Na Vysočinu se po 200 letech vrátili vlci a vyvedli mladé. Někteří farmáři začínají zabezpečovat dobytek

Na Vysočině se po takřka 200 letech rozmnožili vlci. Pár, který na jaře přišel z Polska do Žďárských vrchů, má několik mláďat. A zatímco posledních pár týdnů strávila vlčata s matkou v noře, teď už začínají s rodiči objevovat Vysočinu.

Žďárské vrchy Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk (ilustrační foto)

Vlk (ilustrační foto) | Foto: christels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Od března je výskyt trvalý. Vlk si našel partnerku a došlo k úspěšnému rozmnožení,“ říká Václav Hlaváč, vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny na Vysočině. Podle ochranářů se vlci vyskytují i v západní části Žďárských vrchů a několik z nich se dalo i s mláďaty znovu do pohybu.

4:05

Ochránci přírody řeší podmínky případného odchytu nebo odstřelu vlků v Královéhradeckém kraji

Číst článek

„Když byla vlčata maličká, tak pochopitelně zůstávala v noře a samice byla s nimi, zatímco samec obstarával potravu. Teď už vlčata běhají a přesouvají se na vzdálenost několika kilometrů,“ vysvětluje Hlaváč. Doplňuje také, že pokud vlky někdo výrazně nevyruší, tak by mohli na Vysočině zůstat.

Zatím je ale nejisté, zda vlčata zůstanou s rodiči. „Osud vlčat je těžké předjímat, protože některá zůstávají s rodiči a tím vznikají smečky. Některá mladá zvířata se ale rozhodnou osamostatnit a od smečky odejdou,“ říká šéf vysočinských ochranářů.

I když mají ochránci přírody z návratu vlků na Vysočinu radost, tak přítomnost šelem znervózňuje zemědělce. Agentura ochrany přírody a krajiny s nimi jedná o možnostech, jak zabezpečit hospodářská zvířata.

Na Šumavě žije podle odhadů 36 vlků, o čtvrtinu více než předloni. V pěti smečkách se navíc vlci množili

Číst článek

„Nyní mají vlci mladé, tím pádem se smečka zvětší a bude muset někde lovit. Problém tedy může nastat v zimě, kdy by začali napadat hospodářská zvířata,“ tvrdí předseda Asociace soukromých zemědělců na Havlíčkobrodsku Ondřej Dejmal.

Místní farmáři měli obavy hlavně na jaře, kdy vlci oblast osídlili, zatím ale k útoku na hospodářská zvířata nedošlo. Zemědělci také ví, kde se vlci zhruba pohybují.

„Víme, kde se v případě přesídlení vlků soustředit na ochranná opatření. Těmi jsou lepší ploty nebo zavírání zvířat na noc do uzavřených prostor. Nejlepší by bylo, aby k takové situaci vůbec nedošlo,“ dodává Dejmal.

Část farmářů si podle šéfa havlíčkobrodských zemědělců už nyní obstarává dotace na zajištění dobytka. Případné škody způsobené vlky pak hradí stát v plné výši.

Tereza Pešoutová, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme