Na povahu psa mají vliv i podmínky, ve kterých štěně vyrůstalo v prvních dnech života. „Ideální je, pokud se s plemenem, s rodiči štěněte a s chovatelem můžeme seznámit dopředu,“ říká chovatelka.
„Řada veterinářů se na nás dodnes dívá trochu skrz prsty. Na agresi nebo depresi se nedá sáhnout jako na žlučníkové kameny,“ uznává zvířecí psycholog Alexander Skácel.
Války přinášejí trápení nejen lidem, ale také psům, kočkám a dalším domácím zvířatům. Mnohá z nich ve válce přišla o své majitele. Někteří Ukrajinci se jim snaží pomoct.
Tomáš Vocelka uspěl se sérií deseti snímků z Věčných lovišť, krematoria domácích mazlíčků. Podle něj je velmi působivé svým klidným dojmem. „Není to jen kuriozita o krematoriu pro zvířátka,“ říká.
Nebezpečí podle veterinářky zvířatům nehrozí. „Člověčí koronavirus nenapadá psy a kočky, může se na nich pouze pasivně přenášet,“ vysvětluje Martina Načeradská.
Zvěrolékařka Martina Načeradská je zastáncem toho, aby se děti o nějaké zvíře staraly, protože to podle studií zlepšuje jejich schopnost empatie. Záleží ale na věku dítěte.
Myslivci kvůli paroží střílejí častěji samce jelenů než laně. Mají totiž vysoké náklady na honitby, řekl pro Mf Dnes myslivec Jiří Janota. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
„Tohle jídlo si lidé dávají o víkendu. Vaříme je tedy jen v pátek, v sobotu a v neděli. Ve všední dny to neděláme. Neprodalo by se to,“ říká majitel stánku s pokrmem sadzu.
Do osady u Krásné Lípy přišla sama od sebe, a když dostala jablko a rohlík, nechala se i hladit. V dalších dnech jí budou dělat společnost ovce kamerunské a beránek.
Když přijde období dovolených, potřebují majitelé sehnat pro své mazlíčky hlídání. Zájem je veliký a třeba v Praze mívají zvířecí hotely na léto vyprodáno už od Vánoc.