Při útoků ozbrojenců v Burkině Faso zemřelo nejméně 22 civilistů a tři policisté. Burkina Faso čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát.
Od března 2019 podle SOHR přišlo při těchto střetech o život více než 1300 bojovníků režimu a 145 členů proíránských milicí, proti tomu zahynulo přes 750 džihádistů z IS.
V některých zemích nepanuje shoda, jestli by se radikálové měli vracet do vlastí. Ankara již v pondělí chtěla deportovat zajatého bojovníka takzvaného Islámského státu s americkým občanstvím.
Oznámil to ministr vnitra Süleyman Soylu. Podle něj bude Ankara posílat zpátky i ty džihádisty, kterým jejich původní země mezitím odebraly občanství. Své prohlášení mířil především na evropské státy.
Macron v nedávném rozhovoru označil Bosnu a Hercegovinu „za časovanou bombu“. Macron přitom argumentoval tím, že se do země vrací džihádisté, kteří odjeli bojovat do Sýrie. To ale rozporovali experti.
Útok se odehrál poté, co bylo v pátek v oblasti vyhlášeno příměří. Kdo za leteckým úderem stojí, není jasné. Jeho oběťmi jsou ale podle všeho vysoce postavení velitelé místních džihádistických skupin.
Na letišti v kosovské Prištině v sobotu přistál letoun se 110 občany Kosova. Jedná se o ženy a děti kosovských radikálů, kteří bojovali v Sýrii na straně teroristické organizace Islámský stát.
Šamíma Begumová se dostala do Sýrie v únoru 2015. Nyní ji v syrském uprchlickém táboře vypátrali novináři britského listu The Times. „Teď se jen chci vrátit zpátky do Británie,“ řekla.
Do roku 2023 evropská vězení opustí desítky teroristů a země na to zatím nejsou připravené. Varuje před tím průběhová zpráva o evropských džihádistech od think tanku GLOBSEC.
Státy EU loni čelily 205 teroristickým útokům. Počet těchto případů vzrostl o 45 procent. Při útocích zemřelo 68 lidí, dalších 844 utrpělo zranění. Většinu obětí mají na svědomí džihádisté.
Ubaydullah a Adel jsou muslimové narození v Norsku. První z nich je islámský extremista, druhý dokumentarista, který z těsné blízkosti natáčí praktiky, jakými džihádisté do svých řad lákají Evropany.
Co dělat se ženami a dětmi francouzských džihádistů, zajatými v Iráku a Sýrii? Jejich příbuzní volají po repatriaci do Francie, ale vláda si dává pozor - svědčí to o jejích rozpacích v ožehavé otázce.
Otcové, manželé, synové i bratři jsou mrtví. Za jejich činy nyní platí ženy a děti. Příbuzní bojovníků takzvaného Islámského státu, píše agentura Reuters.
Nizozemská policie odhalila laboratoř na výrobu drog oblíbených mezi bojovníky džihádistických skupin v Sýrii i jinde. Tablety měl skončit na Blízkém východě, nebo sloužit jako zdroj peněz pro válku.
Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila video, které podle radikálů zachycuje stětí ruského rukojmího. Autenticitu nahrávky podle agentury Reuters zatím nebylo možné ověřit.
Nejméně 11 vojáků zemřelo a pět dalších bylo zraněno při nedělním útoku v Mali. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ministerstvo obrany. Místní bezpečnostní zdroje útok připisují islamistům napojeným na síť Al-Káida.
Písemný souhlas rodičů s výjezdem nezletilého dítěte z Francie do zahraničí, který byl před lety zrušen, je od neděle opět povinný. Snahou úřadů je zabránit, aby mladí lidé odjížděli pomáhat džihádistům v Sýrii nebo Iráku, uvedla agentura AFP.
K sítím radikálních islamistů se připojily už tisíce mladých Evropanů. Neznamenají přitom pouze bezpečnostní hrozbu, ale pro své zdrcené rodiče často i bolest a množství nezodpovězených otázek. Na některé z nich nabízí odpovědi Dounia Bouzarová – francouzská antropoložka, která se pomocí vlastních metod snaží mladé rekruty deradikalizovat a navracet je "zpět do reality".
Západní protiteroristická komanda likvidují bojovníky takzvaného Islámského státu. Speciální jednotku má na Blízkém východě i Velká Británie. Londýn chce zlikvidovat především džihádisty s britským pasem. Cílem je zabránit návratu bojovníků IS do Evropy a odvrátit tak případné teroristické útoky. O tajné misi informoval britský list The Sunday Times, který se odvolává na zdroj z britského ministerstva obrany.
Teroristé Islámského státu verbují v Evropě kriminálníky a členy nejrůznějších násilnických gangů, zjistil britský deník Independent. Jeden z náborových sloganů na fotografii maskovaného bojovníka s kalašnikovem hlásá: „Lidé s nejhorší minulostí někdy vytvářejí nejlepší budoucnost.“ Nábor se zaměřuje na mladé muže ze zločineckého nebo drogového prostředí, kteří chtějí „spasit svou duši“ džihádem pro takzvaný Islámský stát. Chování džihádistů zkoumalo Mezinárodní středisko pro studium radikalizace.
Španělská policie zasáhla proti pašerákům, údajně napojeným na takzvaný Islámský stát. Podle vyšetřovatelů převáželi přes Středozemní moře drogy, zbraně a munici. Zásah byl součástí několikaměsíční mezinárodní operace, při které policisté zatkli desítky podezřelých a zabavili dohromady 100 tun hašiše.
Americká prokuratura obvinila zatčeného Ahmada Khana Rahamiho z bombových útoků v New Yorku a New Jersey. 28letý Rahami zároveň čelí obvinění z pokusu o vraždu policistů, z terorismu ale zatím obviněn nebyl. Jedna ze sobotních explozí na Manhattanu podle nejnovější bilance zranila 31 lidí.
Vojenská letadla koalice vedené Spojenými státy bojující proti Islámskému státu bombardovala pozice syrské armády blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Informovala o tom syrská státní televize s odvoláním na prohlášení hlavního velitele syrské armády. Americká armáda poté oznámila, že zastavila útoky na cíle, o kterých si myslela, že jsou to pozice Islámského státu. Podle ruského ministerstva obrany zahynulo 60 syrských vojáků a dalších zhruba sto je zraněných.
Nejméně 10 lidí zemřelo po leteckých útocích na západě Sýrie. Vládní vojska bombardovala cíle v provinciích Hamá a Idlíb. Armáda potvrdila smrt deseti povstalců, které označila za teroristy. Podle opozičních aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva je mrtvých 17.