Škody na lesních porostech se odhadují zhruba na čtyři miliardy korun. Životní prostředí není stav zvěře schopno unést, vznikají ekologické a ekonomické škody.
U města Norilsk uniklo ze zásobníku tamní teplárny 21 tisíc tun ropy, která zamořila okolní vodu a půdu. Podle organizace Greenpeace je to jedna z největších havárií v Arktidě.
Od ledna začnou platit přísnější ekologická pravidla. Dají se shrnout pod heslem: za ekologickou škodu bude odpovídat znečišťovatel a bude ji také celou platit. To je pro podniky zásadní novinka. Zásada „znečišťovatel platí" funguje po celé Evropské unii.
Životu nebezpečné pesticidy zamořily část zdroje pitné vody pro tisíce lidí z Rakovnicka a Kladenska. Jako první to zjistil Radiožurnál. Deset pytlů a barelů se zakázanými látkami, které mohou způsobit například rakovinu, našel náhodný kolemjdoucí v potoku Karlův Luh i v jeho blízkosti u vodní nádrže Klíčava.
Z černé skládky v pražské Dubči vytekl do pole vyjetý olej. Na místě zasahovala policie i hasiči, kteří zabránili ekologické havárii. Specializovaná firma teď odstraňuje její následky.
U toskánského ostrova Giglio se uklidnilo počasí a technici odčerpávají palivo z vraku velké výletní lodi Costa Concordia. Současně ale rostou obavy, že by se loď mohla potopit. Vzrostl také počet cestujících, kteří se hodlají se společností Costa soudit o náhradu škod.
K pokutě jednoho milionu eur odsoudil nizozemský odvolací soud společnost Trafigura za způsobení ekologické katastrofy v Pobřeží Slonoviny. Petrolejářská firma vyvezla v roce 2006 na skládku u Abidjanu, hlavního města tohoto afrického státu, ropný odpad. Způsobila tím zdravotní problémy několika desítkám tisíc lidí. Nejméně 15 jich podle zprávy vyšetřovací komise OSN na následky otravy zemřelo.
U ústecké čtvrti Vaňov se potopil do Labe pětisettunový ponton s bagrem. Na pontonu ani v bagru nebyli žádní lidé, uniklo ale menší množství nafty. Hasiči proto postavili norné stěny.
Při havárii kamionu u Petřvaldu na Novojičínsku uniklo v noci na dnešek asi 600 litrů nafty do potoka Trnávky a do půdy. Hasiči likvidují ekologickou havárii, silnice je uzavřená a provoz bude obnoven odpoledne.
Podezřelá a předražená je podle Věcí veřejných miliardová státní zakázka na likvidaci starých ropných vrtů na Hodonínsku. Strana proto požaduje prověření tendru a podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
Ministerstvo financí zveřejní, jaké ceny nabídli zájemci o likvidaci starých ekologických škod. Do obřího tendru se přihlásily celkem tři subjekty: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services ze skupiny J&T. Obálky s nabídnutými cenami dnes otevře a posoudí devítičlenná komise složená z ministerských úředníků.
V Maďarsku se zatím nenaplnily obavy z přetrhnutí hráze v nádrži, která obsahuje ještě miliony kubíků škodlivého kalu. Okolí hliníkárny u města Ajka je od brzkého rána v napětí. Nejvíce postiženou vesnici Kolontár úřady evakuovaly. Celou oblast kontroluje policie a armáda.
Jednání ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pokračovala dnes dopoledne na nejvyšší úrovni. Na základě doporučení mezistranických expertních týmů hledají lídři stran přijatelný kompromis pro řešení ekologické superzakázky. Vyjednavači se shodli už dřív, že ji zřejmě nebude možné zrušit. Kvůli hrozbě arbitráže.
Česká inspekce životního prostředí pátrá po zatím neznámém původci olejových skvrn na řece Vltavě v Českých Budějovicích. Ty se na Vltavě poblíž stejnojmenného sídliště objevily kolem poledne a vytvořily olejový pás, který byl vidět až u jezu v Českém Vrbném. Českobudějovičtí proto byli svědky zásahu profesionálních hasičů s nornými stěnami.
Společnost BP vzdala pokusy uzavřít ventil na poškozeném vrtu v Mexickém zálivu pomocí robotických ponorek. Pozornost se teď soustředí na stotunový kontejner, kterým se má místo úniku přiklopit a ropa odvádět potrubím na hladinu.
Na zahlazování následků hornické činnosti by mohla jít další miliarda korun. Ministerstvo průmyslu to dnes navrhne vládě. Peníze by měly vylepšit kritickou finanční situaci státních podniků, které zabezpečují zahlazování následků hornické činnosti a odstraňování ekologických škod.
Evropská unie se chystá dát chudším zemím na boj se změnami klimatu 7 miliard eur, tedy asi 180 miliard korun. Česko asi žádné peníze navíc neposkytne.
Informace o obřím tendru na likvidaci ekologických škod si od vlády vyžádali poslanci. Vláda Jana Fischera rozhodnutí o zadání této státní zakázky, která by státní pokladnu mohla v následujících letech přijít na zhruba 115 miliard korun, zatím odložila.
Dnes zasedá vláda. Na programu má mimo jiné novelu zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně, dotační programy pro zemědělství na rok 2010 a návrh na navýšení garance na odstranění starých ekologických zátěží.
Smlouvu s firmou, která bude v Česku likvidovat staré ekologické škody, uzavře až vláda vzešlá z předčasných voleb. Lhůtu pro podání nabídek v tendru za 115 miliard korun dnes ministerstvo financí prodloužilo o dva měsíce.