Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 24,2 miliardy korun, což je proti mimořádnému srpnu pokles o 8,1 miliardy. Meziroční růst zpomalil ze 130 procent v srpnu na 80 procent.
Úrokové sazby úvěrů jsou pod pěti procenty po víc než dvou letech. „Pokud se vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl pokračovat,“ odhadl analytik Jakub Seidler.
Opuštěné domy se v Japonsku nazývají „akija“. Tímto termínem tady obvykle označují opuštěné domy na venkově, ale stále častější jsou i ve velkých městech jako je Tokio.
Byty v dřevěných domcích měly 32 metrů čtverečních. Dřevěnek bylo původně dvacet, dochovaly se ale dvě a z těch se teď stal skanzen. Uvnitř je ještě původní vybavení z doby, kdy se tam žilo.
I přes klesající ceny hypoték i energií se vlastnické bydlení stává stále méně dostupné. Například průměrný byt v Praze o velikosti 50 metrů čtverečních vyjde na šest milionů.
Službu využívají v Doksech spíš domácnosti než podnikatelé. Ročně je jich okolo deseti a způsob využití peněz je pestrý. Jednalo se o půjčky v řádech statisíců.
Rozpadající se verandy a zarostlé oblouky jsou symbolem kolabujícího trhu s bydlením. Čínská vláda omezila podporu podobných projektů poté, co se začala obávat nejisté finanční situace na trhu.
Plně elektrifikované a bez plynových přípojek budou muset být nově stavěné domy ve státě New York od roku 2026, s výjimkou pro budovy nad 9200 metrů čtverečních. Už existujících objektů se to netýká.
„Když ze dne na den zjistíme, že máme rodinu na ulici, tak ji zkrátka nemáme kam dát,“ říká dluhová poradkyně Barbara Halířová z Institutu prevence a řešení předlužení.
Zatímco třeba před deseti lety nakupovali zahraniční nemovitosti hlavně lidé v důchodovém věku, dnes jsou mezi kupujícími častěji movitější lidé kolem pětatřiceti let.
Na trh se dostala i řada exkluzivních nemovitostí a honosných sídel, které předtím na běžném trhu nebyly. Jde o vily v přepočtu za stovky milionů korun.
Ministerstvo životního prostředí podle Hospodářských novin chystá dotace na opravy starých domů. A vláda chce odradit od předčasné penze, píšou Lidové noviny. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zájemci o vlastní byt nebo dům si stále častěji říkají o slevy v řádu stovek tisíc korun. U luxusních nemovitostí žádají snížení ceny i o několik milionů.
Nejprodávanější dřevostavby stojí podle webu firmy od 3,6 do 4,8 milionu korun. V katalogové nabídce Ekologických staveb je klasický dům od 3,6 do sedmi milionů korun.
V českém tisku se v pátek dočtete, že se Češi vrhli na rekonstrukce. Místo drahých hypoték začínají být populární úvěry na opravy domů a bytů, píše deník E15.
„Rozsudek mě zcela překvapil a pobouřil. Považuji ho za nespravedlivý a zásadně s ním nesouhlasím,“ říká Michal Rath v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
V tisku se v pondělí dočtete, že kromě cen bytů rostou i náklady na jejich užívání. Vzrostly o 11 procent. Vyšší ceny ovlivňují dražší materiál i vyšší náklady na řemeslníky, píší Lidové noviny.
„Zejména cement je klíčový. Bohužel je ještě v takové situaci, že se nedá koupit nikde v Evropě,“ říká o nedostatku stavebních materiálů Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Domy bez střech, popadané stromy nebo rozbitá auta. Moravskou Novou Ves zasáhlo silné tornádo. Na odklízení popadaných stromů a škod se účastní lidé s celého okolí.
1:57
Hrušky (Břeclavsko)||Petr Tichý, ČTK|Zprávy z domova|Reportáž
„Byl to takový hukot. Potom začalo pršet, tak jsem si říkal, že tady už nebudu. Sebral jsem se a odešel – a dobře jsem udělal,“ popisuje muž, který těsně před příchodem tornáda v domě byl.
V pondělním tisku se dočtete, že policie navzdory koronaviru vyžaduje u nováčků, aby se prezenčně dostavili na testy. Informuje o tom Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V tisku se v úterý dočtete, že lyžařská střediska musela kvůli epidemii koronaviru předčasně ukončit sezonu. Skiareály odhadují ztrátu na tři až čtyři miliardy, píše deník E15.
„Podle našich analýz je spojuje zejména způsob spáchání skutku a předměty, které byly zcizeny,“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.
Problematická bude podle advokáta největšího věřitele H-Systemu situace části současných obyvatel, kterou tvoří lidé v důchodovém věku. Těm by podle něho mohl pomoci stát, kraj nebo obec.
Tempo zdražování bytů v Česku postupně zpomaluje. Situace na trhu s nemovitostmi se ale vyostřuje. Ke zdražování bytů se totiž přidává i vzrůstající úrok u hypoték.