Nesmí se vrátit domů. Speciální komando má za úkol zlikvidovat britské bojovníky IS
Západní protiteroristická komanda likvidují bojovníky takzvaného Islámského státu. Speciální jednotku má na Blízkém východě i Velká Británie. Londýn chce zlikvidovat především džihádisty s britským pasem. Cílem je zabránit návratu bojovníků IS do Evropy a odvrátit tak případné teroristické útoky. O tajné misi informoval britský list The Sunday Times, který se odvolává na zdroj z britského ministerstva obrany.
Britská protiteroristická jednotka Special Air Service (SAS), která operuje v Sýrii a Iráku, musí zlikvidovat bojovníky takzvaného Islámského státu. Domů se nesmí vrátit živí. List The Sunday Times píše o seznamu asi 200 džihádistů s britským pasem.
Islámský stát v této chvíli čelí porážce jak v iráckém Mosulu, tak i sousední Sýrii. Riziko, že se tito bojovníci budou vracet do Evropy, tak roste. Ostatně i Europol a tajné služby evropských zemí už delší dobu varují před možnými teroristickými útoky, na kterých by se mohli podílet právě islamisté po návratu do rodných zemí.
Obhájci této cílené likvidace, včetně britského expremiéra Davida Camerona, říkají, islamisté neznají slitování. Neplatí na ně podle nich bílá vlajka ani znaky červeného kříže nebo půlměsíce, proto je proti nim nutné postupovat nekompromisně.
Speciální jednotky likvidují bojovníky IS
Protiteroristické komando SAS útočí hlavně v noci poté, co získají přesné informace o cíli, který má být zlikvidovaný. Vrtulníky je vysadí ve vzdálenosti asi 80 kilometrů od nepřátel. Likvidaci pak provádějí zejména ostřelovači. Často také džihádisty zadrží a předají Iráčanům, kteří je soudí a popraví.
O hrdinských činech příslušníků speciálních britských, ale třeba i amerických sil už také koluje řada legend. Třeba o tom, že je islamisté nesmí chytit, proto si poslední kulku nechávají pro sebe. Od roku 2014 pak zabili stovky džihádistů včetně jejich velitelů.
Islamisty ale nezabíjejí jen Britové, ale i Američané. Konkrétně jde o speciální jednotky Delta Force a Seal, kteří s Brity už v roce 2014 vytvořili společné komando Task Force Black. Američané na severu Sýrie zabili například jednoho z velitelů takzvaného Islámského státu Abú Sajáfa a zadrželi jeho ženu.
Největší zájem na tom, aby se džihádisté nevraceli do rodných zemí, ale mají v tuto chvíli evropské země, ze kterých odešlo bojovat do Sýrie a Iráku nejméně pět tisíc lidí. Desítky z nich, převážně z Německa, ale také Francie už ale zahynuly při sebevražedných atentátech.