Recept na dlouhověkost? Mastné vepřové a láska, směje se 101 let stará paní Anna
Mastné vepřové a hluboká láska, v tom podle všeho spočívá dlouhověkost Anny Švestkové, která oslavila 101. narozeniny. Dokud si loni v zimě nezlomila v kuchyni nohu, žila ve svém domku pod Karlštejnem sama. Po operaci kolene se ale rozhodla, že se přestěhuje do zdického domova pro seniory. Rodina, včetně osmdesátiletého syna, za ní pravidelně jezdí.
Šampaňské, květiny, bonboniéry - vypadá to tu jako na typické oslavě. Rozdíl je jen v tom, že číslovka na obou dortech paní Švestkové má tři místa. Tato drobná šedovlasá dáma v květovaných šatech je totiž na světě už 101 let.
„Nejradši ze všeho jsem měla vždycky vepřové, takovou bůčkovou dietu,“ směje se paní Anna otázce, jestli v životě držela nějakou dietu.
V rodině Švestků, jak dál vypráví paní Anna, bylo kožešnictví. Specialisté na lišky. S manželem šili i pro prezidenta Masaryka.
„A hodně. A když mě zavřeli muže, za komunistů, ty fotografie jsem spálila. Bála jsem se to mít doma, to víte, když tam stál i prezidentský vůz.“
U dortu se pak dozvídáme, jaké to bylo, když jezdila za manželem do uranového dolu Barbora v Jáchymově.
„Co čert nechtěl, najednou jede veliké auto a zastaví – a bylo plné policajtů.“
Dál paní Anna popisuje, jak byla na všechno sama i jaké těžkosti měly děti kvůli třídnímu původu ve škole. Jíme chlebíčky, dort a popíjíme šampaňské. Přitom posloucháme příběhy o tom, jak mimořádně krutý byl komunistický režim k rodině Švestkových. Vzájemný vztah obou manželů ale nepřemohl.
„Kdybych viděla, četla bych, ale vidím špatně, tak všechno, co jsem prožil, promítám hlavou. Syn mi tady napovídá, abych vám řekla, že poslouchám rozhlas, to je pravda, na ten jsem odkázaná, oči mi neslouží,“ usmívá se Anna Švestková.
„Večer v půl sedmé je tam dechovka, tu poslouchám, muž ji měl rád, a když cítil, že už tu dlouho nebude, říkával, že až umře, mám si nechat tu chvilku vždycky pro sebe a mám poslouchat dechovku. Je už 11 let po smrti a já to dodržuju,“ neubrání se 101 let stará dáma slzám.