Počet „nerozhodnutých“ hlasů demokratů v Michiganu překročil 10 000, což zhruba odpovídá rozdílu, o kolik v tam v roce 2016 zvítězil Trump nad tehdejší demokratickou kandidátkou Clintonovou.
Jižní Karolína zachránila podle agentur Bidenovu nominační kampaň v roce 2020. Biden zde tehdy v souboji sedmi kandidátů získal 49 procent z 539 263 hlasů a jasně zvítězil.
V Ohiu pořádali primárky i republikáni, účastnil se jich jen nynější šéf Bílého domu Donald Trump, který se v listopadových prezidentských volbách bude ucházet o druhý mandát.
Sandersovo oficiální vyjádření podpory Bidenovi se zásadně liší od posledních prezidentských voleb. Sanders tehdy svou rivalku Hillary Clintonovou podpořil až těsně před nominačním sjezdem.
Volební tým Donalda Trumpa naopak věří, že může k volbám dostat o dva miliony voličů víc než před čtyřmi lety. A vliv na volby bude mít i pandemie koronaviru.
Podle informací amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je v USA zaznamenáno 4275 případů onemocnění chorobou COVID-19, počet mrtvých stoupl ve srovnání s pondělním stavem o sedm na 75.
Už nejméně dva státy kvůli zdravotní krizi posunuly prezidentské primárky plánované na nejbližší dny. „Může to ovlivnit i prezidentské volby v listopadu,“ říká profesor Drakeovy univerzity v Iowě.
V posledním kole primárek, které se konaly v šesti státech, zvítězil Biden jasně ve čtyřech, v jednom byl výsledek fakticky remíza. Prohrál jen v Severní Dakotě.
Bidenovi se podařilo zvítězit v Michiganu, Missouri, Mississippi a Idahu. Zatímco Sanders ovládl Severní Dakotu, ve státu Washington zatím po sečtení necelých 70 procent hlasů nelze určit vítěze.
Žádný reálný soupeř už Bidenovi se Sandersem v demokratických primárkách nezůstal. Vzájemně si slíbili, že ať vyhraje kdokoliv, podpoří toho druhého. Jejich příznivci ale zdaleka nejsou tak smířliví.
Bernie byl podle exguvernéra Vermontu Howarda Deana tvrdý na obchodníky, ale byl předvídatelný a držel slovo. A podle dlouholeté obyvatelky Burlingtonu Lee Meilerové je za ním vidět práce.
Bidenův vzestup od suverénního vítězství v demokratických primárkách v Jižní Karolině až po vítězné tažení během superúterý je největší zvrat, jaký jsme dosud v moderní americké politice viděli.
Praha||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Ondřej Franta|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Souboj o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu po tzv. Superúterý míří do finiše. Rozhodovat se bude mezi Joe Bidenem a Bernie Sandersem. Proč právě mez nimi? A kdo má víc šancí?
Biden podle částečných výsledků zvítězí v jižanských státech Virginie, Severní Karolína, Alabama, Oklahoma, Tennessee a Arkansas. Prvenství si podle odhadů zajistí i v Minnesotě a v Massachusetts.
Během superúterý se bude hlasovat ve čtrnácti státech včetně těch největších – Kalifornii či Texasu. Levicoví demokraté mají favorita v Berniem Sandersovi. Z centristů je na tom nejlépe Joe Biden.
Je pozoruhodné, že takřka vpředvečer nevadských primárek hlavní americké deníky vysypaly z rukávu další várku senzačních odhalení ohledně toho, koho v těchto volbách zákeřně podporuje Rusko.
Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.
Demokratické primárky se přehouply do klíčové fáze. Pozici favorita o víkendu potvrdil Bernie Sanders. Jak chce změnit USA? A vedl by je k nebezpečnému levicovému experimentu, jak tvrdí jeho kritici?
Agentura Reuters uvedla, že Bernie Sanders si upevnil pozici lídra mezi demokratickými aspiranty na post šéfa Bílého domu. Další uchazeči o stranickou nominaci za ním skončili s velkým odstupem.
Limbaugh se ve svém pořadu pozastavil nad tím, jak to bude vypadat, když vedle sebe budou stát chlapácký prezident Donald Trump a Buttigieg, který se rád veřejně líbá se svým manželem.
Podle aktuálních výsledků, které budou ještě částečně překontrolovány, těsně zvítězil bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg nad senátorem za stát Vermont Berniem Sandersem.
Těsně za Sandersem se s 24,4 procenta umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě kandidát Pete Buttigieg a na třetí příčce je s 19,7 procenta senátorka Amy Klobucharová.
Oblíbený senátor Bernie Sanders skončil druhý před senátorkou Elizabeth Warrenovou. Buttigieg je překvapením demokratického klání kvůli svým středovým postojům a otevřeně homosexuální orientaci.
Během příštích víc než čtyř měsíců se v každém ze států USA uskuteční primární volby nebo stranická shromáždění, která delegují své zástupce na červencový nominační sjezd v Milwaukee.
Aby se směl Bloomberg zapojit do prosincové televizní debaty, musel by během měsíce získat příspěvek od dvou set tisíc dárců a aspoň čtyřprocentní podporu ve čtyřech průzkumech.
Kritiku si Warrenová vysloužila mimo jiné za plány v oblasti zdravotnictví a daní. Podle některých nedokáže senátorka za stát Massachusetts vysvětlit, jak hodlá své reformy financovat.