Tato služba má být pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. A to nejen zdravotní, ale i v každodenním životě, třeba pomoc s osobní hygienou, s jídlem nebo náplní dne.
Míst v domovech pro seniory ubývá. Situace se má navíc podle Regionálního deníku zhoršit, a to kvůli stárnutí populace. Více si přečtěte ve výberu z médií od Radiožurnálu.
V tisku se v pondělí dočtete, že restauratéři a hoteliéři očekávají v tomto roce aspoň částečný návrat k předcovidovým tržbám, píšou Hospodářské noviny.
V tisku se ve středu dočtete, že některé domovy pro seniory můžou mít problémy se zajištěním jídla pro své klienty kvůli vyšším cenám energií a vyhlášce, která stanovuje cenu stravy na 170 korun.
Klienti pobytových služeb by zdražení energií v cenách za pobyt neměli finančně výrazně pocítit. Nicméně domovy mohou šetřit na provozních nákladech, například na stravování.
Tisíce lůžek můžou v budoucnu chybět v českých domovech pro seniory. Populace podle statistiků stárne, kapacity sociálních služeb se ale navyšují jen pomalu.
Stav, kdy se klienti zařízení mohou reálně dostat ven maximálně jednou za šest až sedm dní, přitom trvá už několik měsíců, upozorňuje Šimůnková. Výjimka se týká očkovaných klientů.
„Řešení by bylo využít národního testování 18. 12., nechat si test udělat zdarma a pak navštívit blízkého,“ nabádá příbuzné klientů Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb.
Studenti sociálních oborů pomáhají v domovech pro seniory. Povolat je můžou kraje - ty zatím vydaly asi 700 pracovních příkazů. V sociálních zařízeních chybí v současnosti asi 1300 zaměstnanců.
Sociální zařízení by měla s testováním začít 4. listopadu a na vyšetření všech klientů budou mít sedm dní. Následně by se testování mělo opakovat každý týden.
Distribuci do Česka zajistila nezisková společnost Podané ruce. Výsledek nových testů je hotový do 12 minut, přesnost je přes 90 % a jeden test stojí tři sta korun.
Británie se zřejmě brzy zařadí mezi země světa s více než 100 tisíc nakažených koronavirem. Tuto hranici zatím překonaly Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie a Německo.
Zástupci domovů pro seniory a dalších zařízení poskytujících sociální služby si Matyášové na začátku stěžovali, že nemají žádné nebo skoro žádné pomůcky.
Náměstek zdravotnictví Roman Prymula připustil, že se možná nepodařilo zachytit původní zdroj nákazy v Česku. „S jistotou to nevíme, ale možné to skutečně je,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
„Bohužel máme pozitivní nález u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě. Pracovala minulý týden na oddělení s 25 klienty,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.
„Potřebujeme, aby ochranné pomůcky – nejen roušky a respirátory, ale i ochranné obleky a brýle – dorazily do sociálních služeb,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Aplikaci zprovoznila Unie pacientů. Vyhledá vhodné místo třeba v domově pro seniory nebo v zařízení pro klienty s demencí, ale taky vhodnou službu v terénu.
Starých lidí, kteří žijí v domovech pro seniory i několik let a potřebují pomoc, přibývá. Personál se jim snaží v souladu s přáním rodiny a jich samotných poskytnout péči až do konce, takzvanou paliativní péči. Ta ale podle ministerstva práce a sociálních věcí není legislativně upravena. Změnu podle úřadu přinese připravovaná novela zákona o sociálních službách, která určí, za jakých podmínek člověk může dožít v pobytovém zařízení.
Dostat se do domova pro seniory bude ještě složitější. Míst s velkou pravděpodobností ubude. Některé domovy totiž nesplňují současné trendy - mají velké pokoje nebo společné záchody, a proto je čeká modernizace. Sami klienti si ale často přejí pravý opak - velké pokoje a permanentní společnost.