Musíme zůstat v pohotovosti, řekl Minář zaplněné Letné. Na listopad ohlásil další demonstraci

Demonstranti požadovali mimo jiné rezignaci ministryně spravedlnosti Marie Benešové a premiéra Andreje Babiše | Zdroj: Reuters

Největší demonstrace od listopadu 1989 skončila. Podle organizátorů ze spolku Milion chvilek se na pražské Letenské pláni sešlo více než 250 000 lidí. Zakladatel spolku Mikuláš Minář na závěr akce oznámil další velkou demonstraci, kterou chce uspořádat 16. listopadu. V případě mimořádných událostí ale podle něj mohou být protesty i dříve. Do listopadu mají sympatizanti demonstrací každodenní prací pokračovat v tom, co setkání nastartovala.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 21:03 23. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice, nesouhlasí. Ocenil ale, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory.

OBRAZEM: Největší demonstrace od listopadu 1989? Letnou zaplnil protest za nezávislost justice

Číst článek

„Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své,“ uvedl.

Premiér byl v Liberci, kde v neděli začala Olympiáda dětí a mládeže. Radiožurnál ho tam oslovil, aby se k demonstraci na Letné vyjádřil, možnosti vstoupit do vysílání ale nevyužil. Na místě se sešlo 20 až 30 demonstrantů. Babiš byl pak vypískán při zahajovacím ceremoniálu olympiády. Protestovalo se také v zahraničí, například v Londýně, Kodani, Berlíně, Paříži nebo Vídni.

Článek pokračuje pod online reportáži.

Online reportáž

  • LETENSKÁ PLÁŇ NA SNÍMCÍCH Z VÝŠKY:

  • ZE ZÁVĚREČNÉHO SLOVA MIKULÁŠE MINÁŘE:

    • „Je před námi léto. Je jasné, že není možné, aby týdne co
      týden chodilo protestovat stále víc lidí. Ani to není náš cíl, protesty nejsou samoúčelné, mají bránit i někdy preventivně společný prostor. Slibme si však navzájem jednu věc, pokud dojde na vážné porušení pravidel demokratické hry, sejdeme se znovu, musíme zůstat v pohotovosti.“
    • „Mnoho obcí už nám napsalo, že se budou setkávat dál. Třeba ne každý týdne a kvůli protestům. Lidé se ale chtějí potkávat, chtějí spolu mluvit, hledat cestu dál. Obdivujeme vás. Velké protesty v Praze čerpají sílu z malých obcí a měst. Výročí 21. srpna se jeví jako vynikající příležitost k setkání.
    • Na 28. září chystáme akci Kroky pro demokracii. Doufáme, že se stovky měst a obcí zapojí a uspořádají procházku, pochodu, výstup na kopec či běh pro demokracii.“
  • NA LETNÉ ZNOVU 16. LISTOPADU. „Je pravděpodobné, že během léta a podzimu se problémy našeho premiéra zase více prohloubí. Je možné, že bude obžalován a půjde před soud, že dosud předběžné audity Evropské komise budou na podzim finální. 16. listopadu 2019 v sobotu se opět potkáme zde na Letenské pláni, a v neděli 17. listopadu ve stovkách obcí po celé republice,“ oznámil Mikuláš Minář.

  • DEMONSTRACE KONČÍ ZPĚVEM STÁTNÍ HYMNY.


    Foto: REUTERS/Milan Kammermayer

  • PROGRAM OFICIÁLNĚ SKONČIL, lidé se začínají rozcházet.

  • PREMIÉR SE NEVYJÁDŘIL. Radiožurnál v Liberci na Olympiádě děti a mládeže oslovil premiéra Andreje Babiše, aby se vyjádřil k demonstraci na Letné. Možnosti vstoupit do vysílání ale nevyužil.

  • ZÁBĚRY Z DRONU.

  • OTEVŘENÝ LETENSKÝ TUNEL. Pěší mohou k odchodu z Letné využít i Letenský tunel, který je uzavřený pro dopravu.

  • BABIŠOVA REAKCE. Premiéra Andrej Babiš nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. Napsal to v textové zprávě, kterou ČTK poskytl úřad vlády. Babiš ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory. O některých si však podle něj může normální člověk myslet své.

    Babiš označil některé projevy demonstrantů za neuvěřitelné. „Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své,“ napsal premiér.

    Možnosti vyjádřit se pro Radiožurnál premiér nevyužil.

  • ZÁJEM ZE ZAHRANIČÍ. Nedělní mohutná demonstrace na pražské Letenské pláni se dostala do zpravodajského servisu všech světových tiskových agentur i předních informačních serverů.

  • 258 000 LIDÍ. Telekomunikační společnost T-Mobile, která na základě dat ze své sítě uvedla, že na Letné se sešlo víc než 258 000 lidí. „Na základě anonymizovaných dat z naší sítě přepočtených na celou populaci se na pražské Letné dnes v době od 16:30 do 18:00 hodin sešlo více než 258 000 lidí,“ uvedl T-Mobile. Jde podle něj o předběžný údaj, konečný odhad se však od něj nemá významně lišit. Přepočet na celou populaci vychází z podílu operátora na českém trhu.

  • POČTY DEMONSTRANTŮ. O tom, jak se určovaly a lišily počty z minulé demonstrace na Václavském náměstí, a jaké jsou metody, píšeme zde:

  • DALŠÍ VYJÁDŘENÍ PREMIÉRA Andreje Babiše z rozhovoru pro deník Mf Dnes: „Pravda je na mojí straně, takže se nemám čeho bát. Nikdy jsem neuvažoval, že bych odstoupil. Nevidím nejmenší důvod, abych odstupoval. Věci, o kterých ti lidé mluví, nejsou pravdivé. Někteří lidé je opakují léta. Když je stokrát opakovaná lež, tak holt mají někteří pocit, že to je pravda“.

