Jindřicha Vobořila před odvoláním nezachránilo ani přimlouvání odborníků. Kromě absence expertů ve vysokých pozicích ale českou adiktologii brzdí i nedostatek financí.
V pozici národního protidrogového koordinátora končí Jindřich Vobořil. „Kroky, které navrhuje, šlapou na kuří oka různým industriím,“ řekl Matěj Hollan z Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.
Pokud chtějí politici řešit problematiku drog, musí upustit od represe. Potrestaní totiž bývají ti nejvíce zranitelní, jako jsou drobní dealeři a samotní závislí, nikoliv globální drogové řetězce.
Chudoba, injekční stříkačky a dekády dlouhá tradice – to vše jsou příčiny toho, že ve Skotsku umírá na drogová předávkování pětkrát tolik lidí, co v jiných evropských zemích.
Věk uživatelů drog v Česku se zvyšuje, upozorňuje Viktor Mravčík, ředitel výzkumu vzdělávání ve Společnosti Podané ruce: „Dostávají se do věku, kdy trpí nemocemi, jakými zkrátka trpí starší lidé.“
„Protidrogová politika pod ministerstvo zdravotnictví nepatří, ale úřad, který tuto politiku koordinuje, by se přesunout měl,“ říká v Pro a proti poslanec hnutí ANO Marek Novák.
„Lidí, kteří drogy potřebují, je stále hodně. Závislí tak opouštějí své původní preference budivých či tlumivých látek a užívají cokoliv, co se jim povede sehnat,“ říká ředitelka adiktologické služby.
Zástupci německé a české policie bilancují výsledky intenzivnější přeshraniční spolupráce při potírání drogové kriminality. Hlavně Bavorsko a Sasko mají totiž, i podle poslední zprávy o užívání omamných látek v Evropě, čím dál větší problém s dovozem pervitinu z Česka. V něm se této drogy podle odhadů vyrobí ročně zhruba šest tun. Roste počet větších varen.
Za hranicemi s Bavorskem bude více policejních hlídek, které budou namátkově kontrolovat přijíždějící auta. Bavorsko si dlouhodobě stěžuje na nárůst kriminality v oblasti a zejména pak na český pervitin, který přes hranice pašují organizované skupiny. Česko se ale brání s tím, že jsou jeho občané častými příhraničními kontrolami neúměrně obtěžováni.
Tvrdé drogy berou na Ústecku čím dál častěji i děti na druhém stupni základních škol. Odborná pomoc pro ně ale prakticky neexistuje. K-centrum v Ústí nad Labem pracuje až s lidmi od 15 let. S malými narkomany se ale setkávají terénní pracovníci nebo sociální kurátoři.
Společnosti zabývající se drogovou prevencí musí každý rok řešit v Mostě a v Liberci zhruba deset drogově závislých žen, které čekají dítě. Jaký je pak osud těchto dětí a nesou si do života nějaká zdravotní rizika? A jak snáší těhotenství ženy závislé na drogách?
Obavy ze zvýšené kriminality po lednové amnestii se na Šluknovsku nenaplnily. Situace v regionu je teď klidná. Na tom se shodli starostové měst a obcí s vedením Ústeckého kraje při včerejším jednání v Rumburku. Objevil se ale jiný problém – drogy.
Nizozemsko možná přijde o svou pověst velmi liberální země. Začíná přísně omezovat fungování coffeeshopů, tedy kaváren, ve kterých se dá koupit marihuana. Z těchto podniků se musí stát kluby pro uzavřený okruh klientů s registrační kartou, kterou ale mohou získat jen ti, kteří na území Nizozemska dlouhodobě žijí. Cizinci mají ztratit do coffee shopů přístup.
Centrum metadonové substituce střediska Drop In, které se stará o léčbu drogově závislých, zůstane v centru hlavního města do srpna. Potom se odstěhuje do areálu nemocnice na Bulovce. Praha 1 vypověděla zařízení, protože prý sídlí blízko mateřské školy a do centra se kvůli němu stahují narkomani.
Podle právně závazné věty Nejvyššího soudu v Brně je nezřízeným životem takové chování, které „evidentně vybočuje z rámce obecné představy o chování v souladu s dobrými mravy“. Soudy se podle právně stanovené definice mají řídit například při rozhodování o dědictví nebo vydědění.
Ekonomická krize v Řecku má dopad na psychické, ale i fyzické zdraví obyvatel. Alarmující statistiky zveřejnil zdravotnický časopis The Lancel. Lékaři se především obávají totálního rozpadu celé řecké společnosti. Před krizí to byla země s nejnižším počtem sebevražd v celé Evropské unii.
Mexické námořnictvo zadrželo hlavního podezřelého z vražd 145 lidí, které našli pohřbené na severu země. Těla ležela v masových hrobech ve státě Tamaulipas. Zatčený Omar Martin Estrada je obviněn jako předpokládaný vůdce drogového kartelu Zetas ve městě San Fernando, kde se hroby našly.
Drogové kartely v Kolumbii i tamní levicoví povstalci si po obchodování s kokainem našli nový zdroj příjmů - zlato. Kolumbijské vládě se podle serveru Aktuálně.cz daří během posledních let vyhledávat a ničit kokové plantáže, což povstalcům i narkobaronům působí problémy. Naproti tomu zlato je legální a Kolumbie zažívá zlatou horečku. Problémem je ale nelegální těžba.