V Kalifornii se staví dosud největší bezbariérový přechod pro divokou zvěř. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má chránit místní ekosystém a v něm žijící pumy.
Alicudi je součástí Liparských ostrovů u Sicílie. Na ostrově žije zhruba 100 lidí. Přemnožené kozy podle místních ničí parky, zahrádky a také přírodu, která je hlavní turistickou atrakcí ostrova.
Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci ale zjistili, že různé překážky na migrační trase způsobují, že pakoně jsou jako druh ohroženější.
„K invazím dochází v dobu, kdy se rozpadají reprodukční kolonie a invazní skupiny často tvoří nezkušená mláďata. Je tam obvykle minimum dospělých víceletých jedinců,“ říká Tomáš Bartonička.
V pražské zoo se narodila mláďata několika druhů kopytníků. Mezi přírůstky je kriticky ohrožená antilopa adax, takin indický, sob karelský a goral sečuánský.
Na Vysočinu se vrací vlci. Téměř dvě stě let tyto psovité šelmy v regionu nežily, v posledních letech už ochranáři zaznamenávali migrující jedince. Teď se ale jeden pár usadil ve Žďárských vrších.
U překvapení v podobě 120 netopýrů museli trochu improvizovat. „Narychlo jsme udělali papírové krabice s větracími otvory. Vybavili jsme je také kůrami a dalším materiálem," říká zooložka.
Autor kolekce Daniel Roseberry uvedl, že všechny zvířecí hlavy byly vyrobené z pěny, při jejich vzniku „nebylo ublíženo žádnému zvířeti“, a dodal, že jeho návrhy jsou inspirovány Alighieriho. Peklem.
Ne každý orel mořský se vrátí zpátky do přírody. Jestli bez péče lidí přežije toto mládě, ještě není jasné. Musí se mu zhojit poškozené drápy, které potřebuje pro přežití ve volné přírodě.
Za začátky své bohaté kariéry přírodovědce, dokumentaristy a popularizátora se v novém překladu knihy Výpravy do divočiny vydává sir David Attenborough.
V minulosti ošetřovatelé v Praze řešili případy poraněných labutí, které během novoročních oslav ve zmatku narážely do elektrického vedení. Letos očekávají podobné případy.
Mrož přezdívaný Wally, kterému je podle biologů okolo čtyř let, od května procestoval zhruba 4000 kilometrů podél západoevropského pobřeží. Spatřen byl v Irsku, Španělsku, Walesu či Cornwallu.
Lesníci v tom mají jasno – medvědi jsou na Slovensku přemnožení a měli by se odstřelovat. Podle šéfa zásahového týmu proti medvědům se ale odstřel na počtu střetů se zvířetem nijak neprojeví.
„Dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec," popsal Makoň.
Prodejci na internetu nabízejí proti koronaviru například roušky, respirátory, světla nebo různé postřiky, které nemají certifikát ani jasný původ, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
„Fausta žila déle, než jakýkoliv jiný nosorožec na světě a volně se pohybovala po Ngorongoru po dobu 54 let,“ uvedl ve vyjádření tanzanský národní park Ngorongoro.
Myslivci kvůli paroží střílejí častěji samce jelenů než laně. Mají totiž vysoké náklady na honitby, řekl pro Mf Dnes myslivec Jiří Janota. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Většina z téměř dvou tisíc hlasujících se v anketě vyhlášené vedením Brna postavilo proti tomu, aby město pronajímalo své pozemky cirkusům s divokými druhy zvířat.
Během cesty autem se nic zvláštního nestalo. „Byl klidný, spal na mých nohou. Když jsem se chtěl protáhnout, na chvíli zvedl hlavu,“ řekl jeden ze zachránců.
Šelma se pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Strhla už tři jeleny. Ochránci přírody se medvěda pokusili vypudit hlukem, později se ale šelma na zimoviště vrátila.
Medvěd podle myslivců ztratil plachost, a tak ho chtěl hejtman Zlínského kraje Jiří z KDU ČSL nechat zastřelit nebo odchytit. Slovenští lovci dovezli i klec, medvěd ale s přicházející zimou zmizel.