Výběr z médií: ztráty skiareálů, neschválená odčervovací pasta proti covidu i pokles cen bytů a domů
V českém tisku se v úterý dočtete, že lyžařská střediska musela kvůli epidemii koronaviru předčasně ukončit sezonu. Skiareály v Česku přišly o většinu tržeb, ztrátu odhadují na tři až čtyři miliardy, píše deník E15. Někteří lidé podle Lidových novin shání odčervovací pastu určenou pro koně, tzv. ivermektin k léčbě covidu. Látka ale v Česku není registrovaná a člověku může ublížit. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mf Dnes
Omezení sociálních kontaktů a méně pohybu má negativní vliv na dětskou psychiku i fyzické zdraví. Všímá si toho Mf Dnes. Lékaři se v době pandemie koronaviru a souvisejících opatření častěji setkávají u dětí a dospívajících i se sebevražednými myšlenkami – v horším případě rovnou s pokusy o sebevraždu. Například v pražském Motole evidují nárůst počtu takových případů o desítky procent.
PŘEHLEDNĚ: Omezení pohybu mezi okresy a zavírání škol i školek. Jaká opatření čekají Česko?
Číst článek
Deník N
Proč má smysl nosit roušku i v parku a na ulici, tak zní titulek Deníku N. Ten oslovil virology, kteří vysvětlují, že i jeden bezpříznakový člověk může například na procházce v parku nakazit hned několik lidí. Tedy pokud nedodržuje platná opatření. Riziková je vzdálenost menší než dva metry a také to, když ochranu dýchacích cest nepoužívají všichni. Podle virologa Libora Grubhoffera je riziko o to větší u nakažlivější britské mutace koronaviru. Virologové zároveň upozorňují na vyšší riziko nákazy, když si lidé povídají bez roušek – a to i přesto, že jsou venku.
E15
V deníku E15 se dočtete, jaké budou finanční ztráty lyžařských středisek. Ta musela kvůli epidemii koronaviru předčasně ukončit sezonu, a přišla tak o většinu tržeb. Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota přišly skiareály v Česku za celou sezonu o přibližně tři až čtyři miliardy korun. Letos totiž kvůli protiepidemickým opatřením mohla lyžařská střediska, kterých je v tuzemsku 450, fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem.
12 vět 2021. Skiareály se připojují ke společnému manifestu, nesouhlasí s vládními opatřeními
Číst článek
Lidové noviny
Úterní Lidové noviny upozorňují na to, že někteří lidé shání odčervovací pastu určenou pro koně, takzvaný ivermektin, k léčbě covidu-19. Látka ale v Česku není registrovaná, a člověku může dokonce ublížit. Některé studie ji přitom přímo doporučují. Třeba sousední Slovensko přípravek jako první země v Evropské unii povolila pro použití covidových pacientů. Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková ale vysvětluje, že k takovému stanovisku chybí data, a ústav proto látku k léčbě koronaviru dosud neschválil.
Hospodářské noviny
Povídal si na seznamce a přišel o peníze. Na sítích přibývají investiční podvody, tak zní titulek úterních Hospodářských novin. Ty mají k dispozici příběh člověka, který se přes seznamku zapojil do obchodování na měnovém trhu forex – tedy trhu, na kterém se obchoduje s bezhotovostní formou cizích peněz. Zdánlivá investice ale byla podvod, a muž tak přišel o půl milionu korun. Na podobné případy dlouhodobě upozorňuje i Česká národní banka.
Český aukční trh hlásí navzdory covidu rekord. Deset nejdražších obrazů stálo 340 milionů korun
Číst článek
Právo
Pandemie koronaviru by mohla způsobit pokles cen bytů v panelových domech i nemovitostí v okrajových lokalitách. V těch by se ceny mohly propadnout přibližně o desetinu, všímá si deník Právo. Za novostavby, domy, starší byty v centru města nebo pozemky si ale lidé nejspíš připlatí. V lednu stál metr čtvrteční bytu průměrně 49 763 korun. To je meziročně šestiprocentní nárůst. V hlavním městě se ceny bytů v lednu vyšplhaly na 93 678 korun za metr čtvereční, v Brně o přibližně 20 tisíc korun méně. Od podzimu ale začaly klesat ceny bytů například v Jihočeském nebo Moravskoslezském kraji.
Regionální Deník
Zájem o nákupy uměleckých předmětů přes aukci neovlivnila ani pandemie koronaviru, všímá si regionální Deník. Aukce jsou přitom v současnosti kvůli protiepidemickým opatřením pouze online. Podle Martina Kodla – majitele pražské Galerie KODL – ale i přes koronavirovou krizi v umění padaly rekordy. Vůbec poprvé byla v Česku v jedné aukci překonána hranice 400 milionů korun a nejvíc se zaplatilo i za dílo žijícího autora, a to částkou 25 milionů korun. Úspěšný rok ale mají podle deníku i instituce, které umělecká díla nakupují.