USA se už delší dobu snaží zaměřit především na region jihovýchodní Asie. Současně podporují Ukrajinu, Izrael i další spojence. Pentagon musí ale myslet i na vlastní připravenost, píše NYT.
Britský ministr zahraničí David Lammy řekl, že problémy spojené s válkou na Ukrajině se budou prohlubovat a zhoršovat, zejména na konci příštího roku, v roce 2026 a později.
Na českou muniční iniciativu podle Fialy dohlíží meziresortní komise. Od začátku je připravena možnost kontroly ze strany dárců, využilo ji například Dánsko, doplnil.
Srbsko nepřímo dodalo Ukrajině výzbroj v hodnotě 800 milionů eur (19,9 miliardy korun). Dodávky představují větší pomoc, než jakou třeba poskytl kterýkoliv ze tří pobaltských států.
„Ruské jednotky mají nyní příležitost k významnému posunu směrem k Časiv Jaru,“ uvádí institut. Jeho dobytím by se jim otevřela cesta k hlavnímu zásobovacímu bodu ukrajinské armády na východní frontě.
Fiala na setkání s Bidenem hovořil o mezinárodní situaci a zdůrazňoval, že Evropa i Spojené státy musí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila.
Stínová vláda ANO nesouhlasí s postupem nákupu dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. S návrhem na nákup mimo členské státy unie přišel Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února.
Washington||Tereza Štolová, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Prezident Petr Pavel se sešel s Emmanuelem Macronem, řešili i konflikt na Ukrajině. „Bylo by lepší dodat, co jsme slíbili,“ říká vedoucí Centra bezpečnostních studií.
„O město se vedou intenzivní boje od roku 2014. Za tu dobu se tam Ukrajině podařilo vytvořit velmi dobré obranné pozice, proto tam ruská armáda v posledních týdnech utrpěla obrovské ztráty,“ doplňuje.
Německý ministr obrany v úterý ale také zdůraznil, že členské státy Evropské unie se i nadále snaží spolupracovat s průmyslem, aby byla výroba munice navýšena.
Jihokorejská Národní zpravodajská služba uvedla, že KLDR poslala loděmi a letecky do Ruska již více než deset zásilek s municí, což odpovídá milionu dělostřeleckých granátů.
Balistické střely ATACMS mají v závislosti na verzi dolet až 300 kilometrů. To je podle ABC News čtyřikrát víc, než dosah střel, které USA dosud Ukrajině poskytovaly na obranu před ruskou agresí.
Zelenskyj v Kodani řekl, že pokud bude invaze na Ukrajinu úspěšná, bude agrese Ruska hrozit i dalším částem Evropy. „Všichni sousedé Ruska budou v ohrožení, jestliže Ukrajina nezvítězí,“ prohlásil.
Až třicet procent zbraní, které má Ukrajina k dispozici, potřebuje častou opravu. To je podle expertů na obranu hodně. Zvlášť pro armádu, která vede rozsáhlou ofenzivu a potřebuje každou zbraň.
Do Londýna navíc v pondělí dorazil po návštěvě Itálie, Německa a Francie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se zde s britským premiérem Rishim Sunakem.
Po zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko a severní Sýrii, začaly v syrském Aleppu, Latákíji a hlavním městě Damašku přistávat stovky letů z Íránu.
Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní. Dříve Bílý dům odmítl potvrdit dodávku amerických granátů s ochuzeným uranem na Ukrajinu.
Ministři se podle Borella shodli na nutnosti rychle schválit desátý balík protiruských sankcí, který bude přijat do pátečního prvního výročí ruského vpádu na Ukrajinu.
Ukrajině se ve velkém pošlou i starší tanky Leopard 1. Ty sice vznikly v šedesátých letech, ale Kyjev dostane jejich poslední vývojovou verzi. Samostatným problémem je ale munice.
Podle ministryně obrany Jany Černochové jde o nepotřebný materiál z armádních skladů. Zároveň uvedla, že Česká zbrojovka nebude požadovat náhradu škody za zrušenou zakázku z roku 2015.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu koncem letošního února poskytlo Česko podle údajů mluvčí ministerstva obrany z konce dubna vojenskou pomoc za téměř tři miliardy korun.
Také Spojené státy tento týden oznámily, že vycvičí ukrajinské vojáky „mimo území Ukrajiny“ a naučí je užívat moderní houfnice, které Washington Kyjevu přislíbil.
Ministr Dmytro Kuleba mimo jiné kritizoval i blokaci dovážky zbraní určených Ukrajině do Estonska, neochotu podpořit případné odpojení Ruska od systém SWIFT i skepse ohledně navrácení Krymu Ukrajině.