bude dál? Čekají zemi předčasné volby?
Rozhodnutí Matoviče na sociálních sítích potvrdila i prezidentka Zuzana Čaputová. „Chci na tomto místě potvrdit, že Igor Matovič dnes nedoručil demisi do prezidentské kanceláře,“ napsala na facebooku.
„Je zjevné, že opět jednou byly podmínky dány tak, aby byly pro nás nepřijatelné. Demise Igora Matoviče neměla být jen hypotetickou možností, ale měla být i skutečně podaná,“ uvedl předseda SaS Sulík.
Matovič a bývalá vlásní stran Svodoba a Solidarita jsu dlouhodobě ve sporu. Čtři ministři této strany z vlády odešli v září, poté co Matovič odmitl rezignovat.
Výsledky voleb znamenají pro Švédsko přelom, protože vliv na vládní politiku pravděpodobně budou mít protiimigrační Švédští demokraté, s nimiž v minulosti všechny hlavní strany odmítaly spolupracovat.
Ministři za slovenskou stranu SaS ve středu podají demisi, oznámil šéf SaS Richard Sulík. Koalice nevyhověla žádosti SaS na odchod ministra financí z vlády.
Italský premiér Mario Draghi podal demisi, oznámil podle agentur Reuters a AFP prezidentský palác. Prezident Sergio Mattarella ho ale požádal, aby kabinet dál dočasně vedl.
Premiér nevidí důvod ani k odvolání ministra Rakušana, po kterém volá opozice. Ministr vnitra podle něj neovlivňuje policii, jeho personální kroky zachovávají kontinuitu.
Rakušan uvedl, že si Gazdíkova rozhodnutí váží. „ Vážím si jeho rázného kroku. Hnutí STAN na tom teď není dobře. Jsem za to politicky zodpovědný,“ prohlásil ministr.
Magdalenu Anderssonovou zvolil parlament ve středu. Ve stejný den ale koaliční Zelení odmítli rozpočet navržený Anderssonovou a z vlády odešli. Premiérka vzápětí podala demisi.