    Premiér dodal, že „je snad lidské říct, že ten veškerý tlak není úplně snadný. Ale mám program, rodinu, lidi, kteří mi pořád věří, takže to snad v klidu dáme. Lidé reagují dobře, cítí, že nás v tom nechtějí nechat samotné.“

  • PRÁZDNÁ LETNÁ. Podle záběrů České televize už naprostá většina lidí Letenskou pláň opustila.

  • PRAŽSKÝ PRIMÁTOR DĚKUJE a zároveň se omlouvá, že MHD narazila na strop kapacity. 

  • Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, online reportáž z demonstrace na Letenské pláni končíme. Tématu se budeme dál věnovat v běžném zpravodajství.

Načíst další

Během pražské demonstrace zněla hesla jako „Demise!“ a „Máme toho dost!“. Na místě byli lidé napříč generacemi a podle názvů obcí na transparentech přijeli z celého Česka. Vystoupili mimo jiné spisovatel Jiří Padevět či herec Martin Myšička s proslovem napsaným bývalým premiérem Petrem Pithartem.

Někdejší předseda Senátu se ze zdravotních důvodů omluvil a ve svém textu varoval před přeměnou demokracie liberální na pouze volební. S hudebním číslem se představili například Tomáš Klus, Vladimír Mišík a Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem.

Policie podle jejího mluvčího Tomáša Hulana nemusela zasahovat. Záchranáři museli ošetřovat asi 60 lidí, sedm skončilo v nemocnici. Nejčastějším důvodem ošetření byly obtíže spojené s horkem.

Podívejte se na 360stupňové video z demonstrace.

Podle operátora 258 000 lidí

Nedělní protivládní protest na pražské Letné byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989, jak avizovali jeho organizátoři. Podle nich se akce zúčastnilo asi 250 000 lidí. Jejich odhad počtu účastníků potvrdila telekomunikační společnost T-Mobile, která na základě dat ze své sítě uvedla, že na Letné se sešlo víc než 258 000 lidí.

Dosud byl největší demonstrací od roku 1989 zřejmě protest z dubna 2012, který na Václavském náměstí pořádaly odbory s cílem zastavit reformy vlády Petra Nečase (ODS). Podle organizátorů se jí zúčastnilo až 150 000 lidí, policie jejich počet odhadla asi na 90 000.

‚Od protestů v roce 1989 Praha nic takového neviděla.‘ Světová média píší o demonstraci na Letné

Číst článek

Na minulý protest proti Benešové a Babišovi na Václavském náměstí podle pořadatelů dorazilo 120 000 lidí. Demonstrací, které se konaly 25. a 26. listopadu 1989, týden po potlačení studentského průvodu na Národní třídě, se zúčastnilo na 800 000, resp. 500 000 lidí.

Další demonstrace

Organizátoři během demonstrace odmítli, že by se spolek Milion chvilek přeměnil v politickou stranu. „Milion chvilek je a zůstane nadstranickou občanskou iniciativou, která chce spojovat všechny, kterým záleží na demokracii. Právě v nadstranickosti je síla těchto protestů. Jen díky nim jsme se dokázali sejít na jednom místě, kvůli jednoduché společné věci,“ řekl jeden z mluvčích spolku Benjamin Roll.

„Chceme bránit a podporovat demokracii. V mnoha dalších věcech bychom se asi neshodli. Jestliže by se nás spolek stal politickou stranou, ztratili bychom to. Naším úkolem je probouzení a propojování občanské společnosti,“ dodal.

Výsadní právo i součást demokracie. Co si myslí ministři vlády o demonstraci na Letné?

Číst článek

Podle Mináře je jasné, že není možné, aby demonstrace v létě pokračovaly a každý týden protestovalo víc lidí. „Ani to není náš cíl, protesty nejsou samoúčelné, mají bránit i někdy preventivně společný prostor. Slibme si však navzájem jednu věc, pokud dojde na vážné porušení pravidel demokratické hry, sejdeme se znovu, musíme zůstat v pohotovosti,“ řekl.

„Je pravděpodobné, že během léta a podzimu se problémy našeho premiéra zase více prohloubí. Je možné, že bude obžalován a půjde před soud, že dosud předběžné audity Evropské komise budou na podzim finální. 16. listopadu 2019 v sobotu se opět potkáme zde na Letenské pláni, a v neděli 17. listopadu ve stovkách obcí po celé republice,“ oznámil Minář.

Dopravní komplikace

Pražský dopravní podnik kvůli demonstraci částečně omezil dopravu. Metro přestalo zastavovat ve stanici Vltavská, lidé museli k výstupu použít některou z okolních zastávek. Stanice metra Hradčanská byla zcela zaplněna, na mostech a příchozích cestách k Letenské pláni se tvořily fronty. Ještě více než hodinu po začátku akce na Letenskou pláň přicházeli další lidé.

Po konci akce v 19 hodin zamířili účastníci domů, převážně na stanici metra A Hradčanská a metra C Vltavská. Mnoho z nich zvolilo cestu pěšky, než aby jeli plnou tramvají. Pěší mohli k odchodu z Letné využít i Letenský tunel a Nábřeží Edvarda Beneše, které jsou uzavřeny pro dopravu.

Ve 20 hodin podle záběrů České televize už naprostá většina lidí Letenskou pláň opustila.

Konec ministra

Impulzem demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, byla demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně Marie Benešové (za ANO). Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo.

Mezi obviněnými je i premiér Babiš, který případ označuje za politickou kauzu. Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra.

Podívejte se na srovnání plochy Václavského náměstí a Letenské pláně:

dbr, lac, haf, lsm, mav, jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme