„Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem,“ shrnuje hodnocení poroty Daniela Mrázková.
„Jestliže dostanu ultimátum, tak z toho vyplývá, že to je poslední možnost a dialog se mnou tito lidé nechtějí,“ říká v Pro a proti šéfkomentátor Deníku a bývalý poslanec hnutí ANO Martin Komárek.
U ministryně spravedlnosti prý nejde o to, co udělala špatně ve funkci, stejně jako u premiéra nejde o to, jestli je, nebo není vinen ve svých kauzách, popsal Benjamin Roll.
Ve vyjádření důvěry vládě se při hypotetickém hlasování lidé rozdělili na dva téměř stejně velké tábory. 47 procent z nich by současnému kabinetu vyjádřilo nedůvěru, 46 procent by ho podpořilo.
Člen správní rady institutu Václava Klause Ivo Strejček považuje demonstrace za součást demokratického procesu. Přesto podle něj měli demonstranti vyjádřit svůj názor u nedávných eurovoleb.
Dění na Letné uniklo málokomu. Ne všichni na něj ale mají stejný názor. Na jednotlivé otázky z průzkumu, který zpracovala agentura Median exkluzivně pro Český rozhlas, se podívejte blíže v článku.
„O tom, kdo bude, nebo nebude ministerským předsedou, se musí rozhodovat ve volební místnosti, a ne na Letenské pláni. To ale předpokládá nezávislé soudy a fungující státní aparát,“ tvrdí Lukeš.
Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi z ANO podle prezidenta Miloše Zemana protestují proti svobodným volbám, zatímco demonstrace v roce 1989 po svobodných volbách volaly.
Demonstrace jsou cestou, jak vyjádřit politický postoj. S některými názory, které zazněly na Letné, se lze shodnout, s dalšími ne, další je možné vyřešit volbami, řekl vicepremiér Hamáček (ČSSD).
Omezení podle úřadu trvalo po celou dobu demonstrace. Úřad k tomu spolu s policií přistoupil kvůli možným bezpečnostním rizikům, které mohou vzhledem k velké účasti lidí nastat.
Zprávy o demonstraci na pražské Letné nechyběly v nabídce všech velkých světových tiskových agentur ani významných zahraničních webů a televizí. Záběry se dostaly do celého světa.
Demonstrují na základě vylhaných věcí. Nerozumím, proč se to děje. I to řekl premiér Andrej Babiš k protestům. Server iROZHLAS.cz vybral 11 Babišových štěpných výroků.
Lídři spolku Milion chvilek pro demokracii realisticky opakovaně upozorňovali, že tlak na demisi Benešové a hlavně Babiše hned tak něco nepřinese a jde o příslovečný běh na dlouhou trať.
„Na základě anonymizovaných lokalizačních dat z naší sítě přepočtených na celou populaci se v neděli na Letné od 16.30 do 19.00 hodin sešlo více než 283 tisíc lidí,“ uvedla Pavla Hobíková z T-Mobile.
„Člověk má z toho pocit, že čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni. Je to zvláštní situace,“ prohlásil premiér Andrej Babiš k demonstraci na pražské Letné.
„Věci, o kterých ti lidé mluví, nejsou pravdivé. Někteří lidé je opakují léta. Když je stokrát opakovaná lež, tak holt mají někteří pocit, že to je pravda,“ řekl Babiš.
„Vážím si toho, že jste se dnes přišli postavit za demokracii, Na tenhle den do konce života nezapomenu,“ řekl na začátku nedělní demonstrace zakladatel spolku Milion chvilek Mikuláš Minář.
Odhad organizátorů o počtu účastníků potvrdila telekomunikační společnost T-Mobile. Ta na základě dat ze své sítě uvedla, že na Letné se sešlo víc než 258 000 lidí.
Hnutí ANO tu ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 dostalo 37 procent hlasů, což byl jeden z nejlepších výsledků hnutí v republice. Mnoho místních pracuje ve zdejším masokombinátu.