Ženy žijí déle než muži, rozdíl se bude postupně zkracovat. Přesto bude ale i za půl století odpovídat několika rokům. Nejdelší očekávanou délku života mají nyní v republice pražské ženy.
V Itálii v pátek ve věku 116 let zemřela nejstarší Evropanka, Italka Giuseppina Projettová-Frauová. Byla zároveň i druhým nejstarším člověkem na světě.
V Chile zemřel ve středu pravděpodobně nejstarší muž světa. Celino Villanueva Jaramilo se podle tamních úřadů dožil 121 let. Deník Guardian napsal, že se zhruba před týdnem zranil při pádu z postele.
Pokud přežijete probdělé noci, pláč batolat a pak i výstřelky puberťáků, možná budete žít déle než vaši bezdětní kamarádi. Podle studie švédských vědců, kterou cituje agentura AFP, je očekávaná doba dožití u rodičů až o dva roky delší. Zvlášť to platí pro otce, kteří žijí sami.
UVNITŘ FOTOGRAFIE. S více než sto tisíci obyvateli ve věku 100 a více let je Španělsko - hned po Japonsku - druhou zemí, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Jaký je život po ‘stovce‘? Série fotografií nezachycuje jen staré tváře, ale také životní příběhy. Ukazuje vášnivé klavíristy, divadelníky a fanoušky Realu Madrid. Pomáhá manuální práce i o dvacet let mladší manželka.
Nejstarší žena světa, Italka Emma Moranová slaví 117. narozeniny. Moranová se narodila 29. listopadu 1899, je tak jediným člověkem na planetě, který zažil i 19. století. Gratulace do jejího domu ve Verbanii na severu Itálie přicházejí z celého světa.
Vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová nebude ani letos chybět v české reprezentaci. A to je dvojnásobné olympijské vítězce už 46 let. Na hokejovém mistrovství světa je zase oporou národního týmu 42letý Jaromír Jágr. Ale může na vrcholové úrovni sportovat po čtyřicítce každý?
Čas je běžec s dlouhým krokem a jen málokdo mu dovede být zdatným soupeřem. Například mezi sportovci pohybujícími se u vody a na vodě však objevíme takové zasloužilé borce, kteří si dokázali pozoruhodně dlouho uchovat špičkovou formu. Jako třeba slalomářka Štěpánka Hilgertová.
Mastné vepřové a hluboká láska, v tom podle všeho spočívá dlouhověkost Anny Švestkové, která oslavila 101. narozeniny. Dokud si loni v zimě nezlomila v kuchyni nohu, žila ve svém domku pod Karlštejnem sama. Po operaci kolene se ale rozhodla, že se přestěhuje do zdického domova pro seniory. Rodina, včetně osmdesátiletého syna, za ní pravidelně jezdí.
Hodně jeho soupeřů ještě ani nebylo na světě, ale on už závodil. Když vyrůstali, stal se Ole-Einar Bjoerndalen jejich vzorem, pak kamarádem i parťákem na trénink. O víkendu přidal norský biatlonista přidal do své ohromující statistiky další vítězství v závodu Světového poháru. A to mu brzy bude 39 let.
Musejí se prát s mladými vlčáky, kterých vedle nich vyrůstá spousta. A už třeba druhá nebo třetí sportovní generace. Sportovců, kteří hrají nebo závodí i v pozdějším věku, přibývá. Kariéru jim zcela jistě prodlužuje i pokrok v medicíně a fyzioterapii, který je díky zákrokům drží ve stavu schopném provozovat něco tak nezdravého jako vrcholový sport. Patří mezi ně i lyžaři Lukáš Bauer a Tomáš Kraus.
Hokejista Petr Nedvěd oslavil v neděli jedenačtyřicáté narozeniny. Ve formě a s nominací na druhý podnik Euro Hockey Tour v kapse. I proto může útočník libereckých Bílých Tygrů prozradit recept na sportovní dlouhověkost.
Japonci patří mezi nejdéle žijící na světě. Seniorů nad šedesát pět let tam je už téměř čtvrtina ze všech obyvatel. Není se tedy co divit, že Japonci od roku 1966 své důchodce pravidelně oslavují.
Slovenské úřady hledají 192letou ženu. Její potomci potřebují uzavřít dědické záležitosti, jenže to nepůjde bez úmrtního listu pratety. Po níž se přitom slehla zem.